Мигрената не се лекува напълно, но има нови, революционни методи, с които можете да се запознаете, за да я предотвратите. Познаването на това, което може да предизвика пристъпите, и промяната на навиците в начина на живот, които влошават състоянието ви, може да ви помогне да подобрите качеството на живот.
Мигрената е сложно неврологично заболяване, което причинява умерено до силно главоболие, обикновено от едната страна на главата.
Други симптоми включват чувствителност към светлина и звук. Около един на всеки четирима души с мигрена изпитва симптом, който кара хората да виждат мигащи светлини или зигзагообразни линии.
Мигрената е често срещано заболяване: Близо един милиард души по света изпитват мигрена в определен момент от живота си.
Това обаче не прави състоянието по-успокояващо. Мигренозните пристъпи могат да бъдат много изтощителни и да продължат от четири до 72 часа. Хората, които страдат от хронична мигрена, могат да преживеят 15 или повече мигренозни пристъпа на месец.
Кой е най-застрашен?
Всеки може да се разболее от мигрена, но при някои групи хора това състояние е по-често срещано. Рисковите фактори включват:
Възраст: Мигрената е най-разпространена сред възрастните на възраст между 30 и 39 години. Първият мигренозен пристъп може да се получи още в юношеските години и по време на пубертета. Рядко се случва хора над 50-годишна възраст да получат първия си мигренозен пристъп на тази възраст. Мигрената обикновено се развива много по-рано.
Семейна анамнеза:Мигрената може да е свързана с генетични фактори. Хората, които имат фамилна анамнеза за мигрена, е три пъти по-вероятно да страдат от мигрена, отколкото тези, които нямат такава.
Пол: Промените в хормоните, най-вече в естрогена, могат да предизвикат пристъпи на мигрена при хора, които при раждането си са определени като жени.
Някои здравословни състояния могат да увеличат риска от мигрена или да ви направят по-склонни към хронична мигрена.
Тези състояния включват:
Диабет: Заболяване, което затруднява превръщането на глюкозата (захарта) в енергия в организма.
Дислипидемия: Заболяване, което води до високи нива на LDL („лошия“) холестерол.
Хипертония: Високо кръвно налягане.
Затлъстяване: Излишно количество мазнини в тялото
Някои психични и други неврологични състояния често се съчетават с мигрена.
Важно е да се отбележи, че тези състояния не причиняват мигрена. Хората с мигрена могат да имат и едно или повече от тези свързани състояния. Свързаните състояния включват:
Тревожни разстройства: Свързани с тревожността състояния като генерализирано тревожно разстройство (ГТР) могат да съществуват едновременно с мигрена.
Биполярно разстройство: Биполярното разстройство причинява повтарящи се цикли на мания (психично състояние на емоционален възход) и депресия (психично състояние на емоционален спад). Повече от половината хора с биполярно разстройство могат да получат и мигренозни пристъпи.
Депресия: От 28,5 % до 36,3 % от хората с мигрена имат и клинична депресия или голямо депресивно разстройство.
Епилепсия: Това неврологично състояние причинява припадъци. Хората, които имат епилепсия, могат да имат и мигрена.
Разстройства на съня: Двете най-често срещани нарушения на съня, които могат да се появят при мигрена, са безсъние и сънна апнея. Безсънието е неспособност да заспите или да останете заспали. Сънната апнея причинява спиране и възобновяване на дишането по време на сън.
Генетика
Генетични фактори могат да увеличат риска от мигрена. Вероятността да развиете мигрена е три пъти по-голяма, ако имате поне един член на семейството с анамнеза за мигрена, отколкото при тези без такава. Повече от 50 % от хората с мигрена имат фамилна анамнеза за това състояние. Някои видове мигрена имат по-тясна генетична връзка. Дете, което има поне един родител с фамилна хемиплегична мигрена, има 50% вероятност да развие същото състояние. За мигрената няма категорично лечение. Разбирането на отключващите фактори, необходимите промени в начина на живот и спазването на плана за лечение могат да намалят честотата на мигренозните пристъпи.
Отключващи фактори:
Те изглеждат по различен начин при различните хора. Вашите отключващи фактори зависят от това как тялото ви реагира на определени фактори на околната среда.
Тези отключващи фактори могат да включват, но не се ограничават до:
Ярки или мигащи светлини
Силни шумове
Лекарства
Пропускане на хранене
Прекалена употреба на болкоуспокояващи
Физическо изтощение или прекомерно натоварване на тялото
Стрес и тревожност
Силни миризми
Употреба на тютюн
Промени във времето
Някои хора имат хранителни отключващи фактори.
Тези храни и напитки могат да включват:
Отлежали сирена
Алкохол
Кофеин (или кофеинова абстиненция)
Консервирани или преработени меса, като бекон или шунка
Тъмен шоколад
Кисело мляко
Един от начините да проследите своите отключващи фактори е като си водите дневник. Може да ви е от полза да си водите текущ запис на телефона. Извършването на едва доловими, но полезни промени в хранителните ви навици може да ви помогне да предотвратите мигрена.
Превантивните диетични решения включват:
Изберете пълнозърнести храни, за да увеличите приема на фибри
Пийте достатъчно вода, което включва 9 чаши на ден за жените и 13 чаши на ден за мъжете
Яжте по-малко храни, които са силно преработени или с високо съдържание на сол или захар
Включете пресни плодове и зеленчуци вхраната си
Ограничете приема на алкохол, особено на червено вино
Уверете се, че се храните по едно и също време всеки ден и се старайте да не пропускате хранене
Намалете количеството кафе, което консумирате, до по-малко от две чаши на ден
Упражнения
Физическото пренапрежение може да бъде отключващ фактор за мигрена, но редовните упражнения могат да помогнат за намаляване на честотата на мигренозните пристъпи. Някои доказателства сочат, че аеробните (кардио) упражнения имат няколко предимства, които могат да подобрят симптомите на мигрена и да предотвратят пристъпите.
Тези предимства включват:
Повишава сърдечната честота
Облекчава тревожните чувства и депресивните настроения
Подобрява съня
Намалява стреса
Може да опитате да участвате в организирани спортни занимания или да се упражнявате с близък човек или партньор във фитнеса в дните, когато не се чувствате достатъчно мотивирани да тренирате. Започнете с малки стъпки и бавно увеличавайте тренировките си, ако не тренирате редовно. Опитайте се да не надхвърляте лимита си, особено ако за първи път започвате с рутинните упражнения. Прекаленото натоварване може да има обратен ефект върху състоянието ви.
Сън
Липсата на сън или нарушенията в съня могат да увеличат риска от мигренозни пристъпи.
Полезно е да намерите начини да подобрите режима си на сън и цялостното качество на почивката, като например:
Стремете се към поне 7-8 часа сън на нощ
Избягвайте да гледате телевизия или да използвате устройства в леглото
Правете редовно физически упражнения, така че тялото ви да се чувства готово за почивка през нощта
Лягайте си и ставайте в постоянни часове всеки ден
Уверете се, че в спалнята ви е тъмно и тихо, преди да заспите
Намалете приема на алкохол, кофеин и големи количества храна непосредствено преди лягане
Проследяването на отключващите фактори, физическата активност, справянето със стреса и навременният прием на предписаните лекарства могат да ви помогнат да намалите симптомите и да предотвратите мигрената.
Източник – Health/Превод:SafeNews