Вече измина година от бруталната руска агресия в Украйна, която промени драстично сферата на сигурност. В тази усложнена среда, в която редица рискове прерастнаха в глобални заплахи, за съжаление ние в този анализ се сблъскваме със същите проблеми, които бяха и в миналогодишния. Отчитаме отново недостиг на ресурси, закъсняла модернизация, недостиг на хора и свръхнатоварен личен състав, който, с цената на много усилия и всеотдайност, продължава да изпълнява своите задължения, да генерира нови способности и да участва в учения на НАТО.
Това заяви президентът Румен Радев след като се запозна със състоянието на въоръжените ни сили през 2022г.
Той благодари на Министерството на отбраната за това, че с много професионализъм и устойчивуст са успели да направят така, че България да е първата страна в Източния фланг, която да е успяла да сформира международна бойна група.
„Те успяха да преудолеят и едно значително изоставане. Да разработят и реализират редица важни проекти за модернизацията на въоръжените сили“, допълни Радев. „Но дори в тази напрегната обстановка НС не счете за необходимо да разгледа внесена от МО програма за приоритетни инвестиционни разходи. И това е едно от големите предизвикателства пред въоръжените ни сили – дефицитът на разбиране и консенсус в политическата класа за реалната роля и визия за развитие на въоръжените сили.“
„Недопустимо е в тази изключително сложна сфера за сигурност не малка част от политическите партии да гледат на въоръжените ни сили не като гарант за териториалната ни цялост и сигурността на страната, а като на донор за въоръжените сили на Украйна. Това е единственото, което ги интересува, когато се говори за въоръжените сили на страната“, възмути се Радев.
„Тази мантра, която се създава, че със старото руско въоръжение ще се решат веднага проблемите с модернизацията и превоържаването е дълбоко несъстоятелно. На първо място – това, което е било възможно да се предостави като замяна, този прозорец вече е затворен, но дори да е било възможно, количеството е било нищожно на фона на цялата необходимост за превъоръжаване на българската армия“, добави още държавният глава.
По думите му, страните, участвали в такива сделки, са получили 15 танка. „Какво са 15 танка на фона на цяластната необходимост от цялостно превъоръжаване“, запита той.
„На второ място ние сменяме едни стари платформи с други стари платформи. На трето място, там, където няма възможност за замяна, а това е изключително малко като случаи, ние трябва да доставим, давайки съществуващата вече платформа. Така че всички хора, които твърдят, че с тази концепция „сливи за смет“ ще се решат проблемите, трябва да могат да отговорят пред обществото кога и какви платформи бихме получили като замяна?“