Хляб с квас се оказва лечението на най-често срещания здравословен проблем – проблемът с червата и метаболизма, който е източник на много здравословни неразположения и заболявания. Ако сте били един от хората, които по време на пандемията са започнали да си правят хляб с квас, или ако винаги сте обичали изразения пикантен вкус на този вид хляб, вероятно вече сте наясно с ползите за здравето от консумацията на хляб с квас.
Тъй като той разчита на закваска, която съдържа диви дрожди и млечнокисели бактерии (за разлика от обикновения хляб, в който се използва хлебна мая), е по-богат на хранителни вещества и по-добър за червата ви.
Последната причина прави този хляб по-добър и за хора с храносмилателни проблеми като синдрома на раздразнените черва (IBS). Заквасеният хляб съдържа много калций, калий, магнезий, фолат и ниацин. Антиоксидантният профил на хляба е свързан с превенцията на редица заболявания. Всички тези (и други) причини правят този вид хляб добър избор за хората, които искат да остаряват здравословно, според експертите.
Според проучване от 2019 г., публикувано в Aging Clinical and Experimental Research, в което са разгледани свързаните със стареенето здравни маркери на населението от Южното Средиземноморие,
редовната консумация на пълнозърнест хляб с квас е свързана с намален риск от коронарна болест на сърцето, диабет и рак.
За това спомага и фактът, че хлябът с квас, със своя нисък гликемичен индекс, няма да предизвика скокове и сривове на кръвната глюкоза, както би направил обикновеният рафиниран бял хляб. Това може да е от полза за по-възрастните хора, които се опитват да регулират нивата на кръвната си захар.
Защо хлябът с квас може да е по-здравословен, отколкото си мислите, и какво може да направи за възрастта ви
Връзката между червата и стареенето: как хлябът с квас може да помогне
Съдържанието на пребиотици в хляба с квас помага за поддържането на здрави черва. Според проучване от 2021 г., публикувано в Cell, консумирането на ферментирали храни (като хляб с квас) може да насърчи микробното разнообразие в червата и да противодейства на възпаленията в организма. Ферментацията увеличава антиоксидантната активност на храните и осигурява антихипертензивни и антидиабетни ползи за потребителите, според проучване от 2019 г., публикувано в Nutrients.
Както обяснява професорът по генетика и автор Тим Спектър, „чревният микробиом държи ключа към здравословното стареене, както като индикатор за здравето, така и чрез влиянието си върху имунната система и естествените механизми за възстановяване на организма“.
Здравите черва могат да ви помогнат да се преборите със заболявания, които обикновено се свързват със стареенето, като сърдечносъдови заболявания и диабет.
Всъщност яденето на хляб с квас има неочакван ефект върху сърцето ви.
Нещо повече, връзката между червата и мозъка, свързана с поддържането на здрави черва, означава, че помагате и за защитата на мозъка и психичното си здраве с напредването на възрастта. Освен че се борите със здравословни проблеми като депресия и тревожност, подпомагате и когнитивните си функции. Има и още неща, които хлябът с квас може да направи за вас с напредването на възрастта, и те са свързани с неговата хранителна стойност и начина, по който се усвоява от организма.
Хранителна стойност на хляба с квас
Хлябът с квас не само съдържа основни хранителни вещества, важни за здравословното стареене (като калций, калий и фолиева киселина), но и процесът на ферментация, през който преминава, улеснява усвояването на хранителните вещества според експертите.
Стареенето оказва влияние върху ефективността на усвояване на хранителните вещества от организма. Консумацията на хляб с квас може да помогне за справяне с този проблем.
„Когато консумирате ферментирали храни, храносмилателната система по-лесно усвоява важни минерали като цинк, магнезий и желязо, които са от ключово значение за поддържането на здрави кости с напредването на възрастта. Това е така, защото съдържащите се в тях фитати се разграждат, а фитатите влошават усвояването на минералите“, обяснява регистрираният диетолог Джинан Бана.
Калцият в хляба с квас е важен за здравето на костите,
калият спомага за намаляване на риска от остеопороза, камъни в бъбреците, високо кръвно налягане и инсулт, а фолатът е от ключово значение за здравата нервна система и когнитивните функции. Изследванията отбелязват и предизвикателствата при оценката на ползите за здравето от този хляб поради многото различни начини, по които той се приготвя. Докато някои експерти смятат, че закупуването на пълнозърнест хляб с квас от местна пекарна, която е специализирана в този продукт, е най-доброто, други предлагат да си го приготвите у дома. Имайте предвид обаче, че работата със закваски и други съставки трябва да се извършва с повишено внимание, тъй като те лесно могат да бъдат замърсени. Може също така да избягвате да консумирате закваска, ако приемате определени лекарства.
Източник – Health Digest/Превод:SafeNews