Ако правите това по време на сън, време е за доктор. Поне това е съветът на редица специалисти по разстройствата на съня. Стрес. Безпокойство. Шумни съседи. Партньори, които търсят одеяло. Тъй като списъкът с нещата, които могат да нарушат съня на човек, е огромен, не е чудно, че според Американската асоциация за сънна апнея около 50-70 милиона американци са засегнати от проблеми, свързани със съня.
Затова е добре да бъде обърнато внимание на симптоми, които дори не знаете, че проявявате в резултат на недиагностицирано нарушение на съня – или здравословно състояние, което води до нарушение на съня.
„Повечето хора разбират, че сънят им е бил нарушен, когато почувстват прекомерна умора на следващия ден, но често е трудно да се проследи тази прекомерна умора до симптоми като храносмилателни проблеми или болка“, казва д-р Джанис Джонстън, съосновател и главен медицински директор на американския здравен план Redirect Health. „Ако изпитвате някой или повече от един от следните симптоми, може би е време да се консултирате с лекаря си.
Задух
Задухът най-често е признак на сънна апнея – нарушение на съня, при което дишането многократно спира и започва отново.
„По време на сън мускулите се отпускат и гърлото се стеснява или затваря“, казва д-р Зеешан Хан, директор на Института по медицина на съня в Центъра за сърдечни и белодробни заболявания „Дебора“ в Браунс Милс, Ню Джърси.
Сънната апнея се свързва и с хъркане, задушаване по време на сън и събуждане със сухота в устата и главоболие.
„Специалистът по съня може да назначи изследване на съня, за да определи дали имате сънна апнея, която обикновено се лекува с устройство, наречено CPAP – постоянен въздух под определено налягане, който шинира отворените дихателни пътища“, казва Хан.
Друг възможен виновник е постназалната капка.
„Когато твърде много слуз стигне до задната част на гърлото, тя може да блокира дихателните пътища, което кара хората временно да спрат да дишат по време на сън“, каза Джонстън. „Това ги кара да се борят за въздух. Това може да бъде причинено от алергии, промени във времето или обикновена настинка.“
Поддържането на хидратация може да помогне за разреждането на слузта и по-лесното ѝ преминаване. Киселините също могат да причинят задъхване, благодарение на киселинните секрети от стомаха, които се връщат към хранопровода.
„Често пациентите усещат киселинно усещане в устата си“, казва Джонстън.
Спането на лявата страна, повдигането на горната половина на тялото подходяща възглавница или употребата на антиациди може да помогне за овладяване на нощното задъхване.
Хъркане
Хъркането е друг често срещан симптом на сънната апнея.
„Когато има стеснение на дихателните пътища в носа или гърлото, тъканта започва да вибрира и да издава звук на хъркане“, казва Хан. „Това може да бъде свързано с поемане на въздух или хъркане по време на сън, сухота в устата на сутринта и запушване на носа.“
То може да бъде причинено и от алергии или обикновена настинка, както и от наднормено тегло, казва Джонстън. Задухът и повишеното изпотяване са допълнителни симптоми, които могат да нарушат съня ви. Специалист по съня може да назначи изследване на съня, за да определи дали имате сънна апнея. Ако няма данни за сънна апнея, различните възможности за лечение на хъркането включват спане настрани, повдигане на главата на леглото, използване на назални ленти, спрейове за нос или орален апарат.
Ходене насън
Ходенето насън се счита за парасомния или нежелано поведение или преживяване по време на сън.
„Това е разстройство по време на най-дълбокия етап на non-REM съня, когато мозъкът е прекъснат и се намира в състояние между съня и бодърстването“, казва Хан.
То може да бъде причинено от недоспиване, стрес, тревожност или треска. Приемът на определени лекарства, като хипнотици, успокоителни или някои медикаменти, използвани за психиатрични разстройства, също може да бъде допринасящ фактор. Същото важи и за употребата на алкохол.
Специалист по съня може да диагностицира това разстройство, като снеме подробна анамнеза и назначи изследване на съня. Препоръчват се превантивни мерки (като например коригиране на лекарствата и събуждане около 15 минути преди обичайното ходене насън) и избягване на отключващи фактори като лишаване от сън, стрес и алкохол.
Говорене насън
Говоренето насън или сомнилоквията е една от най-често срещаните парасомнии с неизвестна причина.
„То е по-често срещано при хора с психични заболявания и може да бъде свързано с ходене насън и кошмари“, казва Хан.
Други причини могат да включват емоционален стрес, треска и злоупотреба с вещества.
„Тези здравословни състояния могат да доведат до намалена способност за концентрация, екстремни промени в настроението или халюцинации“, каза Джонстън. „Ако говоренето насън не е нормално явление и предизвиква тревога, е важно да се обърнете към специалист.“
Той може да диагностицира това разстройство, като снеме подробна анамнеза и при необходимост назначи изследване на съня.
„Препоръчват се превантивни мерки, при които се избягват отключващи фактори като стрес, недоспиване и алкохол“, казва Хан.
Някои лекарства, като антидепресантите, могат да предизвикат говорене насън, така че специалистът може да направи корекции и в това, което приемате.
Хронични кошмари
Продължителните кошмари могат да бъдат причинени от редица различни психологически отключващи фактори, като най-честите са тревожност и депресия. Промените в графика ви, които нарушават или намаляват количеството сън, също могат да доведат до засилване на кошмарите, както и посттравматичното стресово разстройство. Лечението на хроничните кошмари може да е необходимо, ако кошмарите ви причиняват дистрес, нарушават съня ви и пречат на функционирането ви през деня.
„Хроничните кошмари могат да причинят изключително неблагоприятни последици за здравето, като повишен риск от самоубийство, сърдечни заболявания и затлъстяване“, казва Джонстън. „Тези, които страдат от хронични кошмари, трябва да потърсят лечение и съвет от медицински специалист.“
Кошмарите ви може да са страничен ефект от лекарство, което приемате, като в този случай вашият лекар може да промени дозата или рецептата, за да облекчи кошмарите ви, каза Джонстън. Той може също така да ви помогне да намерите подходящи за вашата ситуация умения за управление на времето, определяне на приоритетите и намаляване на стреса, ако кошмарите ви са причинени от тревожност и депресия. Терапията за репетиране на образи, която включва промяна на края на запомнения кошмар, докато сте будни, след което репетирате новия край в съзнанието си, може да бъде много успешна при лечението на повтарящи се кошмари, причинени от посттравматично стресово разстройство.
Често събуждане за пишкане
Ноктурията, или събуждането за пишкане посред нощ, се среща все по-често с напредването на възрастта, но може да бъде и признак за нещо друго.
„Тя може да бъде причинена от естествения процес на стареене на пикочния мехур или да е предизвикана от медицински проблем“, казва Хан.
Ноктурията може да се появи сама по себе си или да съвпадне с честото пишкане през деня. Най-очевидната причина е пиенето на твърде много течности твърде близо до времето за лягане. Други здравословни състояния, причиняващи често уриниране през нощта, обаче могат да бъдат по-тежки, като например инфекция на пикочния мехур или пикочните пътища, диабет, увеличена простатна жлеза или хронична бъбречна недостатъчност.
„За да наблюдавате проблема, можете първо да започнете с ограничаване на количеството течности, които приемате преди лягане“, казва Джонстън.
Водете дневник на пикочния мехур в продължение на няколко дни, в който отбелязвайте колко пиете, колко често ви се налага да ходите до тоалетната и приблизително колко сте пишкали. („Трябва да записвате и всички лекарства, които приемате, всички инфекции на пикочните пътища и всички свързани с тях симптоми“, казва Джонстън.) След това вашият лекар може да използва тази информация, за да определи възможните причини за – и лечението на – вашата ноктурия. В зависимост от здравословното състояние лечението може да включва антихолинергични лекарства, които намаляват симптомите на свръхактивния пикочен мехур, или лечение на заболяването или инфекцията, например диабет.
Скърцане със зъби
Неблагоприятните последици от бруксизма по време на сън, при който стискате или скърцате със зъби, докато спите, могат да се забележат през деня чрез тъпо главоболие или болка в челюстта. Смята се за свързано със съня двигателно разстройство и според клиниката „Майо“ хората, които скърцат със зъби по време на сън, е по-вероятно да имат други нарушения на съня, като хъркане и сънна апнея.
„Бруксизмът може да бъде причинен от стрес и безпокойство, но е по-вероятно да е причинен от неправилна захапка“, казва Джонстън. „Вашият зъболекар може да прегледа устата и челюстта за признаци и симптоми, като например износване на зъбите или разхлабени зъби. След това зъболекарят може да постави на лицето предпазител за уста, който да предпазва зъбите му през нощта.“
Заспиване твърде бързо
Способността да заспивате бързо не е непременно нещо лошо, стига да се събуждате освежени и готови да поемете напред през деня.
„Ако обаче спите по-малко от препоръчителните седем до девет часа всяка нощ и губите съзнание в момента, в който главата ви попадне на възглавницата, това може да е знак, че тялото ви се нуждае от повече почивка“, казва Джонстън.
Други признаци за недостиг на сън са прекомерната сънливост през деня и трудното регулиране на емоциите или съсредоточаване върху прости задачи. Друг признак е усещането за сънливост или задрямване при извършване на обикновени дейности, като гледане на телевизия или шофиране.
„Ако подозирате, че имате недостиг на сън, можете да използвате скалата за сънливост на Епуърт, за да измерите степента на сънливост, но също така е препоръчително да потърсите специалист по съня, който да проведе подходящи тестове, за да ви помогне да възстановите съня си“, казва Джонстън, особено ако вече практикувате правилна хигиена на съня и недостигът на сън все още е редовен.
То може да е признак на разстройство на съня, като например сънна апнея или нарколепсия – състояние, при което сънливостта се появява от нищото и може да доведе до мигновено заспиване (по-известно като сънни пристъпи).
„При нарколепсията има загуба на невротрансмитер, който регулира бодърстването“, каза Хан. „В допълнение към прекомерната сънливост през деня и пристъпите на сън, може да изпитате катаплексия (кратки периоди на мускулна слабост) и нарушен нощен сън.“
Специалист по съня може да диагностицира причината и да назначи изследване на съня, ако е необходимо – а ако се окаже, че наистина имате нарколепсия, могат да ви бъдат предписани лекарства, които да ви държат будни.
Хранене по време на сън
Свързано със съня хранително разстройство (SRED) е, когато хората консумират храна, докато са напълно заспали и не осъзнават действията си. SRED може да бъдае предизвикано от наркотици (използването на сънотворни средства като Ambien или Lunesta е често срещан виновник) или се появ3ява при хора, които имат други нарушения на съня, като синдром на неспокойните крака.
„Хората, които изпитват SRED, са изложени на повишен риск от умора, депресия и наддаване на тегло“, казва Джонстън.
Те също така са изложени на риск да се изгорят или порежат, когато приготвят храна насън, или да се отровят, като консумират нехранителни вещества. Ако вашият SRED е предизвикан от лекарства, специалистът по съня може да ви препоръча да използвате алтернативни лекарства или да спрете напълно употребата на някои лекарства. Ако не е резултат от лекарства, „медицинският специалист може да препоръча промени в начина на живот, за да се управляват нивата на стрес и да се отстранят потенциалните опасности, които могат да ви навредят по време на епизод на SRED“, казва Джонстън, като например да преместите мебелите, за да не паднете по пътя към кухнята, да поставите ключалки на хладилника, шкафовете и фурната – дори да поставите аларма на вратата на спалнята си.
Как да се самонаблюдавате за проблеми със съня
Партньорът или съквартирантите ви могат да ви обърнат внимание на нарушенията на съня, които изпитвате, за да можете да ги проверите, но това не е точно опция, когато живеете сами.
„За хората, които живеят сами, е предизвикателство да се наблюдават за нарушения на съня“, казва д-р Томас Хамънд, сертифициран невролог в Института по неврология „Маркус“ в Бока Ратон, Флорида. „В повечето случаи обаче може да усетите, че нещо не е наред със съня ви – да речем, да се чувствате прекалено уморени или раздразнителни през деня, въпреки препоръчителните часове за сън – но да не се събудите с конкретни доказателства на следващия ден“.
Въведете устройствата за проследяване на съня.
„Има редица начини за проследяване на съня, за да се разберат потенциалните симптоми, които се появяват“, казва Джонстън. „Те могат да включват устройства за носене, устройства до леглото и сензори в леглото.“
Устройствата могат да събират информация относно движението, сърдечния ритъм и моделите на дишане.
„Тъй като много от тези устройства са многофункционални, потребителите могат да ги използват и за проследяване на хранителните навици и моделите на дишане през деня“, казва Джонстън.
Ако например обичайното ви количество сън намалява значително, можете да предположите, че това се дължи на симптоми, свързани със здравословното ви състояние. След това можете да сравните и съпоставите тази информация с моделите си на сън, за да разберете по-добре какви симптоми могат да се проявят по време на сън и защо. Нощните устройства се поставят до леглото и могат да събират данни относно дихателните навици и движението на тялото.
„Тази информация може да помогне да се определи дали изпитвате задух или прекомерно движение по време на сън“, казва Джонстън.
(Устройството може също така да съхранява информация за обстановката в спалнята ви, като например температура, околен шум и светлина.) Има и сензори за легло, които могат да се поставят под чаршафите или матрака.
„Тези сензори събират информация за движението и сърдечния ритъм“, казва Джонстън. „Нередовният сърдечен ритъм може да бъде свързан със здравословни състояния, като например хипертиреоидизъм или прекомерен стрес.“ (Някои сензори могат да следят и температурата и влажността на въздуха.)
След като съберете данни за две-три седмици сън, можете да ги занесете на следващия си преглед при лекар за консултация. Тъй като потребителските устройства не са тествани или регулирани за клинична диагностика, те няма да могат да използват данните, за да ви поставят официална диагноза, но могат поне да използват данните, за да определят дали клиничното изследване би било полезно.
Източник – Huffpost/Превод:SafeNews