Журналистката Милена Милотинова: България извърши нещо уникално и даде урок на целия свят . Това най-важният извод от филма „Спасените“ на журналистката Милена Милотинова, който за пореден път БНТ ще излъчи в своя ефир.
Филмът, чиито оператор е Любомир Станоев показва историята не само за спасяването на българските евреи от зловещите концлагери и газови камери в Централна Европа, но и съдбата им след 1944 година. Голяма част от тях участват в създаването на държавата Израел. Ето какво разказва за филма Милотинова:
По време на Втората световна война, когато евреите от други страни са били погубвани, България дава урок на Европа и света какво значи защита на човешките права и толерантност – нещо, което е в основата на създаването на Европейския съюз.
Спасяването на българските евреи е уникален факт в световната история, пише преди време Милотинова.
„Уникален случай, защото България е единствената страна, която спасява цялата си еврейска общност от 48 хиляди души на собствена територия. Другата държава, която спасява еврейството, е Дания, но тя ги транспортира по море“.
Във всички останали европейски държави е точно обратното. В Полша са загинали 3 милиона евреи, в другите страни също броят на погубените животи не е никак малък. България успява да спаси всичките си евреи на своя територия.
Акции в Кюстендил и Пловдив
Най-известната акция по спасяването на българските евреи е кюстендилската, в която четирима души – търговецът Асен Суичмезов, адвокатът Иван Момчилов, депутатът Петър Михалев и учителят Владимир Куртев отиват в София, разбирайки за готвената депортация на евреи от старите предели на България.
„Синът на Владо Куртев разказва във филма „Спасените“, който направихме с оператора Любомир Станоев през 1999 г., че на прием в дома на тогавашния комисар по еврейските въпроси в България Александър Белев идва германска група начело с Теодор Данекер. Последният е високопоставен офицер, впоследствие се разбира, че неговият подпис и този на Белев стоят под споразумението за депортацията. На този прием Владимир Куртев, който е активен деец на ВМРО, разбира от разговор на Данекер с друг присъстващ за готвената депортация. Куртев веднага заминава за Кюстендил.“
Събират група, която да отиде в София на най-високо ниво
„Доколкото си спомня Радко Куртев е трябвало 40 души да бъдат в тази делегация, но впоследствие на кюстендилската гара се оказват само 4. Те дори не заминават от тази гара, защото е имало силно полицейско присъствие, а от друго място отиват в София. Срещите им в столицата осуетяват депортацията на евреите“.
Има и доста други заслужили личности за спирането на депортирането на евреите
„Във филма се разказва и за пловдивската акция на бъдещия патриарх митрополит Кирил. Той заявява, че ще легне на релсите, ако бъдат натоварени евреите от Пловдив на влаковете. Местните евреи са били събрани в училище, но така и не са качени на ешелоните. Именно благодарение на акцията на митрополит Кирил те са спасени. Към днешна дата той е един от признатите за праведници на света от Института „Яд Вашем“ в Йерусалим. Общо 20 души от България са признати за праведници на света“, припомня журналистката.
Спасителите и тяхната съдба
Разказът на журналистката Милена Милотинова продължава с факта, че по същото време бившият правосъден министър и подпредседател на Народното събрание Димитър Пешев, с когото кюстендилската делегация се среща, стартира подписка и 43 депутати се разписват против депортацията на евреите.
Огласяването на подписката струва поста на Пешев
По-интересна е неговата съдба след 9 септември 1944 г. Той, както и 43 депутати, министри, регенти са съдени от така наречения Народен съд.
Парадоксалното е, че Пешев е съден за антисемитизъм!
Един от спасителите на българските евреи получава 15-годишна присъда. Той никога не отива в Израел. Неговата племенница Калудка Кираджиева споделя, че Пешев е искал първо тази присъда да бъде отменена и след това да посети Израел. Държавата Израел и нейни представители са се отнасяли към него с огромно уважение и при визити в София винаги са го посещавали, но той никога не е отишъл в Израел защото тогавашната власт в България никога не преразглежда неговата присъда.
Много трагична съдба са имали и други от спасителите на евреите, като например Владимир Куртев.
Той изчезва безследно след 1944 г. по линия на гоненията срещу ВМРО. На семейството му е дадено три дни, за да се изсели от къщата, която обитава в централната част на София. Радко Куртев разказа, че те така и не разбират каква е неговата съдба. Съпругата на Владо Куртев е питала години по-късно след тяхното изселване каква е съдбата на съпруга ѝ дали е жив или е вдовица. Отговорът на тогавашните власти е бил да не пита, за да не сподели някаква подобна съдба…
Урок по толерантност
Не можем да не споменем и ролята на Българската православна църква. Ако католическата църква в Западна Европа беше постъпила като българските отци, може би стотици хиляди животи щяха да бъдат спасени. Тук огромна роля има и бъдещият екзарх Стефан. Църквата отваря вратите си да покръства евреите.
„Българските евреи в Израел и до ден-днешен си спомнят отношението на обикновените българи към тях. Когато са ги изселвали от жилищата им и те са оставяли имуществото си на своите български съседи да го пазят, след това са го намирали непокътнато“, пише изследователката на съдбата на българските евреи.
Толерантността е вкоренена в българите. Тя е наша национална черта не отсега в демократично време, не от времето на Втората световна война, а даже и преди това. И спасяването на българските евреи е наистина един уникален случай в световната история, който показва нашата вкоренена толерантност като устойчива черта на нашия народ, пише за още за събитията преди 80 години Милотинова.
Документалният филм „Спасените“ за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война и ще бъде излъчен отново на 27 януари 2025 година по БНТ 2.
Историята е представена със спомени на оцелели и техните наследници, с коментар на политици от Израел, пише обществената телевизия в анонса за филма.
Показани са архивни кадри от посещението на Борис ІІІ в Немската легация, от реч на министър-председателя Богдан Филов.
Представена е дейността и заслугата на Димитър Пешев, инициатор на подписката в Народното събрание.
Алберт Алкалай разказва за ролята на Митрополит Кирил І.
В разказа участват Жак Строумст – оцелял от Аушвиц, Ирен Анави, Моше Мосек – представител на Главния архив на Израел, Йосиф Шиосо – съпредседател на Съюза на българските евреи в Израел, Емануел Зисман – бивш депутат, Ени Розенберг, Радко Куртев – син на Владо Куртев.
Представен е Мемориалът Яд Вашем в Йерусалим.
*За филма „Спасените“ са предоставени документи и кадри от Държавен архив и от Фонда на БНТ.
Ето како още споделя преди близо две години журналистката Милена Милотинова за филма за българските евреи пред агенция БГНЕС: