Гражданската платформа Изправи се.БГ започва национална гражданска подписка за въвеждане таван на банковите такси. От гражданската платформа подготвиха и вече е внесен в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закон за поставяне таван на таксите и комисионните на банките, който би намалил таксите няколко пъти. От гражданската платформа настояват този законопроект да бъде разгледан и приет от Народното събрание предвид предстоящите нови увеличения на банкови такси.
Председателят на Изправи се.БГ Мая Манолова стартира събиране на подписка за налагането на таван на комисионните, които финансовите институции събират от физически и юридически лица.
Акцията се извършва на тротоара пред сградата на БНБ.
В текстовете се предлага таксите да са разходопокривни – т.е. клиентите на всяка банка да плащат за определена услуга точно толкова, колкото тя струва на банките. Методиката за това да се изработва от БНБ, настоява Манолова, според която промените са спешни.
Със законопроекта се предвижда банковите такси да станат разходопокривни – размерът на банковите такси да се определя от самата банкова услуга. Контролът и надзорът за видовете банкови такси се предвижда да се възлагат на Българската народна банка (БНБ), която според законопроекта трябва да изработи методика за вида и размера на таксите. Предвиждат се и драконови санкции до 5% от годишния оборот на банката, ако не спазва заложените разпоредби в закона. Гражданският натиск е изпитано средство, когато депутатите си правят оглушки и нехаят за проблемите на хората, обясни Мая Манолова на нарочен брифинг пред сградата на БНБ.
„От Нова година банките отново започнаха да увеличават таксите, като увеличенията на някои такси са от 20 до 40 процента и се отнасят до внасяне на пари, теглене на пари, преводи, теглене на суми от банкомат. Тъй като сме се убедили, че народните представители действат единствено и само под натиск, затова започваме национална инициатива, ще съберем подписка, с която ще покажем на депутатите колко техните избиратели наистина очакват да се въведе таван на банковите такси и да получат някаква защита от народното представителство“, заяви Манолова пред журналисти. „Предвидили сме и драконовски санкции в размер до 5% от годишния оборот на съответната банка за налагане на прекомерна банкова такса“, допълни тя.
Мая Манолова отчете още, че от 800 млн. лв. печалба през 2020 г., то през 2024 година печалбите на банките надхвърлят над 3 млрд. лв. ръст или това е с над 400% повече в сравнение с преди 5 години.
Поскъпването на живота изисква намеса на държавата, настоя Манолова като даде пример, че в Гърция вече в влязъл закон, в който отмени банковите такси.
И призова – стига народните представители вече са делкали постове и министерски кресла, а да се заемат с проблемите на хората.
Всяка търговска банка може да вдига цената на услугите си когато си иска и колкото пъти иска в годината.
БНБ има правомощия само да събира информацията и веднъж годишно да излиза с обзор колко е средната цена на конкретна услуга. Справката служи само и единствено, за да се определят таксите за т.нар. банкова сметка за бедни – платежна сметка за основни операции. Те обаче се ползват от много малко хора.
Банките са длъжни по закон да уведомят предварително за промените, които ще настъпят в тарифите им – на сайтовете си или в офисите. И ако клиент писмено декларира, че не ги приема, договорът за платежни услуги с банката се прекратява без неустойка. Ако клиентът не предприеме никакви действия, новите такси влизат в сила в уречения срок.
По нова година доста от големите банки обявиха предстоящи промени в цените на услугите си, очаквано в посока нагоре.
При ОББ например, от април нататък внасянето на суми до 2000 лева на каса ще се изчислява по нов начин. Досега се тарифираше твърдо с такса от 2 лева. От пролетта това ще е минимумът и вече ще се начислява процент от сумата. В случая – 0.25 на сто, но поне 2 лева. Това означава, че ако внесете точно 2000 лева, ще трябва да платите комисиона от 5 лева, или над два пъти повече от сега. Месец по-късно, от 1 май, се въвежда и нова такса – за вноска на банкомат на ОББ. Тя ще е в размер на 0.20 лева плюс 0.05% от внесената сума.
От средата на март откриването на стандартна разплащателна сметка поскъпва с 99 стотинки – до 6.99 лева. Толкова ще ви вземат и за откриване на спестовна сметка. Откриването на сметка в Банка ДСК пък струва 6 лева.
Пощенска банка също вдига услугите на каса. Внасяне на суми по сметката на титуляр ще струва 0.30% от сумата, но минимум 2.93 лева. Старата такса бе 0.25% от сумата, но минимум 2 лева.
С усиления темп на дигитализация на банките тяхната цел е да пренасочат все повече клиенти към дигиталните си канали и те сами да извършват обичайните банкови услуги. Онлайн може да се открива сметка, депозит, да се кандидатства за кредит и т.н.
Източник – Марица, News.bg