Стотици жители на Харманли излязоха днес на протест срещу Регистрационно-приемателния център (РПЦ) за бежанци в града. Недоволните се събраха пред сградата на местното читалище. След това те се отправиха на шествие към центъра с развети знамена и плакати.
„Всички се надяваме някой накрая да чуе нашите искания. Свидетели сме на престъпления и нарушения на обществения ред от страна на мигрантите. Засега конфликтите са само между тях. Въпрос на време е обаче това да се промени“, каза един от организаторите, Венцислав Господинов.
Той посочи, че крайната цел на жителите е лагерът да смени статута си, като се превърне в център от затворен тип. Дотогава недоволните искат в него да могат да пребивават само семейства. Друго искане е капацитетът да бъде ограничен до 400 души, предаде БТА.
„Искаме спокойно да може да ползваме местата за отдих и спорт в града, той да бъде чист и подреден. Заради несигурността сме принудени да затваряме вкъщи децата и семействата си. Безброй са проблемите с лагера“, добави и Иван Иванов от Инициативния комитет.
Организаторите подчертаха, че нямат никакви политически искания
Сред недоволните бяха забелязани и кандидати за местната власт, но всички заявиха пред БТА, че са тук като граждани. Полицейското присъствие бе засилено.
Шествието бе подкрепено и от рокери от местния клуб „Чакалите“ и от мотористи от страната, и дори моторист от съседна Гърция. На митинг пред портала на РПЦ жители на Харманли поставиха своите искания. Началникът на центъра Румен Тинчев отговаряше на множеството въпроси на недоволните. Според него ситуацията не е е тежка – нито с нарушители на вечерния час, които са малко, нито по отношение на болни от заразни болести.
Преди няколко месеца в бежанския лагер стана убийство
Сириец прободе смъртоносно свой сънародник след конфликт. Причината за него са постове в онлайн чат. След фаталния инцидент местни хора искат допълнителни мерки за сигурността в града.
По думите на председателя на Държавната агенция за бежанците Мариана Тошева проверки в лагерите се правят постоянно. Полицаите обаче не проверявали багажа на бежанците – това се случвало единствено на влизане в центровете.
Жертвата е влизала в лагера в Харманли, за да се вижда с 12-годишната си сестра. 21-годишният мъж имал съпруга и дете на годинка, които се намират в Турция и предстояло да бъдат приютени у нас, посочи Мария Христова, юрисконсулт на Агенцията за бежанците.