Проливни дъждове удариха Обединените арабски емирства тази седмица. Това доведе до внезапни наводнения, които предизвикаха хаос във въздушния транспорт, затвориха училища и нанесоха щети върху домове. Но какво стои зад тях? Според някои не става дума за климатични промени, а за технологията, позната като „засяването на облаци“.
Дъждът започна късно в понеделник, наводнявайки ОАЕ с повече от половин фут вода за 24 часа, според Дубайската метеорологична служба.
Това е повече от две години дъжд, паднали за един ден в страната
Веднага се появиха твърдения, че „засяването на облаци“ може да е изиграло роля във внезапните наводнения.
Практиката показва, че самолети, които инжектират облаците с химикали, могат да увеличат валежите.
Наводнения имаше в Бахрейн, Оман, Катар и Саудитска Арабия. В Оман 19 души са загинали при внезапни наводнения, според местни медии.
Международното летище в Дубай, наскоро обявено за най-луксозното летище в света, съобщи, че самолетите са били отклонени. Това се дължи на факта, че пистата на летището се наводни. Някои услуги обаче изглежда са рестартирани.
„Съветваме ви да НЕ идвате на летището, освен ако не е абсолютно необходимо“, написа говорител на летището на X в сряда.
Те добавиха, че самолетите продължават да се бавят и отклоняват.
Неназована двойка каза пред АП, че ситуацията на летището е „абсолютна касапница“, като някои пътници спят там или на станцията на метрото
Въпреки че екстремните наводнения могат да са следствие от климатичната криза, това конкретно събитие може да се е влошило от директен опит да се играе в дъжда. Буквално.
За да се справят с недостига на вода в типично сухата страна, ОАЕ започнаха да използват практика, наречена „засяване на облаци“ през 90-те и началото на 2000-те години.
Облачното засяване е метод, предназначен да увеличи количеството вода, което пада от един облак
Това включва идентифициране на подходящи облаци. След това, чрез самолетни или наземни генератори, се въвежда химически агент, който улеснява производството на вода.
„Засяването на облаци“ се използва в страни по целия свят. То се практикува в западните щати на САЩ, като Калифорния, Колорадо, Невада, Айдахо и Тексас.
Практиката отдавна е спорна, като критиците я отхвърлят като опит да се „играе на Бог“
Тя може и да е потенциално вредна за околната среда или общественото здраве. Учените все още не са документирали вредното въздействие на „засяването на облаци“.
Ахмед Хабиб, специалист по метеоролог, каза пред Bloomberg, че операциите по „засяване на облаци“ в ОАЕ са допринесли пряко за обилните валежи, паднали тази седмица.
Хабиб каза пред изданието, че два самолета са извършили операции по „засяване на облаци“ в понеделник и вторник. А седем мисии за засяване са били извършени за два дни.
Данните от проследяване на полети, анализирани от АП, предполагат, че самолет, свързан с проекта за засяване на облаци на ОАЕ, е летял из страната в неделя.
„За всеки облак, който е подходящ над ОАЕ, се извършва операция“, каза Хабиб пред Bloomberg.
Метеорологичното бюро на ОАЕ каза, че не е имало засяване на облаци по време на дъжда във вторник, според National News.
Крис Ингланд, продуцент на метеорологичната прогноза в Sky News, каза, че не вярва, че „засяването на облаците“ е причина за наводненията.
Според него доказателствата, че то работи, са „в най-добрия случай доста слаби“
Въпреки предупреждението на гражданите да останат вкъщи по време на проливния дъжд, пресцентърът на правителството на ОАЕ каза, че това са „дъждове на доброто“, тъй като страната се е справила с нарастване на свързаните с горещината заболявания и смъртни случаи, които някои се надяват да бъдат облекчени чрез увеличаване на валежи.
Училищата в ОАЕ продължиха да бъдат затворени в сряда, а служителите работят от вкъщи, според доклада на Sky News.
Източник: Business Insider/Превод: SafeNews