Компаниите за производство на оръжия предупреждават за фалити, а на фронта отиват стари танкове от филмово студи – такава е реалността в момента в Русаия в нейната война с Украйна.
Войната в Украйна изчерпва запасите от оръжия на Русия по-бързо, отколкото могат да бъдат създадени нови, а индустриите, които са от решаващо значение за отбранителния сектор, предупреждават за високите лихвени проценти. Натрупват се все повече доказателства, че руският военнопромишлен комплекс е близо до ръба на пропастта след близо три години на военни действия в Украйна.
Президентът Владимир Путин мобилизира икономиката за нахлуването на Русия, което доведе до огромни количества държавни средства за изпълнителите на отбранителни услуги, заедно с ниска безработица, тъй като хората в трудоспособна възраст произвеждат оръжия в заводите или служат на фронтовата линия. Но това също така подхрани инфлацията, която достигна 9% и дори принуди Путин да признае, че е „тревожна“. Руската централна банка повиши основния си лихвен процент до 21%, за да ограничи цените, но бизнесът усеща напрежението от цялото това затягане на паричната политика.
През последните месеци лидерите в отбранителната промишленост и съседните сектори, които са от решаващо значение за военната машина, алармираха.
Ръководителят на държавния оръжеен гигант „Ростех“ предупреди, че ако лихвите останат високи, „тогава на практика по-голямата част от нашите предприятия ще фалират“. Собственикът на руския стоманодобивен гигант „Северстал“ заяви, че за предприятията е по-изгодно да свият дейността си и да паркират парите си в лихвоносни депозити. А ръководителят на Челябинския ковашко-пресов завод заяви на икономически форум, че ключови области на машиностроенето могат да „рухнат“.
Изпълнителите в руската отбранителна промишленост съобщават за неплащания и по-високи разходи за финансиране, казва пред Washington Post Александра Прокопенко, сътрудник в Центъра Карнеги Русия – Евразия.
Междувременно други анализатори прогнозират, че руската икономика не може да поддържа войната на Путин в Украйна след следващата година, тъй като възможността за заместване на загубите на бойното поле с оръжия от Студената война се изчерпва.
Например, армията губи по около 320 барута за танкове и артилерийски оръдия месечно, докато руските заводи могат да произвеждат само по 20 всеки месец, което принуждава Кремъл да посегне към остарелите съветски запаси. Но това не е достатъчно и според неотдавнашен анализ в списание Foreign Policy Русия ще изчерпи барутите си някъде през 2025 г.
Ситуацията беше тежка дори миналата година, когато най-голямото руско филмово студио дари около 50 танка и бронирани машини от 50-те години на миналия век, които използваше като реквизит.
„Знаех, че имат нужда от тях, затова се свързах с Министерството на отбраната и те взеха тези превозни средства“, заяви генералният директор на „Мосфилм“ Карен Шахназаров пред Путин по време на среща миналия месец.
Източник – Fortune/Превод:SafeNews