Студено, топло или горещо? Какви храни всъщност са полезни за тялото? Как да се храним правилно и какви храни да изберем, за да защитим здравето си, е важен въпрос, който интересува мнозина. В същото време не всеки мисли за температурата на храната, която консумира. Говорим за това кои ястия или напитки са най-полезни за организма – студени, топли или горещи.
Студена храна
В края на миналия век сред някои модници беше широко разпространена така наречената „студена диета“. Тя се основава на идеята, че яденето на студени или дори ледени храни кара храносмилателната система да работи по-усилено, за да разгради и усвои хранителните вещества. Тъй като този процес изисква много енергия, излишните килограми буквално се „изгарят“.
В същото време, според повечето експерти, яденето на студена храна (особено за закуска или вечеря) може да доведе до стомашно разстройство, ентероколит (възпаление на дебелото черво) и повишено образуване на газове .
Това се дължи преди всичко на факта,
че сутрин метаболизмът изисква „стартиране“, а вечер се забавя.
Диетолозите обясняват, че тялото смила студената храна много бавно, защото трябва да я „загрее“ до телесна температура. Въз основа на това яденето на студени храни ще бъде най-безопасно в средата на деня.
Студената вода също се задържа в стомаха, докато се нагрее, следователно не изпълнява основната си функция – почистване и овлажняване на тялото (докато „виси“ в стомаха, напротив, може да доведе до подуване).
Топла храна
Въз основа на редица изследвания, проведени от учени, топлата храна се усвоява по-добре от тялото, отколкото други храни, тъй като хранителните вещества в нея се разграждат частично в процеса на готвене.
Освен това хората по-бавно ядат топли ястия, което също е полезно за храносмилателната система, тъй като има повече време за усвояване на хранителните вещества.
В същото време твърде високата температура на храната може да доведе до подуване на хранопровода и затруднено преглъщане.
Освен това много горещите храни,
изядени твърде бързо, могат да доведат до негативни последици:
изгаряния на устата, лигавиците на устните, езика и вътрешната повърхност на бузите
стоматит или ларингит (ако инфекции попаднат в рани от изгаряне)
стеноза (стеснение на ларинкса)
стомашна язва или гастрит
В заключение, топлите ястия могат да дадат на човек „бързо“ усещане за ситост, свързано с бавния процес на консумация на храна. Подобно чувство обаче може да бъде измамно и мимолетно.
Според повечето учени, за да има полза за тялото, температурата на консумираните храни трябва приблизително да съответства на телесната и да варира от 36 до 40 градуса по Целзий.
Такава храна се усвоява най-добре от стомашно-чревния тракт,
бъбреците и черния дроб и помага на тялото:
очиства кръвта
детоксикация на тялото чрез бъбреците, кожата, лимфната система
овлажняват кожата
Същото важи и за напитките – топла вода, чай, сокове, плодови напитки и др.
Диетолозите отбелязват, че топлата вода (дори при температура до 60 градуса по Целзий) сутрин на празен стомах е особено полезна , тъй като нежно подготвя стомашно-чревния тракт за работата през деня, измивайки остатъците от храна, стомашния сок и слузта, които са се натрупали за една нощ по стените на стомаха и червата.
Това ускорява метаболизма, подобрява перисталтиката, кръвообращението, състоянието на кожата и цялостното здраве.
Източник: GreenPost, JustFood.org.ua, Medical News Today /Превод:SafeNews