Служители, работещи в мемориалния център „Аушвиц-Биркенау“, който нацистите на Хитлер построиха през 1940 г. в окупирана Полша, заклеймиха поставянето на щанд за сладолед точно пред емблематичната „Врата на смъртта“.
Бартош Бартизел, говорител на музея Аушвиц, каза пред полския вестник Gazeta Krakowska, че това е „пример не само за естетическа безвкусица, но и за липса на уважение към специално историческо място, разположено наблизо“, съобщава Sky News.
Въпреки възмущението от местоположението на щанда за сладолед, на няколко метра от входа на нацисткия лагер на смъртта, той е паркиран на обществена земя точно извън лагера, така че организацията не може да направи нищо по въпроса.
maybe auschwitz isn’t the best spot for an ice cream stand pic.twitter.com/7NJcfNI4Dx
— ian bremmer (@ianbremmer) May 8, 2023
„Вярваме, че компетентните органи на местното управление ще разрешат този неудобен проблем“, каза Бартизел пред Gazeta Krakowska.
Жителите наблизо също са „разстроени“. „Те заявиха, че ярко оцветеният щанд за сладолед изглежда „ужасно“ , сподели Дагмар Копияз от Фондацията за паметника на Аушвиц-Биркенау.
„Вратата на смъртта“, както е известна в Полша, е главният вход на Аушвиц II-Биркенау. Това е разширена част от лагерния комплекс Аушвиц, където нацистите държат огромен брой затворници в ужасни условия в 174 дървени бараки и ги убиват в газови камери, преди да изгорят телата им в множеството крематориуми на място.
Общо нацистите на Хитлер са убили 1,1 милиона души в лагерния комплекс Аушвиц от 1940 до 1945 г.
Релсите, които минават през „Вратата на смъртта“, превозват товарни влакове, пълни с евреи от общности в цяла окупирана от нацистите Европа – лагерът убива 865 000 при пристигането си.
Само преди няколко седмици избухна друг скандал, при който хората се възмутиха на жена, позираща провокативно на релсите пред Аушвиц.
„Снимките могат да притежават огромна емоционална и документална стойност за посетителите. Изображенията ни помагат да запомним. Когато идват в музея Аушвиц, посетителите трябва да имат предвид, че влизат в автентичното място на бившия лагер, където са били убити над 1 милион души. Уважавайте паметта им“, написаха от музея тогава.