Спирулина- зеленото чудо, което подсилва имунитета. За тези, които се чудят, това е микроскопично синьо-зелено водорасло, което се използва като хранителен източник заради високото си съдържание на протеини, витамини, минерали и каротеноиди.
Спирулините са приблизително 100 пъти по-големи по размер от другите водорасли.
С годините на спирулината са приписвани много здравни ползи, но засега не са проведени достатъчно изследвания за потвърждението им. Възможна е и появата на някои странични ефекти при приемането на спирулина, затова е добре да се консултираме първо с лекар.
65% от това миниатюрно водорасло са протеини, а като бонус получаваме и много аминокиселини. Спирулината съдържа и доста важни хранителни вещества като бета каротин, витамин „В12“, витамин „Е“, желязо, цинк, манган, мед и селен.
Използва се най-вече за стимулиране на имунната система.
Спирулината привидно повишава производството на антитела и цитокини, които тялото произвежда, за да се бори с инфекциите и заболяванията.
Може да подпомогне и растежа на полезните бактерии в червата. Хранителните добавки със спирулина се приемат за потискане на апетита, за предпазване от рак на устната кухина, за подобряване на симптомите на т.нар. хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието.
Като хранителна добавка спирулината е достъпна на таблетки, капсули, пудра и люспи.
Няма установена препоръчителна доза спирулина и това се дължи на липсата на изследвания за ефектите й върху хората.
Спирулината рядко води до странички ефекти, ако не е замърсена.
Ако се появят такива, обаче, те най-често се изразяват в гадене, повръщане и диария. В редки случаи спирулината може да предизвика тревожност или безсъние.
Естествено развиващата се спирулина може да съдържа токсични вещества, наречени микроцистини.
Те са способни да абсорбират тежки метали, които могат да причинят увреждане на черния дроб, затова е препоръчително да си набавяме спирулина от производители с добра репутация.
Страдащите от автоимунни заболявания не бива да приемат спирулина.При бременност или метаболитно заболяване, непременно трябва да се консултирате е с лекар.
Източник: edna