Почти 150 сигнала за купуване на гласове в МВР. Това е информацията в момента в министерството, каза ресорният министър Калин Стоянов.
Има сигнали за купуване на гласове не само на откритата телефонна линия, а и оперативни данни.
„До момента сигналите са 147, като 82 от тях са по отношение на купуване на гласове, около 50 има за нарушения на изборното законодателство, също така има и за корпоративен вот“. Това Калин Стоянов.
Успоредно с това имаме образувани до момента 10 досъдебни производства. Характерното в случая е, че по едно от тях – в област Ямбол се работи, в условията на бързо производство, каза Стоянов.
Вътрешният министър каза, че има и задържани. По отношение на случая с арестувания за купуване на гласове директор на Дирекция „Местни данъци и такси” в Несебър, Стоянов посочи, че материалите са докладвани и предстои да бъде повдигнато обвинение.
Имаме информация, че са замесени и други лица, съответно и извършени и други, предимно корупционни нарушения, каза той.
За корпоративния вот Стоянов отбеляза, че собственици на големи фирми и предприятия „просто съветват своите служители да гласуват за определена партия.
Схемата в Несебър
Близо 185 000 за купуване на гласове по морето. Това е само част от сумата, която разследващи намериха в дома на общинар в Несебър.
Задържаният за изборна търговия в Несебър е на ръководна позиция в общината. Това стана ясно от брифинг на полицията и прокуратурата.
Мъжът от морския град е задържан за купуване на гласове при съвместна акция на МВР и прокуратурата. В офиси и имоти на задържания са открити освен 185 000 евро и 25 000 лева.
Операцията по сигнал била осъществена от икономическа полиция в града.
Такава акция до момента не е имало до момента. Стигнахме до най-високото ниво, похвалиха се от полицията.
Стигнахме до хората, които осигуряват средствата и ги разпределят на т.нар. дилъри.
Парите били за предстоящите избори за кмет в Несебър.
От прокуратурата казаха, че делото е за предлагане и даване на пари за гласуване за конкретен човек.
Да се разбере от кого са парите
Държавното обвинение смята, че трябва да се установи произходът на парите, как са стигнали до задържани и кои групи хора е трябвало да бъдат “купени”. Според прокуратурата така се пресича голяма схема.
До момента не е ясно за коя партия е трябвало да бъдат купувани гласове.
Връзката между лицето, парите и организаторите е много сложа за доказван, обясниха още от прокуратура.
Към момента разследването продължава и в посока установяване на други лица. Три адреса в Бургас и един в Несебър вече са претърсени.