.
Откриха нов метод за разграждане на пластмасата. Както съобщава „Интересно инженерство“, екип от учени от Университета на Нов Южен Уелс е разработил революционен метод за разграждане на пластмаси. Този пробив може да промени начина, по който управляваме пластмасовите отпадъци.
Полистиренът – известен най-вече с търговското наименование стиропор – широко използван в контейнери за храна, чаши и други изделия за еднократна употреба, е забранен в много страни поради вредата му за околната среда.
Проблемът е, че този вид пластмаса не се разгражда по естествен път, което допринася за нарастващия глобален проблем със замърсяването с пластмаса.
Освен това микропластмасата – малки частици, получени в резултат на разграждането на по-големи пластмасови изделия – е открита навсякъде, от океана до хранителните ни запаси, като представлява значителен риск както за екосистемите, така и за човешкото здраве.
Новият метод, разработен от изследователите на UNSW, предлага обещаващо решение на този проблем.
С помощта на просто химическо съединение – железен трихлорид, в комбинация със слънчева светлина и въздух, учените могат да разградят полистирен и други твърди пластмаси в суровини, които могат да се използват повторно. Този процес не само намалява обема на пластмасовите отпадъци, но и ги превръща в нещо, което може да бъде използвано повторно, като потенциално елиминира необходимостта от производство на нови пластмаси.
Техниката е едновременно ефективна и достъпна.
Тя работи при стайна температура и изисква само 30 минути, за да разгради пластмасите на 90%, според Interesting Engineering. Удължаването на процеса до три часа може да увеличи намалението до 97%.
Д-р Максим Михелас, водещ изследовател от Училището по химично инженерство на UNSW, подчертава значението на тази разработка, заявявайки: „Мисля, че е много важно да разградим полимера и да го превърнем в друга суровина, която можем да използваме за други неща, или просто да намалим количеството микропластмаса в света.“
Като намалява необходимостта от производство на нова пластмаса и свежда до минимум пластмасовите отпадъци, този метод може да доведе до големи икономии за промишлеността и службите за управление на отпадъците. Изследователският екип продължава да усъвършенства процеса с надеждата да го направи още по-универсален и ефективен.
С напредването на тази технология тя скоро може да се превърне в ключов инструмент в борбата срещу замърсяването с пластмаса
Източник – Yahoo.com/Превод:SafeNews