Откриха начин за лечение на деменция по време на сън със звукова симулация. Звуковата стимулация може да манипулира мозъчните вълни по време на REM съня – фаза, която е от решаващо значение за паметта и познавателните способности. Използвайки усъвършенствана технология, изследователите успяват да увеличат честотата на мозъчните осцилации, които се забавят при пациенти с деменция, като по този начин потенциално подобряват функциите на паметта. Неинвазивната техника може да проправи пътя за иновативни лечения на деменция чрез насочване на мозъчната активност по време на сън. Този подход дава надежда за подобряване на паметта и познавателните функции с минимални смущения в живота на пациентите.
Основни факти:
Звуковата стимулация увеличава честотата на мозъчните вълни по време на REM съня. REM сънят е свързан с паметта и познавателните функции, които се забавят при деменция. Тази неинвазивна техника може да доведе до нови методи за лечение на деменция.
Мозъчните вълни могат да бъдат манипулирани по време на сън с бързи движения на очите (REM) – фаза на съня, свързана с паметта и познанието, показва ново проучване на Университета в Съри. Нова технология, използваща звукова стимулация, позволява на учените да ускорят мозъчната дейност, която става по-бавна при пациенти с деменция по време на този етап от съня. По време на това уникално проучване учените от Съри в сътрудничество с Центъра за изследване на грижите и технологиите към Британския институт за изследване на деменцията към Имперския колеж в Лондон използват наскоро разработена технология – звукова стимулация със затворен цикъл, която е насочена по прецизен начин към мозъчните осцилации по време на сън.
При тази технология звуците се синхронизират така, че да въздействат на мозъчните вълни в определени части (напр. фаза на издигане и затихване) на трептенията.
Звуците са подавани точно със скорост шест (насочени към тета-вълните) или десет (насочени към алфа-вълните) пъти в секунда. За първи път това е направено по време на REM периода на съня, когато мозъчната активност е подобна на тази в будно състояние, но движението е потиснато.
Д-р Валерия Харамийо, постдокторант на Швейцарската национална научна фондация в Центъра за изследване на съня в Съри и в Училището по психология към Университета в Съри, нововъзникващ лидер в Института за изследване на деменцията в Обединеното кралство и първи автор на публикацията, заяви: „Мозъчните осцилации подпомагат работата на мозъка и начина, по който той научава и запазва информация. Мозъчните осцилации по време на REM съня са замесени във функциите на паметта – тяхната точна роля обаче остава до голяма степен неясна. При деменция мозъчната активност по време на REM съня става по-бавна, което се свързва с намаляване на способността за запомняне на определени житейски събития и запазване на информация. Стимулирането на мозъчните вълни със звук може да увеличи тяхната честота и това може да помогне за по-доброто разбиране на това как мозъчните осцилации по време на REM съня подпомагат познанието и как REM сънят може да бъде подобрен при хората с деменция.“
За да се изследва ефектът от стимулацията, са набрани 18 участници, които са наблюдавани през нощта в Центъра за изследване на съня в Съри.
Сънят им е бил непрекъснато наблюдаван чрез електроди, поставени на скалпа им, а мозъчните осцилации са били анализирани в реално време, така че слуховите стимули да могат да бъдат прилагани в точно определени части от осцилациите, без да се събуждат участниците.
В зависимост от това към коя част от цикъла са насочени слуховите стимули, осцилациите стават или по-бързи, или по-бавни, което показва, че мозъчните вълни могат да бъдат манипулирани.
Професор Дерк-Ян Дайк, директор на Центъра за изследване на съня в Съри към Университета в Съри, ръководител на групата в британския Институт за изследване на деменцията и главен автор на публикацията, заяви: „Използването на звукова стимулация за промяна на мозъчните трептения, докато човек спи, обещава терапевтични резултати. Понастоящем няма лек за деменцията, а само медикаменти, които могат да забавят развитието на болестта или временно да помогнат на човека да се справи със симптомите си, така че е важно да мислим иновативно, за да разработим нови възможности за лечение. Звуковата стимулация, която е неинвазивна и евтина техника, има потенциала да направи точно това.“
Източник – Neuroscience/Превод:SafeNews