Обемът на световните водни резервоари намалява в последните 20 години, въпреки че има ръст в строителството и това води до увеличаване на капацитета им, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
Новите язовири обаче няма да са достатъчни за решаване на проблема с нарастващите водни запаси.
Сателитните данни показват, че количеството на водата, съхранявана в 7245 резервоара по целия свят, е намаляло в периода между 1999 г. и 2018 г., въпреки че капацитетът им се е увеличил с 28 кубични километра годишно, се казва в изследването, публикувано в изданието „Нейчър къмюникейшънс“.
Намаляването на обемите на водохранилищата е концентрирано на юг, особено в Африка и Южна Америка, където търсенето на вода се увеличава бързо и новите резервоари не се запълват с темповете, с които се е очаквало.
В проучването не е отчетено влиянието на утаяването – постоянен проблем, който се очаква да намали капацитета на хранилищата с една четвърт до 2050 г., става ясно от документ от януари на ООН.
Продължителните засушавания повдигат въпроси за възможностите за изграждане на големи резервоари. Миналото лято в Китай производството на хидроенергия намаля в резултат на рекордно високите температури в района на река Яндзъ.
От Международната асоциация по хидроенергетика казват, че новите язовири и водохранилища играят „решаваща роля за смекчаване на последиците в епохата на нарастващи климатични екстремуми“, като улесняват регулирането на водните потоци.