Новите адресни регистрации обръщат вота. Това каза по БНР преподавателят по избирателни системи в СУ Ваня Нушева.
„В малките населени места много малък брой гласове на новорегистрирани избиратели могат да окажат въздействие върху крайния изборен резултат. Това е причината да сме свидетели на подобен феномен“, посочи тя.
Според нея е добре, че такава проверка е извършена не само от неправителствени организации, но и от регионалното министерство. Нушева смята, че тя дава основание за действия от страна на институциите.
„Опасявам се обаче, че действия, извършени буквално три дни преди изборите, няма как да доведат до отмяна на регистрациите“, посочи Ваня Нушева
Според нея направеното от министъра е трябвало да се случи доста по-рано, за да може избирателните списъци да бъдат изчистени адекватно.
Имаме изисквания в Закона за гражданската регистрация, които всички са длъжни да спазват, напомни тя.
Взаимният контрол е важен инструмент за това да няма злоупотреби. Публичността е инструмент, който може да служи като превантивен механизъм на подобни злоупотреби, каза още Нушева.
„Ако бъдат установени нарушения на закона, вероятно съществува процедура, която в един бърз порядък да наложи промяна в адресните регистрации. Нека да поставим този въпрос към институциите – по какъв начин могат да коригират подобни нарушения във връзка със съставянето на финалния вариант на избирателните списъци“, коментира тя.
Според нея ключът е спазването на закона.
Нарушенията по места
Хванаха изборна миграция на стотици места. Министърът на регионалното развитие Андрей Цеков оповести, че в в 343 населени места съществуват данни за необичайно активна миграция. Това са данни за последната година, посочи още Цеков.
Става въпрос за миграция, която променя електоралния баланс и състав на населеното място. Така се създават съмнения дали не става въпрос за изборен туризъм, каза министърът.
Цеков е възложил да бъде направена проверка на извършените през последната година регистрации по настоящ адрес. Става дума за подадените заявления за гласуване по настоящ адрес към момента на изтичане на срока за тяхното подаване.
За заключенията от доклада е уведомен министър-председателят Николай Денков, каза Цеков. Той съобщи, че в правомощията на областните управители е да сформират комисии. В тях да влязат представители на общинската и областната администрация, на дирекция ГРАО и на териториалните поделения на МВР.
Целта е да се направят проверки на законосъобразността на извършените допълнителни регистрации по настоящ адрес. С