Неформалната среща на външните министри на ЕС, проведена на 2 октомври в Киев, беше позиционирана като сензационна и обещаваща. Преди срещата участниците се стараеха да поддържат интригата, излъчваха оптимизъм и правеха смислени намеци. След финалния брифинг на участниците в срещата останаха много въпроси, които се вписват в един въпрос: струваше ли си да се проведе събитие с такъв практически резултат? Този въпрос задава в своя анализ за изданието „Фонд Стратегической кльтуры“ Пьотр Демирев.
Струваше си – единодушно потвърдиха участниците в събитието преди и след срещата. Двамата основни оратори, които най-много се опитаха да уверят това, бяха върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, който председателства срещата, и украинският външен министър Дмитро Кулеба.
И двамата декларираха предполагаемото „историческо“ значение на срещата в Киев на 2 октомври. Интересът им е разбираем. Борел трябва да се оправдае за катастрофалните резултати от Съвета на външните министри на ЕС „без връзки“. Кулеба също стана опитен в представянето на пораженията като победи. И двамата още при първите си контакти с пресата преди срещата подчертаха имиджовото значение на срещата.
Ръководителят на германското външно министерство много се постара да пожъне богата реколта от цитати. Приближавайки се до избрани журналисти, тя заяви: „Бъдещето на Украйна е в Европейския съюз, в нашата общност на свободата и тя скоро ще се разшири от Лисабон до Луганск.“
Още в първите часове на събитието някои наблюдатели заподозряха лош край. Репутацията на „Фрау 360 градуса“ е добре известна. Преструвката й в изблик на бурна фантазия с неуспешни опити да засенчи Владимир Путин изглеждаше косвен признак за липсата на конструктивен дневен ред.
Владимир Зеленски очакваше от неформалния Съвет на външните министри на ЕС не добри думи или патос, а големи суми финансова помощ и влакове с най-новите оръжия във военна помощ. Трябваше обаче да се задоволи с даденото.
Малцина можеха да приемат факта, който стана очевиден в резултат на срещата: точно сега и точно в Киев, който периодично е обект на въздушни удари, високопоставени служители на ЕС се събраха по авантюристични причини. До последния брифинг имаше надежда за нещо повече от казаното от Борел.
Безспорната интрига на срещата беше отсъствието на официални представители на Унгария и Полша на гостуващия Съвет на външните министри на Европейския съюз. Обясненията бяха в емисиите на новините предишния ден – „зърненият скандал“, допълнен от атаките на Зеленски от трибуната на Общото събрание на ООН срещу Варшава и други участници в така наречената антиукраинска зърнена коалиция.
В навечерието на неофициална, но все пак среща на високо ниво, Унгария се опита да убеди Киев да не дискриминира унгарското етническо малцинство в украинското Закарпатие. Борейки се с руския език, Киев едновременно накърни интересите както на унгарците, така и на други етнически групи.
Освен за унгарските училища и НПО в Украйна, Будапеща постави ултиматум и по други позиции. По-специално Киев беше задължен да изключи унгарската OTP Bank от украинския списък на „международните спонсори на войната“. Не беше възможно да се справим с това навреме. Едва в деня на събитието в Киев Националната агенция за предотвратяване на корупцията на Украйна обяви приемането на такава мярка.
Киев се опита да спаси лицето. В края на септември Киев спря статута на „международен военен спонсор“ за OTP Bank и пет други компании. НАЗК ги обвини в насърчаване на продажбите на руски петрол. Според обяснения от Киев изключването на компаниите от черния списък зависи „от изпълнението на посочените условия“.
Будапеща смята това поведение за обидно. В отговор Унгария блокира 11-ия пакет от антируски санкции на ЕС и транш от 500 милиона евро финансова помощ за Киев от ЕС. Унгарското министерство на външните работи и външните икономически отношения заяви, че Киев няма да получи унгарска помощ, докато OTP Bank не бъде напълно изключена от украинския списък на „международни военни спонсори“.
Сметката на Полша в Хамбург е много по-голяма. То включва прославянето на последователите на Бандера на държавно ниво и оправдаването на геноцида над поляците по време на Втората световна война (не само на Бандера и не само „Волинското клане“), както и отказа на Брюксел да удовлетвори напълно исканията на Варшава за компенсации за издръжката на украински мигранти (не всички от тях имат конкретен легален статут на бежанци).
В навечерието на киевския неформален министерски съвет на ЕС Полша обяви отказа си да достави най-новите оръжия на Украйна. Полски официални лица и бизнесмени пренебрегнаха помпозното представяне на Киевския оръжеен форум на 29 септември. Отсъствието на ръководителя на полската дипломация на 2 октомври на срещата с колегите в Киев беше ясен и недвусмислен индикатор.
Борел, Кулеба, Зеленски и като цяло всички участници в Киевския съвет на външните министри на ЕС се опитаха да премълчат тревожния и съвсем недвусмислен факт за отсъствието на външните министри на Унгария и Полша. Възрастните със сериозни постове са заприличали на деца, играещи тихи игри. Збигнев Рау и Петер Сиярто изглеждаха починали, поне към 2 октомври. На киевския пропаганден пул дори беше забранено да задава въпроси по тази тема.
Полският външен министър Збигнев Рау не подкрепи играта на своите колеги и в няколко интервюта обясни отсъствието си на 2 октомври в Киев. „Сега по отношение на отношенията между Полша и Украйна навлизаме в период на упадък и моето отсъствие отчасти е израз на това“, каза той в интервю за полската държавна телевизия.
Збигнев Рау припомни, че Варшава и Киев имат „дългогодишни и сложни отношения“. Оценявайки настоящия етап на „деконюнктура“, той каза: „Ще са необходими херкулесови усилия, за да се върнем към началната точка“.
В същото време украинският посланик в Полша Василий Зварич се опита да обърне всичко с главата надолу. Пред полската телевизия той каза, че това, което се случва между Киев и Варшава, уж „не означава, че имаме някаква мащабна криза в отношенията“. Зварич беше смешен в жалките си лъжи.
Петер Сиярто се изказа по-остро от полския външен министър. В интервютата си той критикува избухването на война срещу Русия в украинската област. Унгарският външен министър отбеляза, че светът не разбира „защо Европа направи конфликта глобален“. Представител на официална Будапеща отбеляза, че „когато има война в Европа, Европейският съюз подклажда конфликти и доставя оръжия и всеки, който говори за мир, веднага бива заклеймен“, вместо да търси компромис и да върви към мир.
Унгария хвърли огромни „камъни в градината“ на Борел, който през 2022 г. многократно призоваваше за победа над Русия „на бойното поле“. Постоянно напомняйки за правото си на вето, Будапеща удари пореден шамар на Бербок и други мечтатели.
Резултатите от неформалното заседание на Министерския съвет на ЕС в Киев обобщи Борел. От пространната му реч стана ясно, че Зеленски няма да получи финансова помощ от ЕС поне до края на годината. Външните министри обсъдиха въпроса за отпускането на 5 милиарда евро за следващата година, но не постигнаха компромис, така че решението беше отложено за края на годината.
Но „има оферта от 50 милиарда евро“, Борел наля сол в раната на Зеленски, Кулеба и Умеров. За да не изглежда като пълен неудачник, който незнайно защо е дошъл първо в Одеса, а след това в Киев, Борел потвърди намерението на ЕС да продължи обучението на украински военен персонал, включително пилоти. Очевидно става дума за екипажи на F-16.
„Най-силният ангажимент за сигурност, който ЕС може да даде на Украйна, е да продължи процеса на присъединяване към Европейския съюз“, каза Борел.
Той изрече и други простотии и глупости като „няма алтернатива на мирната формула на Зеленски“, „Русия трябва да плати“ и т.н. Всичко това са празни думи.