Музей към университета на Кембридж във Великобритания връща картина на Гюстав Курбе на потомците на собственика й, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Картината е заграбена през 1941 г. от нацистите в окупирания Париж от евреин, който е участник в Съпротивата.
Реституцията идва след иск от страна на потомците на Робeрт Бинг, собственик на картината „Танцуващи деца под дърветата в Порт Берто“ (La ronde enfantine). Творбата на Гюстав Курбе (1819-1877), за която се предполага, че е нарисувана около 1862 г., изобразява деца, които танцуват в гора.
Консултативният орган, създаден през 2000 г. от британското правителство, който разследва искове за предмети, изгубени по време на нацисткия период, заключи „че картината е била иззета от нацистките окупационни сили, защото Роберт Бинг е евреин“.
Музеят „Фицуилям“ в Кеймбридж незабавно обяви, че творбата ще бъде върната на наследниците му. „Музеят се е погрижил за произведението, което сега може да бъде върнато на потомците на първоначалните собственици“, пише институцията в съобщение, публикувано на сайта й.
Според доклада на експертната група на 5 май 1941 г. двама членове на нацистка организация, която се занимава с изземването и износа на произведения на изкуството, конфискуват картината на Гюстав Курбе от апартамента на Бинг в Париж. В доклада се посочва също, че произведението на изкуството е закупено от неговата баба по майчина линия.
Бинг участва в Съпротивата от 1941 до 1944 г. Той е арестуван, но е освободен през януари 1944 г. Умира през 1993 г.
След изземването й картината е изложена в Париж „в полза на главния нацистки колекционер Херман Гьоринг“, основател на Гестапо, отбелязва докладът.
Според музея „Фицуилям“ творбата е намерена от съюзнически войници в края на войната в тайни тунели в Бавария, Югоизточна Германия.
Тя се появява отново през 1951 г., когато лондонският търговец на произведения на изкуството „Артър Туут и синове“ я купува от швейцареца Курт Майснер, заподозрян в грабежи от американските власти. През същата година картината е закупена от преподобния Ерик Милнър-Уайт, който я дарява на музея „Фицуилям“. Оттогава тя се намира в музея, но е давана назаем за изложби във Великобритания и на други места по света.