Лошият сън може да ви състари с 10 години: Как правилно да си почивате. Липсата на сън се отразява много зле на нашето благосъстояние – както физическо, така и психическо. Освен това, както установиха учените, лошият сън може да ни накара да се почувстваме по-стари с няколко години. А това вече е много вредно за здравето.
Здравият сън ни прави по-млади
Изследователи от Стокхолмския университет проучиха възможната връзка между съня и самооценената възраст. Те откриха, че се чувстваме много по-възрастни, когато сме лишени от сън и искаме да спим. Но добрият и пълноценен сън има обратен ефект – ако се наспиваме, се чувстваме много по-млади и здрави.
Възрастта, която човек чувства, има обективно влияние върху здравето. Предишни изследвания показват, че усещането за по-млада възраст от действителната възраст е свързано с по-дълъг и по-здравословен живот. Лошото качество на съня е свързано с повишен риск от високо кръвно налягане и когнитивно увреждане.
Има дори доказателства, че субективната възраст предсказва действителната възраст на мозъка: тези, които се чувстват по-млади, имат по-млади мозъци.
„Като се има предвид, че сънят е от съществено значение за мозъчната функция и общото благосъстояние, решихме да проверим дали сънят крие някакви тайни за поддържане на усещането за младост с напредване на възрастта“, обяснява авторът на изследването Леони Балтер.
Как е проведено изследването
Екип от учени изследва дали сънят и субективното възприятие за собствената възраст са свързани. Те анкетираха близо 500 души на възраст между 18 и 70 години и ги попитаха на колко години се чувстват, колко са спали през последния месец и колко сън искат.
Анализът на проучването установи, че участниците се чувстват средно с 0,23 години по-възрастни за всяка нощ на недостатъчен сън през последния месец.
След това изследователите разгледаха как липсата на сън кара участниците да се чувстват по-възрастни. Те са използвали данни от хора, чийто сън е бил ограничен до четири часа в леглото за две нощи. За сравнение са взети данните на хора, прекарали 9 часа в леглото две поредни нощи.
Според изследователите участниците се чувствали по-възрастни средно с 4,4 години, когато сънят им бил ограничен до четири часа. Влиянието на съня върху субективната възраст обаче зависи основно от степента на сънливост на участниците.
Оценката на сънливостта с помощта на скалата за сънливост на Каролин (KSS) показва, че участниците в двете проучвания се чувстват с десет години по-възрастни, когато са много сънливи (9 KSS точки), а не изключително бдителни и будни (1 KSS точки).
Когато участниците бяха изключително бдителни, те се чувстваха с около четири години по-млади от действителната си възраст, а когато бяха изключително сънливи, се чувстваха с шест години по-възрастни от действителната си възраст.
Защо достатъчното сън е наистина важно
Преходът от бодърстване към сънливост увеличава възрастта с десет години. Това може да окаже значително влияние върху ежедневието и здравето, тъй като например усещането за младост насърчава по-активен начин на живот и мотивация за спортуване.
Като цяло, резултатите от изследването показват, че здравият сън може също да ви помогне да се чувствате по-млади за по-дълго време, което може да доведе до допълнителни положителни ефекти върху здравето. Нарушенията на съня, напротив, също влияят негативно на възприемането на възрастта.
Източник – Proceedings of the Royal Society /Превод:SafeNews