Китайците са използвали таблици за умножение преди най-малко 2300 години. Това съобщи агенция Синхуа. Доказателство е бамбукова плочка, открита от археолози в град Цзинджоу (провинция Хубей, Централен Китай) с йероглифен текст, изписан на повърхността й:
„Пет пъти по седем – тридесет плюс пет, четири пъти по седем – двадесет плюс осем, три по седем е двадесет плюс едно.“
Плоча с този надпис е намерена в гробница в град Цзинджоу, датираща от 4-ти век пр. н. е., тоест от периода Джангуо (Воюващи държави), 475-221 г. пр. н. е.
„Този надпис е с около век по-напред от друг подобен фрагмент, открит по-рано по време на разкопки в централната провинция Хунан“.
Това каза директорът на разкопките Янг Каюн. Според него учените са използвали инфрачервено сканиране, за да идентифицират думите, изписани върху плочката.
Общо от гробницата са изкопани хиляди бамбукови блокове, съдържащи повече от 30 хиляди йероглифа. Сред тях има записи на текстове по математика, литература, животновъдство и фармакология.
Според китайския историк Танг Джиннан хората от периода Джангуо са използвали таблици за умножение за производствени изчисления и други подобни цели.
Още новини четете в секция Свят.