Катлийн Фолбиг прекара 20 години зад решетките. Тя бе обвинена в убийството на четирите си деца – Калеб, Патрис, Сара и Лора. Фолбиг бе позната на не само в Австралия, но и по света, като „най-ужасяващата жена сериен убиец“. Нови доказателства обаче напълно променят историята й.
Оказва се, че тя не е убила децата си.
Случаят на 55-годишната жена е описан като една от най-големите съдебни грешки в Австралия
Учени установяват, че децата на Фолбиг може и да са издъхнали от естествена смърт.
Фолбиг, която винаги е твърдяла, че е невинна, беше осъдена на 25 години затвор през 2003 г. за убийството на три от децата и непредумишленото убийство на първия й син Калеб. Всяко дете умира внезапно между 1989 и 1999 г., на възраст между 19 дни и 19 месеца, като прокурорите по време на процеса срещу нея твърдят, че тя ги е задушила.
Предишни обжалвания и отделно разследване от 2019 г. по случая не откриха причина за основателни съмнения и придадоха по-голяма тежест на косвените доказателства в първоначалния процес срещу Фолбиг.
Но при новото разследване, ръководено от пенсионирания съдия Том Батърст, прокурорите приеха, че изследването на генните мутации е променило разбирането им за смъртта на децата.
В понеделник главният прокурор на Нов Южен Уелс Майкъл Дейли каза, че Батърст е стигнал до заключението, че има основателни съмнения, че Фолбиг е виновна. В резултат на това губернаторът на NSW е подписал пълно помилване и е наредил незабавното освобождаване на майката.
„Това беше 20-годишно изпитание за нея… Пожелавам й мир“, каза Дейли, добавяйки, че мислите му са и с бащата на децата, Крейг Фолбиг.
При последното разследване адвокатите на Фолбиг посочиха „фундаменталната неправдоподобност“ на четири деца от едно семейство, умиращи от естествена смърт под двегодишна възраст.
Безусловното помилване не отменя присъдите на Фолбиг, каза Дейли, цитиран от The Guadrian. Това би било решение на Апелативния съд по наказателни дела, ако Батърст реши да отнесе случая до него – процес, който може да отнеме до една година.
Ако присъдите й бъдат отменени, тя потенциално може да съди правителството за милиони долари като обезщетение
Нейният случай е сравняван с този на Линди Чембърлейн, която през 1982 г. е призната за виновна за убийството на деветседмичната си дъщеря, въпреки твърдението й, че динго е убило бебето. Тя получи 1,3 милиона австралийски долара през 1992 г. за неправомерната си присъда.
Но някои защитници казват, че случаят на г-жа Чембърлейн, лишена от свобода три години, бледнее в сравнение с този на Фолбиг.
„Невъзможно е да се разбере болката, която е нанесена на Катлийн Фолбиг – болката от загубата на децата й и близо две десетилетия, прекарани в затвори с максимална сигурност“, каза нейният адвокат Рани Рего.
Законът трябва да бъде по-чувствителен към науката
Процесът срещу Фолбиг от 2003 г. се съсредоточава върху косвени доказателства, най-вече дневници, които изразяват борбите й с майчинството.
Тези дневници са предадени на полицията през 1999 г. от нейния тогавашен съпруг, който след време се е убедил, че жена му е виновна. Двойката се разделя пез 2000 г.
В дневника Фолбиг пише, че „вината за всички тях ме преследва“, когато описва смъртта на децата си. Именно това формират основата на делото на прокурора. Но няма физически доказателства за задушаване или наранявания на децата.
Кампания, водена от някои от нейните приятели, предизвика петиция за преразглеждане на нейните присъди въз основа на констатации от съдебномедицинска медицина.
При неотдавнашното разследване екип от имунолози установи, че дъщерите на Фолбиг споделят генетична мутация, наречена CALM2 G114R, която може да причини внезапна сърдечна смърт. Бяха открити и доказателства, че нейните синове притежават различна генетична мутация, свързана с внезапна епилепсия при мишки.
Професор Карола Винуеса, която ръководи изследователския екип от Австралийския национален университет, каза, че необичайна генетична последователност веднага се забелязва в ДНК на Фолбиг.
„Направихме първия тест и открихме генен вариант, който изглеждаше много подозрителен… дори тогава през ноември 2018 г. смятахме, че тази много голяма вероятност, ако бъде открита при децата, може да се окаже виновникът“, каза тя пред BBC.
Професор Винуеса допълва, че има само 134 известни случая в света на потенциално смъртоносно сърдечно заболяване, свързано с генетичната мутация.
Тя описа решението за помилване на Фолбиг като „красив момент“, който може да даде надежда на други жени в подобни ситуации.
„Потърсиха ни за жени, които са загубили деца или които са били обвинени в нанасяне на вреда, и случаите изглеждат така, сякаш също става дума за деца с тежки генетични заболявания“, каза тя.
Австралийската академия на науките казва, че случаят показва необходимостта от реформа, която прави правната система по-„чувствителна към науката“, призив, повторен от адвоката на Фолбиг.