Хората, които се чувстват самотни, сънуват повече кошмари. Самотата е свързана с повишена честота и интензивност на кошмарите , според ново американско проучване , което подчертава връзката между социалната изолация и нарушенията на съня. Констатациите са важни, тъй като както самотата, така и нарушенията на съня са сериозни проблеми за общественото здраве, тъй като са свързани с повишен риск от сърдечни заболявания, инсулт и преждевременна смърт.
Изследователи от американски университети изследваха връзката между самотата
и кошмарите в две отделни проучвания, включващи повече от 1600 души . Техните открития, публикувани в научното списание „Journal of Psychology“ , освен че хвърлят светлина върху възможния негативен ефект от самотата, потвърждават теорията, че чувството за „принадлежност“ е необходимо за човешкото оцеляване.
„Междуличностните отношения са до голяма степен основна човешка потребност“, каза Колин Есе, директор на Училището по комуникация в Университета на Орегон. „Когато нуждата на хората от силни взаимоотношения не е удовлетворена, те страдат физически, психически и социално. „Точно както гладът или умората означават, че не сте приели достатъчно калории и не сте спали достатъчно, самотата предупреждава хората, че техните нужди от междуличностна връзка не са задоволени“, обясни изследователят.
Самотата е състояние, което значително засяга благосъстоянието,
посочват изследователите, причинявайки здравословни проблеми, включително нарушен сън. Констатациите, свързващи самотата с кошмарите – корелационно, а не причинно, подчертава Есе – идват от проучвания на повече от 1600 възрастни в Съединените щати на възраст от 18 до 81 години .
„Твърде рано е да се говори за конкретни интервенции по конкретен начин, но нашите открития със сигурност са в съответствие с възможността лечението на самотата да намали честотата на кошмарите“, добави изследователят.
„Качественият сън е от основно значение за когнитивната функция, регулирането на настроението, метаболизма и много други аспекти на благосъстоянието. Ето защо е толкова важно да се изследват психологическите състояния, които нарушават съня, като самотата е свързващото звено“, добави той.
Според главния хирург на САЩ самотата се свързва с:
• 29% повишен риск от сърдечни заболявания
• 32% повишен риск от инсулт
• 50% повишен риск от деменция за възрастни хора
• повече от 60% шанс за преждевременна смърт
В допълнение, хората, които често се чувстват самотни, са повече от два пъти по-склонни да развият депресия, отколкото тези, които не се чувстват самотни.
Източник: Medicalxpress/ Превод: SafeNews