Харвардски невролог с над 20 години опит разкри трикове, които да използваме, за да направим паметта си остра. Случвало се е на почти всеки: опитвате се да си спомните какво се е случило миналата седмица, паролата за Netflix, списъка с продукти, къде сте паркирали колата си или името на човека, когото виждате в кафенето – и просто не успявате да си спомните нищо.
С времето и възрастта достъпът до спомените може да бъде по-труден. Това е напълно нормално и не е задължително да е признак на болест или заболяване. Но все пак е обезпокоително. Ето защо има неща, които можете да направите още сега, за да се справите със забравянето.
Harvard-trained neuroscientist with 20+ years experience: 7 tricks I use to keep my memory sharp https://t.co/GcoDtLhxDE
— CNBC Make It (@CNBCMakeIt) March 19, 2024
Ето триковете за запаметяване на Лиза Генова – невролог, автор на бестселъра „Помни: Науката за паметта и изкуството да забравяш“:
1. Визуализирайте
Когато създавате мисловен образ на това, което се опитвате да запомните, добавяте повече невронни връзки към него. Задълбочавате асоциациите, което прави формирането на този спомен по-стабилно, така че по-късно ще си спомните по-добре.
Ако записвате нещо, което искате да запомните – напишете го с главни букви, подчертайте го с розов маркер или го оградете с кръгче. Добавете диаграма или нарисувайте картинка. Направете така, че това, което се опитвате да запомните, да е нещо, което можете лесно да видите в съзнанието си
2. Използвайте въображението си
Хората с най-добри спомени имат най-добро въображение. За да помогнете на даден спомен да стане незабравим, използвайте творчески образи. Отвъд очевидното, приложете странни, изненадващи, ярки, забавни, физически невъзможни и интерактивни елементи към това, което се опитвате да запомните, и то ще се запази.
Например, ако трябва да си спомня да взема шоколадово мляко в магазина за хранителни стоки, мога да си представя Дуейн Джонсън „Скалата“, който дои шоколадовокафява крава в хола ми.
3. Направете го за вас
Егоцентризмът не е нещо положително, но има изключение, когато става въпрос за подобряване на паметта ви. По-вероятно е да запомните детайл за себе си или нещо, което сте направили, отколкото да запазите детайл за някой друг или нещо, което някой друг е направил.
Така че направете това, което учите, уникално за вас. Свържете го с личната си история и мнения и ще засилите паметта си.
4. Търсете драмата
Преживяванията, изпълнени с емоции или изненади, обикновено се помнят: успехи, унижения, провали, сватби, раждания, разводи, смърт.
Емоцията и изненадата активират амигдалата, която след това изпраща силно и ясно послание до хипокампуса: „Това, което се случва в момента, е изключително важно. Запомни го!“
5. Практиката прави нещата съвършени
Повтарянето и репетицията укрепват спомените. Проверката на себе си засилва паметта ви за материала много по-добре, отколкото простото му препрочитане.
Мускулната памет става по-силна и се възстановява по-ефективно, колкото повече тренирате дадено умение. Тъй като тези спомени подсказват на тялото какво да прави, с практиката тялото ви става по-добро в изпълнението на тези физически задачи.
6. Използвайте много подсказки за извличане на информация
Указанията са от решаващо значение за извличането на спомени. Правилната подсказка може да предизвика спомен за нещо, за което не сте се сещали от десетилетия. Сигналите могат да бъдат всичко, свързано с това, което се опитвате да си спомните – часът на деня, кутия за хапчета, билети за концерт, песен на Тейлър Суифт, миризмата на прах за пране Tide.
Миризмите са особено силни сигнали за паметта, защото обонятелната луковица, където се възприемат миризмите (миришете с мозъка, а не в носа), изпраща силни нервни сигнали към амигдалата и хипокампуса – частите на мозъка, които консолидират спомените.
7. Външно представяне на запомненото
Хората с най-добри спомени за това, което възнамеряват да направят по-късно, използват помощни средства като списъци, кутии за хапчета, календари, лепящи се бележки и други напомняния.
Може би се притеснявате, че това по някакъв начин е измама или че ще влошите възможностите на паметта си, ако разчитате твърде много на тези външни „патерици“, вместо да използвате мозъка си. Мозъкът ни не е създаден, за да си спомняме, че трябва да направим нещо по-късно. Запишете го.
Ето и няколко други полезни съвети:
Контекстът е от значение. Възстановяването на паметта е много по-лесно и по-бързо, когато вътрешните и външните условия съответстват на тези, които са били при формирането на този спомен. Вашите условия на учене също са от значение. Например, ако обичате да пиете мока фрапучино, докато учите за тест, изпийте още едно, когато се явявате на изпит, за да върнете мозъка си към тази нагласа.
Това помага да се отпуснете. Хроничният стрес е само лоша новина за способността ни да помним. Освен че ви прави по-уязвими към редица заболявания, той влошава паметта и свива хипокампуса ви.
Въпреки че не можем непременно да се освободим от стреса в живота си, можем да променим начина, по който реагираме на него. Чрез йога, медитация, физически упражнения и практики за осъзнатост, благодарност и състрадание можем да обучим мозъка си да реагира по-слабо, да забавим бягството от стреса и да останем здрави в условията на хроничен, токсичен стрес.
И да спим достатъчно.
Необходими са ви от 7 до 9 часа сън, за да затвърдите оптимално новите спомени, които сте създали днес. Ако не спите достатъчно, през следващия ден ще преживеете форма на амнезия. Някои от вчерашните ви спомени може да са размити, неточни или дори да липсват.
Достатъчното количество сън е от решаващо значение за фиксирането на всичко, което сте научили и преживели. То влияе на дългосрочната ви памет и намалява риска от развитие на болестта на Алцхаймер.
–––––––––
Лиза Генова – завършва колежа Бейтс със степен по биопсихология и има докторска степен по неврология от Харвардския университет. Тя пътува по цял свят и говори за здравето на мозъка, паметта и неврологичните заболявания, като е участвала в предавания по PBS, NBC, CNN и NPR. Първата ѝ лекция в TED, „Какво можете да направите, за да предотвратите болестта на Алцхаймер“, е гледана над 8 милиона пъти.
Източник – CNBC/Превод:SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Здраве