Двадесет и четири процента намаление на емисиите на парниковите газове за 10 години и четвърта поредна година (2019-2022) изпълнение на нормите за средногодишна концентрация на фини прахови частици (ФПЧ) в София. Това са част от резултатите на последователната политика, която Столична община води вече повече от десетилетие. Това каза кметът Йорданка Фандъкова на бизнес форум на тема „Заедно за по-малко CO2 емисии“, който е под патронажа на столичния кмет, съобщи БТА.
„Когато през 2011 година подписах Споразумението на кметовете на големите градове в Европа за намаляване на парниковите емисии до 2020 година с 22 процента спрямо нивата от 2007 година, това изглеждаше трудна задача. Изпълнихме я“. Убедена съм, че София ще изпълни и втория ангажимент – намалението с 40 на сто до 2030 година, изтъкна Фандъкова.
Първо място в намаляването на въглеродните емисии се държи от проектите за намаляване на потреблението на енергия, енергийната ефективност и използването на енергия от възобновяеми източници. Това е сектор, в който общината работи изключително последователно вече повече от десетилетие, коментира Фандъкова. Тя припомни, че преди 12 години е реализирана първата изцяло зелена детска градина, която се отоплява с термопомпи (в „Кремиковци“). До момента 47 общински детски градини и училища са с изградени инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници.
В 95 процента от всички 700 общински сгради са реализирани различни мерки за енергийна ефективност. В 135 детски градини, училища и социални домове са изцяло с подновени отоплителни инсталации. Ефектът е 30 на сто намаление на потреблението на енергия, което означава както спестени емисии, така и спестени средства, заяви още кметът на Столична община.
В последната година, в изграждането на соларни инсталации се включиха и общинските лечебни заведения – две ДКЦ-а (12 и 22 ДКЦ) вече имат изградени фотоволтаични системи, а в още две се изграждат в момента (Първа МБАЛ и 25 ДКЦ), коментира още Фандъкова. Заради огромния екологичен и финансов ефект от спестяването на разходи при използване на енергия от възобновяеми източници, е направен анализ на потенциала за използване на покривите на общинските сгради.
Идентифицирани са 38 общински сгради, при които над 80 процента от площта може да се използва за производство на слънчева енергия. „Готови сме с първите два проекта за изграждане на фотоволтаични инсталации на двата най-големи консуматори на енергия от общинските предприятия – това са столичният зоопарк и заводът за преработка на отпадъците. Общата мощност на тези две инсталации ще е над 2100 киловата (кW), с които ще се спестява около 15 процента от енергийното им потребление“, заяви столичният кмет.
Изключително важен проект за енергийната ефективност на София е, реконструкцията на уличното осветление по основни пътни артерии, обърна внимание Йорданка Фандъкова. През октомври миналата година е завършено обновлението на осветлението с нови ЛЕД осветителни тела по голяма част от ключовите градски булеварди, с което ще постигнем икономия от 2,4 млн. киловатчаса на година и намаление на въглеродните емисии от 3 000 тона на година, каза тя.
София беше един от първите градове, който още преди 8 години реализира проект за отопление на публични сгради с геотермална енергия. Това е инсталацията за геотермална енергия на Музея за история на София в сградата на Централната баня с мощност от 330 кW.
До една година ще е готов проектът за фотоволтаична инсталация на метро-депото в „Обеля“ и водородна инсталация за добавка на водород в газовите котли за отоплението. Това е един от иновативните проекти, който пилотно реализираме с „Метрополитен“. „С него очакваме да спестяваме 25 на сто от разхода за природен газ и да произвеждаме 100 процента от електричество, което е необходимо“, каза още столичният кмет.
Второто голямо направление, в което последователно работим за спестяване на въглеродни емисии, е модернизацията на транспорта, обяви кметът на СО. Тя посочи, че 2,5 пъти са намалени вредните емисии с най-мащабната програма за модернизация на транспорта, като за 10 години София обнови 90 на сто от автобусния си парк и 100 процента от тролейбусите.
„Започнахме програма за транспорт с нулеви емисии със закупуването на 65 електробуса. До края на годината в София ще пристигнат още 61 електробуса, с които очакваме да спестяваме над 1500 тона годишно вредни емисии“, заяви кметът.