ЕК проверява забранилите внос на зърно от Украйна. Комисията ще провери Полша, Унгария и Словакия дали нарушават законодателството на Европейския съюз с въведените едностранни мерки срещу земеделски внос от Украйна. Това съобщи говорител на ЕК на пресконференция в отговор на въпроси.
Ще преценим дали има нарушение на европейското право и дали са необходими последващи действия, ЕС взима решенията в областта на търговията, заяви говорителят.
По думите му ЕК прави проучване, за да предприемем по-нататъшни стъпки, ако има доказателства за нечестни търговски действия.
Говорителят коментира още, че тази седмица на срещите се обсъждат предложенията на Украйна за контрол над износа на земеделски стоки към ЕС. Той поясни, че държавите от ЕС, включително България, имат възможност да изкажат мнение по обсъжданите мерки, предаде БТА.
ЕК съобщи, че Украйна е започнала разговори с трите държави наложили забрана на земеделската й продукция. Това е станало по процедурите на Световната търговска организация (СТО) за уреждане на спорове. Украйна подаде оплакване до организацията заради едностранните мерки.
Зърнопроизводителите в България на протест
У нас, заради вдигнатата забрана за внос на зърно от Украйна, производителите блокираха ключови кръстовища в страната. Вчера и днес на много места се провеждат протести.
Земеделският министър Кирил Вътев отиде при зърнарите, те му поискаха оставката. Той отиде да разговаря с протестиращите производители срещу вноса на зърно от Украйна. Те обаче го посрещнаха с викове “оставка”.
“Имате пет искания, отправени от всички вас. Решенията, които са възможни веднага, са взети. Относно удължаване забраната за внос на украински продукти – има един месец, в който трябва заедно да определим исканията си за количествата, които да допуснем”, заяви Вътев.
Той допълни, че са осигурени 150 млн. помощ за производителите, а други 63 млн. ще отидат за нотификация след одобрение от Министерския съвет в сряда.
Вътев обясни, че не е професионален политик, но много добре познава проблемите от 30 години.
Вътев обясни, че нито едно от решенията не предполагат моментален резултат. Министърът помоли протестиращите за диалогичност.
“По помощта de minimis има остатък, който се разработва, за да може да бъде пуснато и да бъдат платени парите след подаване на заявления. Всички премиери на погранични държави, включително Денков, водят преговори с министър-председателя на Украйна”, обясни Вътев.