Земеделски производители на протест до София. Те пристигнаха рано тази сутрин с техника в района на Долни Богров.
Всички имаме кредити, миналата година ги взехме. А сега никой не ни търси да продадем зърното, жалваха се протесиращите пред SafeNews.
Според тях субсидиите в Гърция и Франция са двойно и тройно по-високи.
Ние не сме конкурентно способни. В момента се вкарва сухо мляко срещу 50 лева, обясниха животновъди.
Протестиращите с апел към политиците
Кирил Петков иска да яде мляко и месо. Да дойде да види как се гледат животни, призоваха протестиарщите.
Ако искаме да сме бедняци, да чакаме само помощи от Европа. А който работи може да си купи кола, къща, обясняват още от бранша.
Недоволните искат забрана за внос на нерафинирано олио
Земеделци блокират страната и заради вноса на пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти. Те са недоволни от това, че у нас влизат и живи животни, мед и пчелни продукти.
Протестиращите искат завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
Браншът иска изплащане на компенсации
Земеделците блокират страната с искане тези пари да бъдат платени до края на месеца, при това в пълен размер. Средствата са производство вследствие на войната в Украйна. Те настояват и за отпадане на тавана на помощта.
Секторът има искане и за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 процента пропаднали площи. Недоволството е и за осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи.
Сред искания са пари за нови държавни помощи за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн. Средства искат и животновъдите и производителите на пчелен мед.
Земеделци блокират страната с искане за облекчаване на условията по интервенциите по Стратегическия план на Общата селскостопанска политика.
Регистрираните земеделски производители са 70 000, но заедно със сезонните работници заетите с тази дейност достигат до един милион души.
Коментари 5