Тази седмица се навършва една година от началото на войната на Русия в Украйна. Eто 20 начина по които военният конфликт промени света според The Times.
Отслаби Путин и Русия
В навечерието на руската инвазия в Украйна миналия 24 февруари Владимир Путин изглеждаше на върха на играта. Година по-късно руският президент е в капана на война, която се е объркала катастрофално – без стратегия за излизане. Неотдавнашното намаляване на публичните му изяви подсказва, че той е загрижен за нарастващата непопулярност на конфликта и дори подхранва слуховете, че може да е неизлечимо болен и планира да избяга.
„Все по-несъстоятелната война в Украйна подкопава народната легитимност на Путин и позицията му пред един безмилостно прагматичен елит, който се чуди дали той все още е владетелят, от който се нуждаят“, твърди Марк Галеоти, автор на повече от 20 книги за Русия, Украйна и Съветския съюз. „Парадоксално обаче, това го прави и по-опасен – репресиите трябва да заменят истинския авторитет.“ Не всичко обаче се е объркало за лидера на Кремъл. Смятан за парий на Запад, той намери неочакван нов статус в развиващия се свят като „антиколониален воин“, вярва Галеоти. „Държавите с опит в западния империализъм са податливи на твърденията на Путин, че отвръща на арогантните Съединени щати, използвайки Украйна като пълномощник“, казва той.
Върна страховете от ядрена война
За първи път от разгара на Студената война в началото на 80-те години миналата година се заговори тревожно за възможността от ядрена война. Този път обаче спекулациите, които избледняха през последните седмици, не бяха толкова за размяна на междуконтинентални балистични ракети между Вашингтон и Москва в края на краищата, колкото за обстоятелствата, при които Путин може да нареди ограничен удар с „тактическо“ ядрено оръжие — може би ако Украйна се опита да си върне Крим, смятан от президента за руска територия, откакто го завзе през 2014 г.
„Със сигурност все още не сме в ситуацията, в която може да се използват такива оръжия“, казва Андрю Монаган, старши сътрудник в Кралския институт на обединените служби. „Но едно от най-драматичните неща, които открихме през годината, е колко близо потенциално бихме могли да бъдем до ядрена война.“
Страхът от подобна ескалация, смята той, е накарал НАТО да изключи опитите за налагане на забранена за полети зона над Украйна, което би могло да доведе до сблъсъци между западни и руски самолети. Това обяснява и първоначалното нежелание на алианса да достави на Украйна изтребители, въпреки че Америка и други членове на НАТО може да се поддадат на натиска от Киев да променят позицията си.
Хвърли светлината на прожекторите върху Тайван
Войната подчерта опасенията, особено в САЩ, относно плановете на Китай за Тайван. Направи ли това повече или по-малко вероятно Си Дзинпин да използва сила, за да завземе това, което Пекин вижда като „отстъпническа провинция“? Ожесточената съпротива, оказана от украинците, несъмнено ще накара китайския лидер да се замисли, преди да предприеме евентуално нахлуване в своя съсед. Едно предимство за Си обаче е, че отчуждението на Русия от Запада направи Путин все по-зависим от Китай – подчертавайки степента, до която балансът на силите се е променил през десетилетията.
Подхранва инфлация
Войната тласна инфлацията в страни по света до най-високото ниво от четири десетилетия, повишавайки цената на почти всичко, което купуваме, както лихвите, начислявани върху нашите ипотеки.
„Около половината от инфлацията в Обединеното кралство, която беше 10,1% миналия месец, което е малко по-малко от неотдавнашния си връх от 11,1% през октомври, се дължи на по-високи разходи за енергия и увеличения, свързани с цените на храните и други“ обяснява Дейвид Смит, икономически редактор на The Sunday Times. „При отсъствието на руската инвазия прогнозистите очакваха инфлацията да бъде около 4 процента сега.“
Прогони от домовете им повече от 18 милиона украинци
Общо 18,6 милиона души, или малко под една пета от населението, са напуснали страната от 24 февруари, особено през първите няколко месеца, въпреки че 10,3 милиона от тях след това са се върнали у дома, според данни, събрани от ООН Комисар за бежанците. От 8,3 милиона украинци, които все още са в чужбина, има най-малко 1,5 милиона в Полша и един милион в Германия (въпреки че има и около 2,8 милиона в Русия).
Създава нова руска диаспора
Руснаците също се движат – през последната година се смята, че повече хора са напуснали страната, отколкото след болшевишката революция от 1917 г., най-вече в съседни Грузия, Казахстан, Армения и Турция. Десетки хиляди си тръгнаха скоро след избухването на войната, когато Путин забрани всякакво поставяне под въпрос на мъдростта на това, което той настоя да нарече „специална военна операция“. Това първоначално изселване беше малко по-малко от приблизително 700 000 мъже на военна възраст, за които се смяташе, че са избягали, за да избегнат наборната служба, след като Путин обяви „частична“ мобилизация на 21 септември. Загубата на предимно млади, често високообразовани хора заплашва Русия с пагубно изтичане на мозъци. Руските туристи обаче не са толкова добре дошли в много западни страни с ограниченията, наложени върху визите. Куршевел, луксозен ски курорт, особено обичан от онези, които забогатяха при Путин, беше засегнат особено силно.
Увеличиха се страховете от глад в Африка
Житницата на Европа, Украйна, отдавна е основен износител на зърно: през 2021 г. се оценява, че е осигурила храна за 400 милиона души по света. През първите пет месеца на войната тя не можеше да изнася зърно по основните си корабни маршрути през Черно море. Това влоши глада, който вече започваше да засяга Етиопия, Кения и Сомалия, които традиционно са получавали 90% от своята пшеница от Украйна и Русия. Сделката, сключена през юли, за да позволи на Украйна да възобнови износа (впоследствие спрян, но възобновен миналия месец), осигури известно облекчение, но Източна Африка, заедно с голяма част от развиващия се свят, бяха тежко засегнати от рязкото покачване на цените на храните, торове и гориво, причинени от конфликта.
Изолира руската икономика
Ръстът на цените на енергията през месеците след инвазията помогна за финансирането на военната машина на Путин, въпреки че приходите спаднаха поради таван на цените от 60 долара за барел, наложен през декември от ЕС върху износа на руски петрол. Икономиката на страната не е засегната толкова силно от санкциите, колкото се надяваха западните политици. Но се е свила с между 2,2 и 3,9% през 2022 г. според оценки на Световната банка, Международния валутен фонд и ОИСР и се очаква да се свие още през тази година. Русия също се отделя от Запада, обръщайки три десетилетия на икономическа интеграция, последвала краха на комунизма.
Много американски и европейски компании затвориха или продадоха дъщерните си дружества в Русия. Забраните за внос имат за цел да спрат доставките на западна технология, използваема в оръжейни системи, докато руските авиокомпании отнемат от самолетите резервни части, които вече не могат да купуват в чужбина. И все пак доставките на полупроводници все още се осъществяват благодарение на контрабандни мрежи или вносители в Турция, Хонконг или други търговски центрове, които не са наложили санкции.
Затруднява разбирането какво се случва в най-голямата нация в света
Русия, известна като описана от сър Уинстън Чърчил като „загадка, обвита в мистерия, вътре в енигма„, стана още по-трудна за разчитане, след като много британски и други западни кореспонденти заминаха за съседни страни. Един от малкото останали е Стив Розенберг, руски редактор на BBC. Независимите руски медии са с намордник. Междувременно Украйна е наводнена от журналисти от цял свят.
Накара ни да мислим по-екологично
От по-оптимистична страна, по-високите цени на енергията осигуряват по-голям стимул за инсталиране на слънчеви панели и термопомпи и за изолиране на нашите тавани. Обединеното кралство и европейските правителства бързо намериха алтернативи на енергията, доставяна някога от Русия, купувайки повече втечнен газ от Катар и САЩ. Те също така отново гледат към ядрената енергия, включително под формата на малки модулни реактори, и инвестират във вятърна енергия. Подобни проекти отнемат време за изпълнение, въпреки че сравнително меката зима във Великобритания и другаде в Европа означава, че опасните прекъсвания на тока не са се случили.
Укрепи НАТО
Само преди няколко години някои поставяха под въпрос целта на НАТО. Вече не. Войната осигури на алианса, основан през 1949 г., чувството за цел, което му липсваше след края на Студената война. Силите на НАТО, разположени в Полша, балтийските държави и други страни на източната му фронтова линия, бяха подсилени. И Швеция, и Финландия също поискаха да станат членове – въпреки че молбите им бяха задържани от Реджеп Тайип Ердоган, турският президент, който се опита да използва въпроса, за да убеди Стокхолм да предприеме по-твърда позиция срещу базираните в Швеция кюрдски групи, които се противопоставят неговия режим. Следователно Финландия може да се присъедини сама за момента: тя има най-дългата граница с Русия от всички държави в ЕС, и следователно е по-изложената и стратегически важна от двете.
Дава ни бегла представа за бъдещето на войната
Тази война, която включва 2000 сателита Starlink на Илон Мъск и окопна война в стар стил, се изучава внимателно от военните стратези. Тя предлага вкус на вида конфликт, който трябва да сме готови да водим в бъдеще, твърди Майкъл Кларк, гостуващ професор в катедрата по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон. „Украинците вече правят това, което британците знаят, че трябва да се научим да правим в бъдеще“, казва той. „Редовно обучаваме украинските войници. Но съвсем скоро те ще ни обучават.“
От друга страна руснаците се бият до голяма степен като армия от края на 20-ти век. Но за сър Лорънс Фридман, почетен професор в King’s, това е „доста старомодна война в много случаи„, като важна роля играят артилерийските бомбардировки и сравнително малкото кибервойна. Самата степен на военна некомпетентност на Русия го изненада. „Също така не успя да се възползва от въздушната си мощ, която предположих, че ще бъде от решаващо значение за успеха му“, добавя Фридман. Дроновете, често евтини и разходни, се използват широко и от двете страни.
Показа значението на харизматичното лидерство
Украинският президент Володимир Зеленски се превърна в една от водещите фигури в света. Често облечен в тениска в цвят каки, той прави вечерни предавания за нацията, повишаващи морала, и се появява във видео навсякъде от Камарата на общините до наградите на Академията – и лично този месец в Лондон, Париж и Брюксел.
„Най-важното нещо, което направи, е да притисне чуждите правителства да го подкрепят“, казва Фрийдман. Съпругата на Зеленски, Олена Зеленска, също се оказа ефективен посланик, докато украинците лесно спечелиха пропагандната битка в социалните медии. Контрастът не може да бъде по-голям с Путин, който е видян да блъска вежди подчинени от далечния край на много дълга маса.
Прекрати военното табу в Германия
Войната разкри неудобната степен, до която растежът на Германия през последните години беше подхранван от евтиния руски петрол и газ, правейки страната опасно зависима от Москва. Няколко дни след нахлуването канцлерът Олаф Шолц обяви големи реформи в отбраната и енергийната политика. Той ги нарече Zeitenwende (преломен момент). Един от основните му елементи е обещаните 100 милиарда евро за преобразяване на армията. Реалността обаче не отговаря на реториката. Шолц дълго се колебаеше дали да изпрати произведени в Германия танкове Leopard 2 в Украйна или да даде разрешение на Полша и други съюзници да изпратят свои собствени Leopards. Той промени курса едва миналия месец, когато обеща да изгради международен съюз, който ще даде на Украйна 80 от така необходимите превозни средства.
Донесе благоденствие за производителите на оръжие
Германия не е единствената, която се превъоръжава: страни толкова далеч от конфликта като Япония и Южна Корея също увеличават разходите за отбрана. Това дава тласък на производителите на оръжия в САЩ и Европа, за които войната в Украйна също предоставя витрина за техните стоки.
„Руснаците са хвърляли оръжия по целия свят и останалият свят може да види, че те не са много добри и че западните оръжия са много, много по-добри“, казва Кларк. Акциите на американската Lockheed Martin, която произвежда изтребителя F-35, както и ракетните системи Himars, използвани за смъртоносен ефект от украинските сили, скочиха с повече от 20% след инвазията. Акциите на BAE Systems са нараснали с почти 50 процента.
Засили украинска идентичност
За всеки, който не е запознат с тази част на света, Украйна и Русия изглеждаха почти неразличими преди войната. Горко на всеки, който днес бърка двете неща. Конфликтът насочи вниманието към тяхната дълга и заплетена история през вековете – включително Гладомора, глада от 1932-33 г., който уби милиони украинци.
В Украйна войната подчерта рязко националната гордост и принуди милиони украинци със семейни или културни връзки с Русия да преоценят възприятието си за техния гигантски съсед.
Прекъснати връзки в спорта, науката и изкуствата
Русия беше домакин на Световното първенство през 2018 г., но беше изхвърлена от квалификационните кръгове за Катар. Някои, но не всички, други спортове са забранили спортистите на страната, въпреки че се задава битка за Олимпийските игри в Париж следващата година: Олимпийските лидери искат спортисти от Русия и Беларус, които не са подкрепили войната активно, да бъдат допуснати да се класират и да се състезават като „неутрални спортисти“ без отборни униформи, знамена и химни. Но Зеленски каза на среща на върха на спортни служители този месец, че те „нямат място“ в Париж, докато войната в Украйна продължава. Сътрудничеството в някои, но не всички, международни научни проекти също са приключи. Изкусвото също бе въпрос на дилема: Валери Гергиев, любимият диригент на Путин, беше обявен за персона нон грата от няколко европейски концертни зали, но други руски музиканти все още свирят. Някои призоваха руската музика и пиеси да бъдат премахнати от репертоара. Следователно Ла Скала откри сезона си този месец с операта „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски, игнорирайки възраженията на украинския консул в Милано.
Заплаха от студена война в Арктика
Беше нанесен сериозен удар върху отношенията между Русия и нейните арктически съседи, слагайки край на три десетилетия сътрудничество, започнало през 1996 г. със създаването на осемчленния Арктически съвет. Дейностите на съвета бяха спрени през март, когато седемте му западни членове преустановиха работата си с Русия, която заемаше ротационното председателство. Това може да попречи на работата по опазване на околната среда и устойчивото развитие в силно чувствителна област и да има отрицателно въздействие върху инуитите и други местни народи, живеещи в региона.
Удължи пътуванията със самолет
Британските и европейските авиокомпании, летящи до и от Азия, са били принудени да използват скъпи заобиколни маршрути, тъй като не им е позволено да летят през руското въздушно пространство. Забраната беше наложена, след като на руски превозвачи беше забранено да обслужват Великобритания и други европейски страни.
„Преди войната полетът от Лондон до Токио беше около 12 часа, а сега отнема почти 14, тъй като авиокомпаниите летят на юг до Истанбул, през Казахстан и нататък над Китай до Токио“, обяснява Майк Арнот, коментатор от авиоиндустрията. „Добавените разходи за изгаряне на гориво са огромни и пътниците са платили за това с по-високи тарифи.“
Челси има нов собственик
След 19 години собственост на Роман Абрамович, футболният клуб Челси беше закупен през май за £4,25 милиарда от консорциум, ръководен от Тод Бойли, милиардер, американски бизнесмен и инвеститор. Абрамович обяви, че продава отбора няколко дни след избухването на войната „в най-добрия интерес на клуба, феновете, служителите, както и спонсорите и партньорите на клуба“.