Два големи европейски гиганта се обединяват за производство на танкове от ново поколение. Главният изпълнителен директор на италианския отбранителен гигант Leonardo Роберто Чинголани посочи края на септември като крайна дата за стартиране на съвместното предприятие за наземни системи с германската компания Rheinmetall.
Двете компании подписаха меморандум за разбирателство за създаване на ново съвместно предприятие с равномерно разпределение на собствеността от по 50 процента.
Целта? Да се насърчи европейският индустриален и технологичен скок в системите за сухопътна отбрана. Според съвместното изявление, публикувано при обявяването на споразумението, партньорството е насочено към промишленото разработване и последващата комерсиализация на нови основни бойни танкове, както и на новата платформа Lynx за бронираната бойна система на пехотата [AICS] в рамките на програмите за сухопътни системи на италианската армия.
Според Чинголани сътрудничеството между Leonardo и Rheinmetall предлага рядък шанс за иновации в следващата вълна основни бойни танкове [MBT] и бойни машини на пехотата [IFV].
Тези постижения ще позволят на Италия да модернизира сегашните си MBT Ariete и IFV Dardo.
Leonardo and Rheinmetall are set to launch a joint tank venture in September. pic.twitter.com/bTU9AmAMR6
— International Defence Analysis (@Defence_IDA) August 11, 2024
Между 10 и 15 години производство
Бъдещият боен танк ще се базира на KF51 Panther на Rheinmetall. Освен това новото БМП, известно в Испания с акронима VCI, ще произлиза от платформата KF41 Lynx на германската компания. Според ръководството на Leonardo Jane’s предвижда доставката на първите машини [между пет и десет] в рамките на две или три години, като срокът за производство е от 10 до 15 години.
Представлявайки своята компания, Чинголани подчерта по време на обявяването на алианса в началото на юли: „Смятаме това споразумение за значителна стъпка към създаването на европейско отбранително пространство.“
Това мнение повтори преговорите от предишните месеци между Leonardo и KNDS [включваща германската KMW, разработчик на бойния танк Leopard 2, и френската Nexter]. За KF-41 KF41 Lynx е бойна машина на пехотата [IFV] от следващо поколение, разработена от Rheinmetall, германски изпълнител в областта на отбраната. Тя е част от семейството гъсенични бронирани машини Lynx, проектирани да предлагат превъзходна защита, мобилност и огнева мощ. KF41 е по-големият вариант от серията Lynx, чиято цел е да осигури разширени възможности за съвременните изисквания на бойното поле.
Leonardo is currently in advanced negotiations with Rheinmetall to create an alliance for land based AFV’s. This joint venture will in part deal with the production of the Lynx and Panther based platforms for the Italian Army. pic.twitter.com/RBRZPrNVVP
— A-129 Mangusta (@NichoConcu) July 2, 2024
Що се отнася до размерите, KF41 Lynx има приблизително 7,73 метра дължина, 3,6 метра широчина и 3,3 метра височина.
Теглото на превозното средство може да варира в зависимост от конфигурацията му, но като цяло попада в диапазона от 44 тона. Техническите характеристики на KF41 Lynx включват усъвършенствана модулна бронирана защита, която може да бъде адаптирана към конкретни нива на заплаха. Оборудван е с кула Lance 2.0, в която може да се разположи 30-мм или 35-мм автоматично оръдие, както и коаксиална картечница. Машината разполага и с усъвършенствани системи за ситуационна осведоменост, включително 360-градусови камери и интегрирани системи за управление на бойното поле.Задвижването на KF41 Lynx се осигурява от дизелов двигател Liebherr с мощност около 1140 конски сили. Този мощен двигател позволява на автомобила да достигне максимална скорост от около 70 км/ч по пътищата и осигурява отлична мобилност извън пътя. Системата за окачване на автомобила е проектирана да се справя с пресечен терен, което гарантира, че той може да работи ефективно в различни среди.
Освен като бойна машина на пехотата, шасито на KF41 Lynx е изключително гъвкаво и може да бъде адаптирано за редица други бойни и спомагателни функции.
Вариантите, базирани на тази платформа, включват превозни средства за командване и управление, бронирани линейки, разузнавателни превозни средства и бойни инженерни превозни средства. Тази адаптивност прави KF41 Lynx ценен актив за съвременните военни сили, способен да изпълнява множество роли на бойното поле.
Източник – Bulgarian Military/Превод:SafeNews