Изкуствените подсладители не намаляват телесните мазнини при възрастните и децата. Те дори са вредни за здравето дългосрочно, съобщават от Световната здравна организация (СЗО), предаде БТВ.
Аспартамът, захарина, сукралозата и стевията са сред най-често използването подсладители. След направените 280 проучвания, резултатите събрани от СЗО показват, че изкуствените подсладители са свързани с повишен риск от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.
От СЗО добавят, че хората опитващи се да отслабнат не трябва да използват заместители на захарта.
„Заместването на свободните захари с подсладители не помага на хората да контролират теглото си в дългосрочен план“. Това каза Франческо Бранка, директор на отдела по хранене и безопасност на храните на СЗО.
Бранка посочи, че при употребата на подсладителите са наблюдава отслабване в краткосрочен план.
Насоките са отправени към всички хора, с изключение на болните от диабет.
В доклада на СЗО се посочва, че дългосрочната употреба на подсладители може да има „потенциални нежелани ефекти.
Опаковани храни и напитки също съдържат заместители на захарта.
Резултатите от проучвание на случаен принцип, разгледани в доклада на СЗО, показват, че употребата на подсладители без захар въздейства слабо върху намаляването на телесното тегло и приема на калории в сравнение със захарта и няма промяна в междинните маркери на диабета като глюкоза и инсулин.
При изследванията е установено, че при употребата на подсладители се проявява слабо въздействие върху телесното тегло и мастната тъкан, но освен това се увеличава ниско риска от диабет тип 2, високо кръвно налягане, инсулт, сърдечни заболявания и смърт от сърдечни заболявания.
Също така е установено, че има и малък риск за рак на пикочния мехур и ранна смърт.
В отговор на заключенията на СЗО, от Международната асоциация на подсладителите посочиха, че „е лоша услуга да не се признават ползотворното влияние за общественото здраве от ниско-безкалорични подсладители“. Те подчертаха, че са разочаровани от заключенията на СЗО, защото до голяма степенн се основават на доказателтва с ниска сигурност от наблюдателни проучвания.