Цените на жилищата съвсем полудяха! Излезе нова шокираща статистика
Цените на жилищата в страната са се увеличили средно с 16,5 на сто през третото тримесечие на годината в сравнение със същия период на миналата година. Това сочат данните на Националния статистически институт.
В сравнение с второто тримесечие на тази година жилищата в края на септември са поскъпнали най-много в София и Варна – с над 5 процента.
Като цяло цените на жилищата в страната през третото тримесечие на годината са се увеличили спрямо предходното тримесечие с малко под 4 процента.
Националната статистика представя данни както за съществуващите, така и за новите имоти. При тях цените се вдигат съответно с 3 и с 5 цяло и шест на сто.
Сред градовете с най-големи изменения в цените са Стара Загора и Бургас, при които е отчетено повишение от малко над 4 процента.
Намаление пък е регистрирано в Русе – с почти 6 процента. Най-голям ръст в цените на новите жилища е отчетен в Югоизточния район на страната – с почти 7 процента.
7% от БВП се съставлява от строителството, което означава, че всеки 14-ти човек у нас се изхранва от строителство. Това прави сектора важен. Това каза тези дни председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи Георги Шопов.
Според Георги Шопов обаче тенденцията показва, че възможността на българите да си купуват жилища намалява.
Цените на жилищата се качват по цял свят, защото това е стока от първа необходимост, тя е свързана с комфорта ни на живот. Златото също скача като цена, но то не ти носи комфорт, докато в жилището живееш, семейството ти е в него.
Според него обаче за да се регулират цените на пазара на жилища, необходимо е да има по-голямо строителство, като по-голямото предлагане ще доведе до спад на цената на имотите.
„Повече жилища, по-ниски цени, когато се увеличи предлагането, цените падат. За това е необходимо планово общината да регулира нови територии в неразвити части на града и да изгражда инфраструктура. Тогава българският и чужд капитал ще се насочат там и ще има по-голямо предлагане на жилища“, коментира още председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи.
Ръст в цените на жилищата отчитат агенциите за недвижими имоти. В сравнение с миналата тази година увеличението е между 10 и 15% за страната и 18 на сто в София. Търсят се основно двустайни апартаменти ново строителство с цел инвестиции, коментира изпълнителният директор на агенция за недвижими имоти Полина Стойкова.
„Завършваме поредна силна година за имотния пазар с по-високи ръстове на цените от прогнозираните. В страната ръстовете са между 10% и 15%, а в София 18%. По това време миналата година в София реалният ръст на цените беше около 0% предвид инфлацията, но тази година други фактори излязоха на преден план“, отбеляза експертът.
„Това е така най-вече заради наличното търсене, което все още не намира достатъчно предлагане. То е ограничено, защото хората изчакват с продажбата на своите активи и имоти в очакване на влизането ни в еврозоната. Собствениците на имоти искат видят как ще се развиват и тези процеси. Освен това, като че ли алтернативите за инвестиция не са толкова много и те нямат стимул да освободят този ресурс с продажба на имот“, обясни Стойкова.
Цените на недвижимите имоти се движат, както от кредитирането в най-голяма степен, така и от натрупаната инерция, каза тя.
„Тези очаквания за допълнителен голям ръст на цените след влизането ни в еврозоната, едва ли има основания да се реализират. По-скоро ние вече години наред консумираме този ефект, очаквайки да влезем. Просто това е някаква психологическа спирачка за някои от участниците на пазара“, посочи още експертът.
Според нея при тези високи цени и наличното търсене, сега е изключително добър момент за продажба на имот.
Източник: НСИ