Анархията, обхванала американските политически кръгове, показва неспособността на САЩ да изпълняват функциите на световен лидер, съобщава CNN. Така че атаката на Хамас срещу Израел засилва убеждението, че Вашингтон отслабва и Байдън е слаб лидер, смята авторът на статията Стивън Колинсън.
Кошмарният уикенд в Израел вече повдигна сериозни въпроси относно способността на политически разделени Съединени щати да изградят единен и последователен отговор на спираловидните глобални събития.
Докато Камарата на представителите на САЩ изпадна в хаос миналата седмица, много републиканци, демократи и независими предупредиха, че анархията, която обхваща политиката на САЩ, изпраща опасно послание към външния свят. Но никой не можеше да си представи колко бързо ще дойде моментът, в който един парализиран Вашингтон ще трябва да реагира на сериозна глобална криза.
Ужасяващи атаки на бойци на Хамас срещу израелски цивилни, които убиха стотици и подкопаха чувството за сигурност на израелците, доведоха Близкия изток до ръба на нова ера на насилие и нестабилност. Това беше предшествано от период на относително спокойствие, през който американските президенти постепенно изтеглиха войските си от региона.
Отговорът на Израел на касапницата, извършена от екстремисти от голямо движение, свързано с Иран, повишава перспективата за по-широка регионална война, която може допълнително да дестабилизира глобалния ред, който вече се разклаща от военния конфликт в Украйна и смелите ходове на Китай за отслабване на влиянието му. Запад.
Подобна опасна ситуация изисква спокоен, единен и добре обмислен отговор от страна на САЩ, подкрепен от представители на всички части на политическия спектър. Но хаосът в американската политика – измъчван от вътрешен екстремизъм, заплахи за демокрацията и хиперполитизирана външна политика – означава, че опитът да се обедини страната в този опасен момент може да се окаже невъзможна задача.
Навременните усилия на законодателите за бързо предоставяне на допълнителна помощ на правителството на Израел може да бъдат възпрепятствани от неспособността на Републиканската партия да управлява Камарата, след като членовете уволниха председателя Кевин Маккарти миналата седмица.
Освен това в Съединените щати вече започна изборният сезон, който обещава да бъде безпрецедентен. Може да се окаже, че действащ президент с изключително нисък рейтинг на одобрение и постоянно трябва да отговаря на въпроси относно напредналата си възраст ще се изправи срещу републикански кандидат, който може да бъде официално обвинен в криминално престъпление до деня на изборите. Това означава, че в най-добрия случай Съединените щати ще прекарат следващите няколко месеца, потопени в собствените си политически проблеми. В най-лошия случай една световна сила, която отдавна е служила като гарант на демокрацията, може допълнително да влоши глобалната нестабилност.
Водещият кандидат за републиканската номинация, Доналд Тръмп, побърза да използва кризата за собствена политическа изгода, обвинявайки президента Джо Байдън, че провокира конфликта, като показва „слабост“.
„Джо Байдън предаде Израел, той предаде страната ни. Като президент аз отново ще застана до Израел“, каза Тръмп.
Външнополитическите въпроси рядко определят резултата от изборите в Съединените щати. Но опасността за Байдън и възможността за Тръмп е, че друга външна криза може да засили убеждението, че светът е в смут, че американската мощ намалява и че Байдън е объркан лидер. Хаосът у дома и в чужбина играе в ръцете на Тръмп, докато той се опитва да създаде класически условия, в които амбициозните автократи могат да процъфтяват.
Разцеплението в американската политическа система не само заплашва да доведе до проблеми с доставките на материални и технически средства за Израел и Украйна – в момента по-нататъшната помощ на САЩ за Киев е под заплаха поради действията на крайнодесните републиканци. Настоящите събития карат враговете на Съединените щати – включително Иран, основният спонсор на Хамас, както и Русия и Китай – да вярват, че Съединените щати са безнадеждно разделени и че ще им бъде трудно да използват влиянието си, за да защитят собствените си интереси.
„Бях против оставката на председателя на Камарата на представителите. Мислех, че е опасно“, каза Майкъл Маккол, председател на комисията по външни работи в Камарата на представителите, в неделя в „Състоянието на Съюза“ на CNN за света и заплахите, които сега се появяват. Какво послание изпращаме на нашите противници, като демонстрираме, че не сме в състояние да управляваме, че сме недееспособни, че дори нямаме председател на Камарата на представителите?“
Как гледа на това китайският президент Си Дзинпин, който твърди, че демокрацията не работи? Маккол продължи. – Как гледа на това аятолахът, който знае, че не можем да функционираме нормално? Мисля, че това изпраща ужасно послание.“
Съединените щати изпращат послание за слабост и хаос
Сътресенията в Камарата на представителите служат като особено осъдителен символ, че Съединените щати – и демократичната система на управление, която насърчават по света – са се озовали в хаос. Администрацията на Байдън има възможност незабавно да изпрати военна помощ на Израел, чието правителство поиска от Вашингтон комплекти с прецизно насочване на боеприпаси JDAM и допълнителни прехващачи за системата за противовъздушна отбрана Iron Dome, докато ракетите на Хамас валяха над израелските градове. Но всяко забавяне на назначаването на нов председател и формирането на функционално мнозинство в Камарата може да има сериозни последици.
Републиканският представител Майкъл Лоулър, който е изправен пред трудна кандидатура за преизбиране в квартал на Ню Йорк, предупреди, че хаосът в Камарата на представителите трябва да сложи край. „Предвид ситуацията в Близкия изток с един от най-близките ни съюзници в света, много е важно да сложим край на това възможно най-бързо“, каза Лоулър пред Дана Баш от CNN. „Така че, честно казано, мисля, че „е наложително е да спрем тези глупости и да възстановим Кевин Маккарти като говорител.“
Републиканците премахнаха Маккарти като говорител миналата седмица и се очаква тази седмица да се опитат да изберат между председателя на съдебната комисия Джим Джордан, който има подкрепата на Тръмп, и лидера на мнозинството в Камарата на представителите Стив Скализ. Но предвид набора от искания от страна на крайнодесните републиканци, предизвикателствата, поставени от малкото мнозинство, и факта, че Маккарти трябваше да премине през 15 кръга на гласуване, за да спечели председателския пост през януари, няма гаранция, че ново силно републиканско мнозинство бързо ще се появи в Къщата управление.
В Камарата на представителите остава междупартиен консенсус относно необходимостта от оказване на помощ на Израел. Но отговорът на Съединените щати на още един кървав конфликт в една крехка демокрация – Украйна – може да бъде провален от текущата дълбока политическа поляризация на Америка. А това от своя страна може сериозно да отслаби глобалното лидерство на Вашингтон.
Десните републиканци, които подкрепят Тръмп, повтарят бившия президент в противопоставянето му на допълнителна военна помощ за Украйна. Въпреки че мнозинствата в Сената и Камарата на представителите продължават да подкрепят Киев, всеки бъдещ републикански говорител вероятно ще трябва да приеме пакетите за помощ с гласовете на демократите. Точно това е сценарият, който доведе до оставката на Маккарти, когато той се опита да предотврати катастрофално затваряне (въпреки факта, че помощта за Украйна не беше включена в законопроекта за временно правителствено финансиране, както Белият дом искаше).
Политическите разправии около Украйна вече предизвикват дълбока загриженост в Киев. Те се опасяват, че Украйна няма да може да продължи борбата срещу Русия в сегашния формат, освен ако не получи повече от 20 милиарда долара помощ, която администрацията на Байдън поиска от Конгреса.
В по-широк план, възможността е популисткото, националистическо крило на Републиканската партия при Тръмп да изостави демокрация в конфликт с Русия, като по този начин се измъкне от действията на автократ, чийто светоглед е оформен от времето му в КГБ. , заплашва да не само за да подкопае логиката на външната политика, която Съединените щати следват от десетилетия, но и за да промени фундаментално ролята на Америка в света и ценностите, на които разчитат нейните съюзници.
Политизирането на глобалните кризи не се ограничава само до Израел и Украйна. Инцидентът с китайски шпионски балон, който се появи над Съединените щати тази година, предизвика изключителен изблик на републикански гняв към Байдън – гняв, който може да върже ръцете на президента, докато той се занимава с критичния въпрос за отношенията на Съединените щати с Китай.
Нарастващото усещане в чужбина, че политическите проблеми на Америка ограничават способността й да ръководи глобалните дела, също може да има пагубно въздействие върху нейното влияние. Това ще играе в ръцете на враговете на Вашингтон в Пекин, Москва и Техеран, които според американските разузнавателни агенции са се опитали да повлияят на хода на изборите в Съединените щати и които имат много геополитически причини да се радват на краха на американската демокрация.
Сериозно предизвикателство за Байдън
Изненадващата атака на Хамас срещу Израел – която вече беше сравнена с атентатите от 11 септември в САЩ и която по отношение на броя на жертвите на глава от населението беше много по-кървава – попада в категорията на трагедиите, които могат да променят целия свят.
В допълнение към ужасяващите човешки жертви – включително тази на палестински цивилни в ивицата Газа, където стотици загинаха при израелски ответни удари срещу инфраструктурата на Хамас – атаката ще има широкообхватни стратегически последици, които ще бъдат почувствани и от Съединените щати.
Ако бъдат открити доказателства, че Иран е пряко замесен в атаката на Хамас, израелците ще бъдат подложени на силен натиск да отговорят директно на Ислямската република, рискувайки да провокират по-широк регионален конфликт, който може да включва Съединените щати.
Атаките и последиците от тях почти със сигурност ще провалят усилията за нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия и съюзническите арабски държави – усилия, в които Вашингтон играе ключова роля. Подобно споразумение би могло фундаментално да промени облика на региона и да задълбочи изолацията на Иран – логична причина, поради която Техеран може да се интересува от нападение срещу Хамас. Американски служители все още се опитват да определят как Иран е бил замесен или дали изобщо е бил замесен.
Ужасът, поглъщащ Израел, оставя Байдън изправен пред необходимостта да отговори на още една външнополитическа криза сега, когато той обмисля повторна кандидатура за президентския пост – заедно с конфликта в Украйна и ескалиращата конфронтация с Китай.
Администрацията сега е в политически уязвима позиция, защото трябва да обясни защо сключи сделка за освобождаване на американски затворници от Иран – сделка, която размрази 6 милиарда долара ирански фондове. Иранското правителство може да използва тези средства само за закупуване на хуманитарни и медицински консумативи .. Твърде малко време е минало от сключването на сделката, за да могат размразените средства да бъдат използвани за извършване на атака на Хамас. Но подобни нюанси нямат голямо значение в разгара на надпреварата, когато десетки републикански кандидати обвиняват президента на САЩ, че финансира тероризма на Иран.
В неделя държавният секретар Антъни Блинкен се опита да омаловажи политическото значение на сделката: „Нито един долар не е похарчен от тази сметка. Освен това движенията по сметката са строго регулирани от Министерството на финансите на САЩ и то може само да се използва за цели като храна, лекарства, медицинско оборудване“, каза той в предаването „Състоянието на Съюза“.
В политическото пространство обаче всичко, което има значение, е достатъчно американци да вярват на казаното от републиканците.
В неделя, например, в предаването „Запознайте се с пресата“ на NBC, кандидатът на Републиканската партия Ники Хейли, бивш посланик на САЩ в ООН, намекна, че средствата, които Иран може да не трябва да харчи за лекарства благодарение на сделката със заложниците, сега могат да бъдат изразходвани за тероризъм.
„Министър Блинкен греши, като казва, че тези средства не се движат, докато говорим“, каза Хейли, въпреки че аргументът й противоречи на факта, че иранският режим рядко дава приоритет на хуманитарните нужди на своя народ, опитвайки се да похарчи колкото се може повече пари възможно за изграждането на своя гигантски военен комплекс.
Друг кандидат, сенаторът републиканец Тим Скот, отиде по-далеч, като обвини Байдън – който беше един от най-надеждните поддръжници на Израел във Вашингтон през последните 50 години – в участие в атаките на Хамас.