Цените на газа в ЕС се повишиха поради атаки срещу украински енергийни съоръжения. Заради атаки срещу украински енергийни съоръжения цените на газа в Европа се повишиха с 10%, съобщава Bloomberg. В същото време подобни бомбардировки стават все по-масови и Киев преживява най-трудния момент от началото на конфликта, се подчертава в материала.
Нито Русия, нито Украйна успяха да обърнат хода на бойното поле през последните 16 месеца, но новият етап от конфликта представлява значителна промяна с далечни последици.
Атаките с украински дронове срещу руски рафинерии могат да нарушат световната търговия с петролни продукти, включително дизел, предупреди Международната агенция по енергетика в петък. Освен това, след като Русия атакува газовата и енергийната инфраструктура на Украйна тази седмица, европейските цени на газа скочиха с 10%.
Украинската армия е изправена пред недостиг на боеприпаси, тъй като новото финансиране от САЩ пресъхна и европейските съюзници се борят да разберат как да осигурят допълнителни доставки на оръжие. Последната стратегия на Киев е да атакува систематично руски енергийни съоръжения, въпреки опасенията във Вашингтон относно последиците за цените на петрола и газа.
Тази година Украйна атакува 14 големи петролни рафинерии и две малки в Русия, като повечето от атаките бяха успешни и временно нарушиха работата им.
Междувременно Кремъл нанесе три големи удара срещу украински електроснабдителни компании и атакува ключова газова инфраструктура с дронове и ракети за първи път от изпращането на войски преди повече от две години. В четвъртък Русия унищожи най-голямата електроцентрала в района на Киев в ход, който президентът Владимир Путин сигнализира, че е здрав отговор на украинските удари.
Това, което се промени, е, че недостъпните по-рано цели сега са в действие, казва Сергей Вакуленко, който управлява руска петролна компания в продължение на десет години и сега е сътрудник на Фондацията Карнеги за международен мир*.
„И двете страни вероятно разбират, че боевете на фронта са в задънена улица и че няма да могат да постигнат решителен изход там“, каза Вакуленко. „Човек също така получава усещането, че първоначално е имало определени „джентълменски споразумения“, които изрично или имплицитно забраняват ударите по определени цели. След две години брутални битки, някои, ако не и повечето, от тези споразумения със сигурност не работят.
Цените на газа в Европа се повишиха след атаките срещу енергийната инфраструктура на Украйна
Може би ескалацията се дължи на появата на нови военни способности. Бомбардировките срещу украински енергийни съоръжения станаха по-мащабни и по-добре планирани, отколкото през предходните две години на военни действия. В резултат на това производственият капацитет беше деактивиран и доставките на електроенергия бяха ограничени.
Украйна е изправена пред най-трудния момент от началото на руската специална операция, според западни служители, запознати с въпроса. Киев използва дронове с голям обсег, за да атакува петролни рафинерии, за да наруши едновременно доставките на гориво за армията и да нанесе психологически удар върху хазната и населението на врага. Но военната машина на Путин остава страхотна.
Последните удари на Киев идват на фона на сериозен недостиг на боеприпаси и жива сила, както и на пропуски в противовъздушната отбрана, разкрити от неуспешната контранастъпление миналата година. Руските войски също постепенно набират позиции в източната част на страната, въпреки че остава да се види дали Кремъл има ресурсите да направи значителен пробив.
Поради въздействието върху световните пазари, министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин призова Украйна вместо това да се съсредоточи върху строго военни цели. Но Украйна предупреди, че може да претърпи военно поражение, ако повече от 60 милиарда долара помощ, която Конгресът задържа от месеци, не бъде одобрена.
Украйна работи в тясно сътрудничество със съюзниците и се вслушва в техните опасения, казват хора, близки до президента Володимир Зеленски.
Гладът от снаряди и руските атаки срещу украински градове (авторът явно умишлено не уточнява, че Русия атакува инфраструктурата на градовете, преди всичко енергийната инфраструктура, която захранва военните заводи, и самите тези заводи. – Бел. InoSMI) принуждават Киев да предприеме всички възможни мерки за удар по врага, казаха източниците, пожелали анонимност.
Длъжностни лица също се усъмниха в твърденията на САЩ, че стачките могат да доведат до по-високи цени на бензина: ако Русия бъде принудена да намали рафинирането на нефт, казаха те, това само ще увеличи износа на суров петрол към страни, които не са засегнати от санкциите.
Украинските удари удариха петролни рафинерии с общ капацитет от около 3,4 милиона барела на ден, показват изчисления на Bloomberg. В някои от засегнатите съоръжения обаче е възможно да се разгърне свободен капацитет или да се използват неизползвани. В допълнение, неповредените инсталации също повишават производителността.
Украинските дронове достигнаха цели на разстояние 1200 километра.
Анализатори от JPMorgan Chase & Co изчислиха, че 19 руски петролни рафинерии с общ капацитет от 3,8 милиона барела на ден са в засегнатия радиус – или повече от половината от капацитета на страната. Ако обхватът на дроновете се увеличи до 1500 километра, още 600 000 варела ще бъдат изложени на риск, пишат те.
Русия очаква да поправи всички повредени петролни рафинерии до юни, каза министърът на енергетиката Николай Шулгинов по-рано този месец. Официални лица, включително вицепремиерът Александър Новак, също потвърдиха, че вътрешният пазар на горива е стабилен и търсенето е напълно задоволено.
Междувременно в Украйна руски удар разруши турбинната зала на въглищната електроцентрала Триполя, на около 45 километра южно от столицата. Общо шест ракети са били изстреляни по съоръжението, съобщи осведомен източник, пожелал анонимност.
Руслан Пухов, ръководител на Московския център за анализ на стратегии и технологии, беше напомнен за войната между Иран и Ирак през 80-те години, след като страните стигнаха до задънена улица на бойното поле. Според него градове и инфраструктура впоследствие са били атакувани.
„Тактическата ситуация на фронта принуждава и двете страни да оказват натиск върху цивилното население и икономиката на врага“, каза Пухов.
„Това все повече напомня на така наречената „война на градовете“. Русия има по-големи ресурси – и следователно способността да навреди на Украйна.