Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо изненадващо се появи в Кремъл за разговори „на четири очи“. Той бе приет в Кремъл от президента на Русия Владимир Путин. Посещението е изненадващо, то не бе анонсирано предварително.
Двамата лидери бяха показани да се усмихват и да си стискат ръцете няколко часа след като Путин предупреди за строги репресии срещу Украйна за нападението с дрон срещу град Казан, на 1000 км от границата с Украйна.
„В момента Путин води разговори в Кремъл със словашкия министър-председател Фицо“, съобщи в канала си в Telegram руският телевизионен журналист Павел Зарубин, който е вътрешен човек за Кремъл, заедно с кратко видео, на което се виждат двамата лидери.
Фицо е един от малкото европейски ръководители, запазили близки отношения с руския президентб след началото на военните действия с Украйна.
Разговорите се провеждат във формат „на четири очи“, потвърди президентският говорител Дмитрий Песков.
Песков не даде подробности за разговорите, но заяви, че може да се „предположи“, че ще бъдат обсъдени доставките на руски газ.
Сръбският президент Александър Вучич заяви по-рано, че словашкият премиер възнамерява да разговаря с Путин на фона на отказа на Володимир Зеленски да удължи транзита на газ през Украйна.
putin met today with the leader of his Slovak puppet regime.
Fico arrived in Russia on a “working visit” and met with his boss ‘one-on-one’, probably to gossip about President Zelenskyy.
According to Peskov, the talks would focus on “the international situation” and Russian… pic.twitter.com/QZOoVC27id
— Yasmina (@yasminalombaert) December 22, 2024
Украйна заяви, че няма да поднови договора, позволяващ транзита на руски газ през нейната територия, който изтича на 31 декември.
Словакия и Унгария, които разчитат на руски газ, изразиха загриженост от перспективата да загубят доставките.
По-рано Фицо посочи, че решението на Зеленски да откаже да продължи транзита на газ през Украйна ще доведе Словакия до криза. Очаква се транзитът на руски газ през Украйна да спре на 1 януари 2025 г. в края на петгодишния договор.
В началото на седмицата Роберт Фицо разговаря по темата с украинския си колега Денис Шмигал и получи окончателен отговор: преносът на руско синьо гориво през Украйна спира от 1 януари – тогава изтича договорът за транзит с „Газпром“. Киев отказва да го поднови с мотива, че приходите от европейските клиенти на „Газпром“ помагат на Русия да финансира войната в Украйна.
Словакия се опитва да запази своя договор с „Газпром“, за да получава синьото гориво на по-ниска цена. Веднага след като дойде на власт през октомври миналата година Роберт Фицо спря оръжейните доставки за Киев.
Фицо прекрати военната помощ за Украйна, когато отново стана министър-председател през октомври 2023 г., и подобно на унгарския си колега Виктор Орбан призова за мирни преговори.
През ноември Фицо обяви, че ще отиде в Москва през май за церемониите по отбелязване на 80-годишнината от края на Втората световна война.
По-рано Путин се зарече да донесе още „разрушения“ на Украйна след атаката с дрон в Казан в събота.
Видеоклипове в руските социални медии показаха как дронове удрят висок стъклен небостъргач и изстрелват огнени кълба, въпреки че не се съобщава за жертви. Украйна не е коментирала удара. Но Путин заяви по телевизията на правителствено заседание: „Който и да е и колкото и да се опитват да унищожат, те самите ще се сблъскат с многократно по-голямо унищожение и ще съжаляват за това, което се опитват да направят в нашата страна“.
Ударът в Казан беше последният от поредицата ескалиращи въздушни атаки в почти тригодишния конфликт.
Преди това Путин заплаши да насочи към централната част на Киев хиперзвукова ракета в отговор на украинските нападения на руска територия.
Руското министерство на отбраната пък нарече ударите по украински енергийни съоръжения през последните седмици ответни удари за това, че Киев е използвал доставени от Запада ракети, за да порази руски военновъздушни бази и оръжейни заводи.
Заплахите се засилиха, след като Русия заяви за нов напредък на бойното поле в Източна Украйна. Министерството на отбраната съобщи в Телеграм, че войските са „освободили“ селата Лозова в североизточната част на Харковска област и Красное, наричано в Украйна Сонцивка. Красное се намира близо до ресурсния център Курахово, който Русия почти е обкръжила, и би било ключова стъпка в опита ѝ да завладее цялата Донецка област.
През последните месеци Русия се стреми да си осигури колкото се може повече територии преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да дойде на власт през януари.
Републиканецът обеща да сложи край на конфликта, без да прави конкретни предложения.
Армията на Москва твърди, че е превзела над 190 украински селища тази година, тъй като съперничещата си армия се бори с недостиг на жива сила и боеприпаси. В неделя Украйна също така обвини руските сили, че убиват пленени войници – предполагаемо нарушение на военните престъпления.
Видеоклип, публикуван от 110-та отделна механизирана бригада на Украйна, показва „стрелба по войници, които се предават“, заяви омбудсманът по правата на човека на Киев Дмитрий Любинец в публикация в Telegram. Той заяви, че кадрите от дрон показват как руснаците стрелят от упор по украинците, след като те вече са се предали.
Украйна отправи няколко обвинения във военни престъпления по време на конфликта.
Източни – AFP/Превод:SafeNews