Асен Василев предложи чистка на 5 хил. пенсионери в МВР, за да има увеличение на заплатите на останалите. Бившият финансов министър посочи, че заплатите в МВР могат да бъдат вдигнати, както миналата година гласува Народното събрание, ако всички пенсионери, които са поне 4-5 хил. души, бъдат освободени. В момента те получават и заплата, и пенсия, и запушват кариерното развитие на младите служители
Решението за повишаване на заплатите с 50 на сто, гласувано от ГЕРБ, ДПС, БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“, влезе в сила от 1 януари 2025 г. То ще струва 1 млрд. лв. годишно, но не е обезпечено в бюджета.
„Ако напуснат, може да се върви към ударно увеличение на заплатите, но просто да кажеш „Вдигам“ без никаква реформа ?!?“, коментира той.
Асен Василев продължава да твърди, че България покрива и критерия „инфлация“ за приема в Еврозоната
„В момента България покрива всички критерии за прием в еврозоната, включително и този за инфлацията“, заяви бившият финансист №1 на държавата Асен Василев.
По думите му причините за отказа на кабинета на Росен Желязков да поиска извънреден конвергентен доклад от една страна са свързани с изготвянето на нов държавен бюджет.
„От друга (отказът на правителството е свързан) с напрежение в коалицията по въпроса за еврото“, каза още настоящият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“.
SafeNews припомня, че към края на декември стана известно, че финансовото министерство и част от ресорните министерства предвиждат голям ръст на разходите за персонал, като на всичкото отгоре са подали неточни оценки за готвените увеличения.
Затова сметките нямат нищо общо със залегналото в проектобюджет 2025, който се оказа с рекорден ръст на разходите за персонал. Парите за заплати в публичния сектор по консолидираната фискална програма достигат невероятните 23 милиарда лева. Само за 3 години – от края на 2022 г. досега, това перо в бюджета е нараснало с 57%.
Това показва прегледът на заложените нива в проектобюджет 2025 и изготвяните становища от МФ и ресорни министри по бюджетите, по които има най-голям ръст на заплатите.
В мотивите към проектобюджет 2025 финансовото министерство твърди, че политиката по доходите догодина предвижда вдигане на заплатите с 10% извън секторите, при които има по-голям ръст заради нов модел на определяне на заплатите и връзването им със средна работна заплата.
Според медийни публикации разходите за персонал (в това перо попадат и осигуровките) повсеместно по министерствата се вдигат с около 20%. В Министерски съвет например за персонал ще отидат с 30.4% повече спрямо 2024 г. – бюджетът скача от 79.5 млн. на 103.683 млн. лв (от администрацията на МС изпратиха обяснение за ръста – долу в карето). В МФ увеличението е 19% – от 530 на 630 млн. лв. В МРРБ средствата за персонал се увеличават с 21% – от 115.805 млн. на 140.795 млн. лв. В Министерството на земеделието и храните – с 24% – от 215.012 млн. на 267.184 млн. лв. С 21% има ръст за администрацията на президенството – от 8.134 млн. лв. на 9.837 млн. лв.
Истинските рекорди обаче са в секторите, в които бе сменен моделът на заплащане и заплатите бяха вързани със средната работна заплата – МВР и МО. Тук ръстът е много над предварително обявения. При внасянето на новите нива на заплащане в закона за МВР се твърдеше, че с тях ще се постигне 13% средно увеличение на възнагражденията на държавните служители и 38 на сто – за тези на трудово правоотношение, и затова са необходими общо 339 млн. лв. През септември общата сума, необходима за увеличението, скочи на 1 млрд. и 70 млн., като нивото на ръстовете се запази – 14% за държавни служители и 31 на 100 за тези на трудово правоотношение. Тези числа показват, че е имало неверни сметки.
Сега се оказва, че разходите за персонал в МВР скачат от 2.536 млрд. лв. за тази година на 3.828 млрд. догодина, или с 51% – много над обсъжданите 13% и 31% увеличение на възнагражденията. Сумата надхвърля не само сметките на МВР, но и цитираното като ефект от самото финансово министерство. През април 2024 г. в силно закъсняло становище МФ посочи, че за гласуваните промени за системата на МВР ще са необходими 900 млн. лв. допълнително на година – с 400 млн. лв. под предложеното в момента.
МС обясни скока за персонал със структурни промени
От МС обясниха по-високото ниво на ръста на разходите за заплати с настъпили структурни промени. Оттам изтъкват, че отразеното увеличение на възнаграждения е 10% – колкото е официално обявено, а по-високите разходи са резултат от размествания на структури, числености, както и на новите размери на минималната работна заплата и ръста на максималния осигурителен доход.
Източник: Дарик, Сега