Едуард Сноудън, който е издирван от властите на САЩ за изтичане на строго поверителни тайни на Агенцията за национална сигурност (NSA) през 2013 г., може да бъде принуден да се бие за Русия или да загуби гражданството си, ако Москва обяви пълномащабна мобилизация на населението, съгласно нов проектозакон, внесен в понеделник.
Проектозаконът беше внесен в Държавната дума, долната камара на руския парламент, от Михаил Матвеев, депутат от Комунистическата партия на страната. В него се посочва, че укриването на военна служба от лице, което е получило руско гражданство, може да се счита за основание за прекратяването му, съобщи държавната информационна агенция ТАСС.
Сноудън получи руско гражданство от президента Владимир Путин през септември 2022 г.
Бившият сътрудник на американското разузнаване избяга в Москва през 2013 г., за да избегне обвинения в шпионаж след изтичане на секретни файлове, които разкриха обширни подробности за глобалните операции за наблюдение, извършвани от тогавашния му работодател, NSA. Той получи временно убежище в Русия, което беше удължено до получаването на постоянно пребиваване през 2020 г.
Ако бъде подписан, законопроектът ще важи за Сноудън, само ако Путин наложи военно положение и обяви пълномащабна мобилизация на страната. Кремъл многократно е отхвърлял съобщенията за скрит набор или че може да има втора вълна.
Украинският министър на отбраната Олексий Резников по-рано заяви, че втора мобилизационна вълна в Русия ще започне през януари 2023 г.
Путин обяви „частична мобилизация“ на населението през есента на 2022 г., която според неговия министър на отбраната Сергей Шойгу е била насочена към около 300 000 резервисти и бивш военен персонал с „определени военни специалности и подходящ опит“.
Руският адвокат на Сноудън, Анатолий Кучерена, каза преди това на руската държавна информационна агенция РИА Новости, че клиентът й не може да бъде призован по заповедта за частична мобилизация на Путин, тъй като преди това не е служил в руските въоръжени сили.
Миналата есен, след като Сноудън получи руско гражданство, тогавашното американско Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс каза, че бившият сътрудник на разузнаването може да бъде „обект на всякакви руски укази, които могат да влязат в сила, включително този, за който чухме миналата седмица“, вероятно имайки предвид заповедта за частична мобилизация на Путин.
„Г-н Сноудън очевидно вече е руски гражданин“, каза Прайс пред репортери тогава. „Единственото нещо, което се промени е, че в резултат на неговото руско гражданство, очевидно сега той може да бъде призован да се бие в безразсъдна война в Украйна.“
Експерти казаха по-рано пред Newsweek, че Путин вероятно забавя обявяването на пълномащабна мобилизация поради опасения, че това ще се откъсне от пропагандния разказ, който той прокарва повече от 18 месеца.
Константин Сонин, политически икономист от Чикагския университет, роден в Русия, каза пред Newsweek, че Путин вероятно се въздържа от обявяването на масова военна служба, тъй като пропагандният разказ, който той и неговият антураж прокарват, е, че
Русия не води война, а провежда военна операция в ограничен мащаб
„Това е езикът, на който той говори с подчинените си и с широката общественост. Обявяването на мобилизация ще бъде драстично отклонение от този светоглед, почти като спукване от информационен балон“, обяснява Сонин, добавяйки, че дори Путин да се опита да призове повече хора във войната, това ще бъде придружено от риторика, че нищо ново не се случва.
Нийл Мелвин, директор на изследванията на международната сигурност в британския мозъчен тръст за отбрана и сигурност Кралския институт на обединените служби, се съгласи, като каза пред Newsweek, че пропагандното послание на Путин означава, че той „продължава да ходи по въже по въпроса за мобилизацията“.
Мелвин каза, че досега Путин е успял да води войната, без да се налага да набира значителен брой млади мъже от големите градски райони на Русия, като основната тежест на битките се водят от войски, съставени от малцинствата, от селските райони и по-малки градове.