Заплатите в България скочили с 10 на сто. Причината е инфлацията, сочи проучване на „Мърсър Марш Бенефитс„. То е за възнагражденията и придобивките за 2023 г. Компанията ежегодно провежда изследването в България, проследяващо тенденциите сред работодателите и техните служители, съобщиха от фирмата.
Тази година проучването обхваща 493 компании 127,562 служители от 14 различни икономически сектора. Най-големият брой участници в изследването на компанията са с профили „Производство“ и „Високи технологии“.
Проучването се фокусира върху пълния пакет от възнаграждения. В него влизат брутната заплата; гарантираното парично възнаграждение; общото парично възнаграждение и други
В изследването са взети предвид факторите естество на работа и йерархия на служителя.
Резултатите относно текучеството на кадри у нас сочат, че има лек спад в увеличението на броя персонал от страна на работодателите – 46 на сто. Същевременно доброволното текучество възвръща темповете си от преди пандемията. Наблюдава се по-голяма склонност към вземане на решение за смяна на работното място спрямо миналата година.
Според данните за увеличението на заплатите в България трите основни фактора за повишението са представянето, мястото в диапазона и инфлацията.
Увеличението на заплатите на база кариерни групи е най-осезаемо при служителите, заемащи длъжност на оперативно ниво – 12,1 на сто. Това се дължи на ниското заплащане в съответната група и нуждата от финансово поощрение. Следва групата на специалистите (11 на сто), мениджмънта (10,7 на сто) и топ мениджмънта (9,6 на сто).
Тенденциите при брутните заплати по сектори сочат, че най-бързо и последователно нарастват възнагражденията в секторите „Високи технологии“, „Изнесени услуги“ и „Фармация“.
София е единственият регион в България с по-високи заплати от средните за страната -шест на сто, докато в Северозападна България възнагражденията са най-ниски с цели 35 на сто под средното за страната.
Причините се коренят в бързоразвиващите се и високотехнологични сектори, които са ситуирани основно в столицата, за сметка на производствените, търговските и финансови сектори, чиито служители са главно в провинцията.
Данните от проучването сочат още, че 87 на сто от компаниите имат схема за променливо възнаграждение, което се изразява в бонуси и премии за служителите.
България се нарежда в средата на класацията с 12,2 на сто разлика в заплащането. Въвеждането на Европейската директива ще доведе до нуждата от нейното имплементиране в българското законодателство.