Планина от водород се крие под повърхността на Земята. Учените казват, че само частица от него може да ни освободи от изкопаемите горива за 200 години. Ново изследване предполага, че планетата съдържа около 6,2 трилиона тона водород в скали и подземни резервоари. Това е приблизително 26 пъти количеството нефт, за което се знае, че е останало в земята.
По-голямата част от водорода вероятно е твърде дълбоко или твърде далеч от брега, за да бъде достъпен, а някои от резервите вероятно са твърде малки, за да бъдат извлечени по начин, който има икономически смисъл, подозират изследователите. Резултатите обаче показват, че има повече от достатъчно водород, дори и с тези ограничения.
Водородът е източник на чиста енергия, която може да задвижва превозни средства, да захранва промишлени процеси и да генерира електричество. Само 2% от водородните запаси, открити в изследването, еквивалентни на 124 милиарда тона газ, ще доставят целия водород, от който се нуждаем, за да стигнем до нетно нула въглеродни емисии за няколкостотин години.
Енергията, освободена от това количество водород, е приблизително два пъти повече от енергията, съхранявана във всички известни запаси от природен газ на Земята.
За да оценят количеството водород в Земята, изследователите са използвали модел, който отчита скоростта, с която газът се произвежда под земята, количеството, което вероятно ще бъде уловено в резервоари, и количеството, загубено чрез различни процеси, като изтичане от скали и в атмосферата.
Водородът се създава чрез химични реакции в скалите, като най-простата е реакция, която разделя водата на водород и кислород.Има десетки естествени процеси, които могат да генерират водород, но повечето от тях генерират много малки количества.
Доскоро изследователите не осъзнавали, че водородът се натрупва под земната повърхност.
Когато учените открили огромен запас от водород в Западна Африка, а след това още един в албанска мина за хром, тази парадигма се променила. Вече е ясно, че водородът наистина се натрупва в резервоари в Земята и новото изследване предполага, че някои от тези резервоари може да са значителни.
Има огромна несигурност около тези резултати, тъй като моделът показва, че там може да има от 1 милиард до 10 трилиона тона водород.
Ползите от извличането на естествен водород са, че не се изисква източник на енергия за производството му, а подземните резервоари могат да задържат газа, докато стане необходим.
Не е нужно да се тревожим за съхранението, което се изисква при синия водород или зеления водород – искате да го направите, когато електричеството е евтино и тогава трябва да го съхранявате някъде.
Големият въпрос, който остава, е къде точно се намира целият този водород, което ще повлияе на това дали е достъпен.
Източник: actualno