Около 900 милиона души в Китай са били заразени с коронавирус към 11 януари, информира проучване на Пекинския университет. Това означава, че 64% от населението на страната се е заразило с COVID-19.
Според проучването най-много заразени има в Гансу, където се съобщава, че 91% са били достигнати от вируса, следва провинция Юнан (84%) и Цинхай (80%).
Водещ китайски епидемиолог също предупреди, че случаите ще нараснат в селските райони на Китай през Лунната нова година.
Очаква се пикът на COVID вълната в Китай да продължи два до три месеца, добавя Зен Гуанг, бивш ръководител на Китайския център за контрол на заболяванията.
Стотици милиони китайци пътуват до родните си градове – много за първи път от началото на пандемията – преди Лунната нова година на 23 януари.
Китай спря да предоставя ежедневни статистики за заразените с COVID-19, след като изостави подхода за „Нулев COVID“.
Ала болниците в големите градове, където здравните заведения са по-добри и по-лесно достъпни, се препълниха с пациенти с COVID.
Говорейки на събитие по-рано този месец, Зен каза, че е „време да се съсредоточим върху селските райони“, в забележки, публикувани в новинарското издание Caixin.
Много възрастни, болни и хора с увреждания в провинцията вече са изоставени по отношение на лечението на COVID, добави той.
Централната китайска провинция Хенан е единствената провинция, която е предоставила подробности за нивата на заразяване – по-рано този месец здравен служител там каза, че близо 90% от населението е имало COVID, като подобни нива се наблюдават в градските и селските райони.
Правителствени служители обаче казват, че много провинции и градове са преминали пика на инфекциите.
Лунните новогодишни празници в Китай, които официално започват на 21 януари, включват най-голямата годишна миграция на хора в света.
Очаква се да бъдат направени общо около два милиарда пътувания и десетки милиони хора вече са пътували.
Миналия месец Китай внезапно изостави политиката си за „Нулев COVID“. Освен това страната отново отвори границите си в неделя.
Официалните данни показват пет или по-малко смъртни случая на ден през последния месец, цифри, които не съответстват на дългите опашки, наблюдавани в погребалните домове, и съобщенията за смъртни случаи в социалните медии.
През декември китайски служители заявиха, че планират да публикуват месечни, а не ежедневни актуализации за ситуацията с COVID в страната.
Световната здравна организация (СЗО) заяви, че Китай, който спря да отчита смъртни случаи от COVID от вторник, отчита значително по-малко смъртни случаи от вируса.
В отговор говорителят на външното министерство Уан Уенбин подчерта отново на редовен брифинг за пресата в четвъртък, че Пекин споделя данни за COVID по „навременен, открит и прозрачен начин в съответствие със закона“, като е провел технически обмен със СЗО през миналото месец.
Международни здравни експерти прогнозираха най-малко един милион смъртни случая, свързани с COVID, в Китай тази година. Пекин официално отчете малко над 5000 смъртни случая от началото на пандемията, един от най-ниските нива на смъртност в света.