Зорница Илиева, международен анализатор, в специално интервю за SafeNews коментира формирането на антизападна коалиция, за която говори руският президент Владимир Путин.
SN: Г-жо Илиева, в Деня на Военноморския флот президентът Владимир Путин показа формирането на мощна антизападна коалиция от 31 азиатски и близкоизточни държави. Такава е разпространената от медиите лаконична информация. Зад нея какво стои?
Първо: наистина много широк отзвук в руските медии получи това показване на мощ на антизападната коалиция. Това са държави, фигуриращи в списъка на т.н. приятелски към Русия страни. Бързам да подчертая, че участието на кораби в този военноморски парад от години се прави в Деня на честването на тези сили още от Петър I. Защото той е създателят на Военноморския флот на Русия. В парада са участвали кораби от Китай, Алжир и Индия. Което никак не е малко, защото са демонстрирали възможностите си не само страни от БРИКС, но и от най-гъсто населените държави. Това говори, че Русия изобщо не е в изолация, както твърдят на Запад. Участието в парада е било съпътствано и от министри на отбраната, и от адмирали на военноморския флот от държави като Куба, Виетнам, Либия, Мианмар, Сирия, Катар, ОАЕ, Южна Африка и редица други. С тези страни се провеждат различни срещи за размяна на мнения.
Сериозните западни медии отразиха много внимателно тази демонстрация на военна мощ, обръща внимание Зорница Илиева.
Много важно е, че в момента руски плавателни съдове – кораби и подводници има в пристанището на Хавана. Заедно с китайски кораби те са около Аляска. Направиха военноморски обучения с Китай в Тихоокеанския регион, с Южна Африка, с Иран по неговите брегове. В същото време руски военни съдове посетиха Венецуела. Има руска подводница в момента около бреговете на САЩ малко преди Куба. Русия държи под око Световния океан. И не само САЩ могат да имат присъствие по целия свят. Русия се стреми да покаже, че има съответната военноморска мощ. Поне западните медии твърдят, че Русия е трета в света след САЩ и Китай.
В момента Русия извършва учения в Северния, Тихоокеанския и Балтийския регион и при Каспийско, без Черно море, казва Зорница Илиева.
Руският черноморски флот беше поразен от Украйна. В атаките не участваха, разбира се, офицери и военен персонал от Украйна, но от нейната територия Черноморският флот на Русия пострада доста. Там беше сменено ръководството. Но с 300 кораба и 20 хиляди души личен състав Черноморският флот не участва в ученията. За него се строи нова база и явно ще се стремят да го възстановят. Строят се две подводници от по-малък калибър, въоръжени доста сериозно. Ученията наистина са мащабни. Защото 300 кораба, 50 самолета, 20 хиляди личен състав, 200 единици специализирана техника участват в тях. Това показва, че Русия пред целия свят не само стикова възможностите на своя флот, но иска да покаже, че е достатъчно мощна, за да устои на евентуално западно нападение. Т.е. може да защити своята сигурност.
Бързам да подчертая, че изказването на Путин в Санкт Петербург, а и след това във връзка с ученията, които се правят, отправи предупреждение към САЩ, допълва Зорница Илиева.
Защото САЩ заявиха, че от 2026 г. ще разположат на територията на Германия далекобойни ракети с ядрени заряди. Това беше посрещнато на нож в Москва. А Путин в отговор каза, че те едностранно ще забравят за всякакви ограничения за техни ракети с ядрен заряд. Които досега не бяха разполагани за нападение към западните страни, но вече ще го направят. Тъй като Путин твърди, че започва нова ера на Студената война. Според Москва това са заплахи за нейната сигурност и те ще им отговорят. Създава се чувство на напрежение и несигурност, защото и от двете страни има дрънкане на оръжия, надцакване с ракетни и далекобойни системи. Путин каза, че са в състояние да разположат оръжия, които да поразят всякаква цел или център за взимане на решения на запад.
Ракетите, за които говори Путин, са „Циркон“, „Кинжал“ и имат възможност на повече от 1000 км. да бъдат насочени като цел, казва Зорница Илиева.
Ракетите „Циркон“ и „Кинжал“ имат 9 пъти по-голяма скорост от тази на звука. В речта си Путин каза още, че за 10 мин. те ще поразят която и да е цел на запад. Много е любопитно, че има руски и китайски кораби, обикалящи около Аляска. А в същото време в една от социалните мрежи се пуска песен, изпълнявана от деца, които пеят: “Ние ще си вземем и Аляска.“ Ето в какъв патриотичен дух се повдига настроението на руското общество. Там се чувстват застрашени: и заради войната в Украйна, и заради всички събития, случващи се в света. Или както аз обичам да казвам: новините, които се носят из геополитиката, налагат подготовка за по-мащабни действия. Страхувам се да кажа, че се готви световна война, защото никой не я иска. Както и в Близкия Изток никой не иска да воюва по-мащабно от това, което е в момента. Но понякога събитията излизат извън контрол.
Затова може би и от двете страни Русия и САЩ в момента се демонстрира мощ, подчертава Зорница Илиева.
Да не говорим за Китай, защото там трябва специално да се анализират събитията. Китай не стои на страна от тези процеси. Тази страна подава ръка в икономически план на запад, а в същото време, както казаха в Пекин: „Ние сме гръб до гръб с Москва“. Много внимателно трябва да се наблюдават тези събития. Както и внимателно да се четат думите на Путин, защото той предварително съобщава за стратегиите, които има Москва. А това показва и как ще се развиват събитията в бъдеще.
Демонстрираното в Санк Петербург с флота показва, че все повече от държавите, запазващи т.н. неутралитет в геополитическите битки или отнасящи се с разбиране към политиката на Русия, насочват баланса вече на страната на Москва, е изводът на Зорница Илиева.
Защото Китай обяви, че има нови списъци от държави, които желаят да станат членки на БРИКС. Дори са подали вече и молби. Това говори, че Китай много внимателно следи процесите и сътрудничеството на страните в БРИКС. Пекин и Делхи положиха усилия на срещата в Лаос дори да нормализират граничните си проблеми. Т.е. в рамките на БРИКС да няма проблеми, затрудняващи общите им действия. Трябва да сме в очакване на развитие и новини. И дай Боже това да не доведе до сериозни военни конфликти – дали регионални или световни. Защото дрънкането на оръжия обикновено не вещае добри перспективи.
SN: Г-жо Илиева, такава коалиция няма ли да доведе Китай и Индия до икономически и търговски хегемон и да превърне Русия в евтин суровинен придатък?
Това е версия, която много сериозно се обсъжда и озвучава на запад: че Русия ще бъде не само придатък, но и използвана. Защото знаем, че в момента Русия и за Индия, и за Китай и за Иран е газ и нефт на занижени цени. А от това всички страни достатъчно добре печелят. Индия например преработва и изнася за Европа или директно изнася. И печели само от началото на годината до сега 20 млрд. долара с този реекспорт на руски енергопродукти. Това дава основания западните анализатори да твърдят, че Русия едва ли не става васална държава на тези мощни икономики. Но това е част от стратегията за разделяне на съюза Москва-Пекин, а в известна степен и с Делхи.
Първото приятелско посещение, което направи Нарендра Моди, и това е много важен дипломатически знак, след като беше избран за трети мандат като премиер на Индия, бе да отиде в Москва, подсеща Зорница Илиева.
Сключиха много добри и за двете страни споразумения не само за енергийни източници, но и за стоковите договори от север на юг. Нещо, което нарушава икономическите и търговски интереси на западните сили. Затова целта на западните сили е да разбиват тези съюзи. Ако се налага, те ще подадат морковче и на Москва, ще предлагат и преговори, и съответни отстъпки, само и само да развалят този троен или двоен – между Москва и Пекин – съюз. И въпреки създаването на многополюсен свят САЩ водят първенството и трудно биха се справили с този общ фронт с Москва-Пекин плюс Делхи. Да не говорим за Иран. В Иран сега е много сложна ситуацията, особено след убийството на лидера на „Хамас“. Има разтърсване но близкоизточния регион. Трябва много внимателно и събитията в Близки Изток да се наблюдават. Защото това също е искра за възпламеняване на по-голям конфликт.
Русия, Индия и Китай са страни от БРИКС. А БРИКС е конкуренция не само на Г7, Г20 и всички западни съюзи, но те изграждат и общи военни сили, насочва Зорница Илиева.
Това не се анализира у нас, но то е до известна степен противодействие и на силите на НАТО. Които вече излязоха извън САЩ и Европа, и създават свои съюзи в тихоокеанския регион. Това е против интересите най-малко на Китай. Така че ще има отговор. Всяко действие на една от страните винаги има противодействие от другите. И не случайно Путин казва: „Ако вие разположите вашите противоракетни оръжия през 2026 г. в Германия, ние пък ще разположим нашите противоракетни системи или нападателни оръжия“. С „Циркон“, с „Кинжал“, които в момента са качени на МИГ-31 и летят над Украйна. Самият факт, че министърът на отбраната на Германия Борис Писториус в интервю за швейцарски вестник дали са съгласни и знаят ли, къде ще бъдат разположени американските ракети на територията на Германия, казва: „Ама те са в подготовка. Още не е изяснено, как стои въпросът. Не се знае, къде точно и кога ще бъдат разположени.“
От Запада има момент на шикалкавене, подчертава Зорница Илиева.
Да, бързо тече времето и 2026 г. ще дойде. Но тава дава възможност за преоценка на някои събития, амбиции, идеи… Да се надяваме, че светът ще поумнее. И в Брюксел ще намерят такова място, от което да се съдейства за омиротворяване на обстановката, а не да се участва пряко в действия. Всичко ще се реши с изхода от войната в Украйна. Защото ще приключи със споразумение. Много често казвам, че ще направят нова Ялта, където ще си разделят сферите на влияние. Но светът трябва да бъде умиротворен. Защото тревогата, в която живеем, виждаме до какво води. Поне в Европа, която си е нашата Европа, в която ние живеем. Във Великобритания убиват деца с нож. Във Франция се съпротивляват някои представители на някои вътрешни сили. Това създава напрежение по улиците на Европа и в съответните управления. Трябва да се осъзнае, че ще има промени. И дай Боже да са към добро.