SafeNews публикува поста без редакторска намеса:
А ето и статията – доказателство в EU Today за твърденията на Наков:
Узбекско-руският милиардер Алишер Усманов спечели важна правна победа в дело срещу списание Forbes. Което твърди, че той е „застанал начело на Путин“ в статия, послужила за основа на санкциите на ЕС.
Списание Forbes не успя да обоснове твърденията си за Усманов във влиятелна статия от 2022 г. за най-заслужилите санкции руски милиардери и трябва да оттегли твърденията си, които сега са забранени с решение на Окръжния съд на Хамбург, Германия, от 19 януари 2024 г.
Копие от решението беше получено от EU Today.
Усманов, известен като медиен и металургичен магнат и един от най-богатите хора в Русия, завежда дело срещу Forbes. За да оспори редица твърдения, направени от списанието в статия от 2022 г., озаглавена „Запознайте се с олигарсите на Путин, които е най-вероятно да получат санкции от Байдън заради Украйна“, с мотива, че те са неверни и клеветнически.
Защитата на Усманов твърди за неподкрепени с доказателства твърдения в текста. А именно цитат от анонимен експерт. Който заявява, че „Усманов неведнъж е бил предводител на Путин и е решавал неговите бизнес проблеми“. В крайна сметка те са цитирани дословно от ЕС в мотивите му за налагане на санкции на Усманов през февруари 2022 г.
Във вписването на ЕС за Усманов се посочва: „Усманов неведнъж е бил подставено лице на президента на Руската федерация Владимир Путин и е решавал неговите бизнес проблеми“.
В съдебното производство Forbes отказва да изясни неназования „експертен“ източник, на когото се приписва това твърдение.
То също така не е в състояние да предостави примери кога и как Усманов уж е „бил фронтмен“ на руския президент. Или е „решавал бизнес проблемите му“.
В крайна сметка съдът забрани на Forbes да разпространява тези и няколко други твърдения. Включително че Усманов е придобил дял в руския мобилен оператор MegaFon от Леонид Рейман, бившия руски министър на информационните технологии и комуникациите, за да „реши“ „бизнес проблем“ на Путин.
Решението на съда може да създаде правен прецедент за оспорване на източниците, на които ЕС разчита, за да обоснове санкциите си срещу физически лица във връзка с руската инвазия в Украйна.
Наблюдателите отбелязват, че доказателствата, използвани от ЕС, често са били разколебани или съмнителни. И са включвали статии в Уикипедия, публикации в блогове и статии, написани от изкуствен интелект или подписани от несъществуващи журналисти.
Йоахим Николаус Щайнхьофел, адвокат от Хамбург, който представлява Усманов в областта на медийното право, заяви: „Отрезвяващо е да разберем, че световно уважавана медия като Forbes публикува сериозни твърдения, но не е в състояние да представи дори едно доказателство в съда. Напълно неприемливо е обаче Съветът на ЕС да копира дословно тези статии в своята обосновка на санкциите, без да провери точността им. Този пълен институционален провал, който се е превърнал в правило, а не в изключение, стана отправна точка за лов на вещици срещу г-н Усманов. Оказва се, че Съветът на ЕС обосновава санкциите с фалшиви новини, чието разпространение вече е забранено от съда.“
Това е втората високопоставена съдебна победа на Усманов срещу медия, която твърди за близките му връзки с Кремъл.
През август 2023 г. австрийският вестник „Куриер“ загуби в съда от Усманов, след като публикува статия, в която се казва, че Путин го е нарекъл „един от любимите си олигарси“.
Областният съд на Германия в Хамбург, който издава решението, установява, че вестникът не е успял да докаже истинността на това „клеветническо“ твърдение. През септември 2023 г. Съветът на ЕС спря да използва думата „олигарх“ по отношение на Усманов.
През 2022 г. ЕС налага санкции на Усманов след избухването на войната в Украйна. В момента той оспорва санкциите в съда.
Адвокатите на милиардера по-рано заявиха пред съда на ЕС, че той е бил набелязан като „плячка“ от длъжностните лица поради голямата му видимост като публична личност. И че репутацията му на един от най-богатите хора в Русия го е направила основен кандидат за санкции.
Съобщава се, че Усманов, който има руско и узбекско гражданство, пребивава основно в родния си Узбекистан. Той е заявил, че се е оттеглил от стопанска дейност, за да се съсредоточи върху филантропските си проекти.