Зрелищната трансформация на участък от Канале Гранде във Венеция във флуоресцентно зелено се дължи на флуоресцеин – нетоксично вещество, използвано за тестване на мрежи за отпадни води, заключиха местните власти, цитирани от The Guardian.
В неделя част от Канале Гранде позеленя, а през първите няколко дни никой не знаеше какво се е случило. Властите веднага започнаха разследване, тъй като се появиха и съмненията, че това може да е някоя от скандалните акции на екоактивистите, които боядисаха Фонтана ди Треви в Рим с черна боя.
Анализът на водата обаче е показал наличието на флуоресцеи, според регионалната агенция за превенция и защита на околната среда на Венето (Arpav).
Резултатите „не са показали наличие на токсични елементи в анализираните проби“, казват от Arpav, без да уточняват произхода на веществото.
Не за първи път Канал Гранде става зелен
През 1968 г. аржентинският художник Николас Гарсия Урибуру боядисва водите на Канале Гранде на Венеция в зелено с флуоресцентно багрило по време на 34-то Венецианско биенале в трик за насърчаване на екологичното съзнание.