Защо да изключваме електроуредите от контакта винаги, когато излизаме от вкъщи. Трябва ли да изключа устройството от контакта след изключване? Много хора задават този въпрос, но експертите имат различни мнения по тази тема. Някои смятат, че изключването на устройството от контакта не играе решаваща роля, но мнозинството все още настоява да изпълни тази проста процедура. И има няколко основателни причини за това, основните от които съм събрал в моята статия и искам да ги споделя с вас.
Защо е необходимо напълно да изключите електрическите уреди?
Преди да излезе от къщи, баба ми винаги изключваше всички уреди от контакта (с изключение на хладилника, разбира се) и проверяваше дали нищо не е свързано към захранването. Брат ми и аз се смеехме и й се подигравахме за това, което смятахме за допълнителна предпазна мярка.
Но сега често си мисля: „Не беше ли права баба ми?“ В крайна сметка необходимостта от изключване на телевизора, компютъра и зарядните устройства от контактите в режим на готовност се влияе от три важни фактора: спестяване на все по-скъпа електроенергия, износване на устройства и безопасност.
Нека разгледаме тези три фактора по-подробно, за да може всеки да вземе най-доброто решение за себе си.
Пестене на енергия
„Икономиката трябва да бъде икономична“ – тази крилата фраза ни учи не само да харчим разумно личните си средства, но и да пестим от използването на ресурси. Не е нужно да се ограничавате до гледане на любимото си телевизионно предаване вечер или да ходите на работа с неподредено яке, защото ютията „яде“ много електричество. Достатъчно е да изключите устройството, което не се използва в момента, от контакта. За да имате представа колко можете да спестите, нека разгледаме конкретни примери.
Голяма част от стандартните електроуреди, които използваме, консумират електроенергия дори в режим на готовност. По принцип това не са големи показатели. Например, телевизор консумира 0,2 W, електрическа печка с таймер – 3 W, сателитен приемник – почти 6 W, зарядно устройство – в рамките на 0,25 – 0,35 W.
Поотделно това е много малко, но ако има около дузина такива устройства в апартамент? И ако ги оставите всички в режим на готовност, ще получите прилична сума за годината.
Безопасност
Безопасността на устройствата, свързани към мрежата, се влияе от няколко точки:
Пренапрежения на напрежението. Днес захранващите устройства са оборудвани със защита срещу прекъсвания, но тя не работи във всички случаи, особено в моделите, произведени в Китай. Често чувам за конкретни ситуации, при които LCD телевизор или Wi-Fi рутер „изгоря“ поради пренапрежение. За да избегнете такива неочаквани разходи, можете да инсталирате добър предпазител от пренапрежение или защита от пренапрежение в дома си, но за да сте сигурни, по-добре е, разбира се, да премахнете всичко от контактите.
Буря. Този проблем е по-актуален за селските райони и за старите високи сгради без гръмоотводи. При удар на мълния възниква силен електромагнитен импулс, който е следствие от внезапното подаване на голям ток. Високото напрежение преминава през проводниците и съответно влиза в гнездата.
Свързаното устройство може не само да изгори, но и да причини пожар в къщата. Ето защо, ако знаете, че къщата не е оборудвана с гръмоотвод, по-добре е да се разходите из апартамента и да изключите цялото оборудване от захранването.
Защо да изключваме електроуредите от контакта винаги, когато излизаме от вкъщи
Домашни любимци. Всички сладки котки, кучета и хамстери могат да причинят скъсани кабели. Те обичат да играят с различни предмети, които изобщо не са предназначени за остри котешки нокти и зъби.
Понякога, в пристъп на игра, домашен любимец може да дръпне висяща жица и дори да издърпа телевизора от масата. Хубаво е, когато собственикът е вкъщи и може да реагира навреме, но ако няма хора вкъщи? Ето защо, когато напускате, е по-добре да играете на сигурно.
Наводнение. Да живееш на приземния етаж означава винаги да си изложен на риск от наводнение отгоре. Миналата година един мой приятел трябваше да смени почти всичките си скъпи кухненски уреди. Той напусна къщата само за няколко часа, но се върна в наводнен апартамент – тръбата на съседа над него и точно над кухнята на моя приятел се беше спукала. Не беше възможно да се възстанови цялото повредено оборудване.
Естествено износване
Нищо не е вечно. Това важи и за малки части, които се износват с времето. Има моменти, когато червената лампичка на включен телевизор изгаря и той просто спира да свети. Сервизът за ремонт най-вероятно ще каже, че захранването е повредено.
Препоръчително е старите захранвания да се заменят с нови поне веднъж на пет години. В противен случай съществува риск устройството да се провали в най-неподходящия момент.
В допълнение, старият, износен модул е доста опасен от гледна точка на силно прегряване и дори пожар. По-добре е да не се излагате на риска да останете без дом и да смените всички стари уреди или поне да не ги оставяте в режим на готовност.
Източник: Tehnoteka/Превод: SafeNews