Заснеха нова СНИМКA на Земята от Космоса! Щракнаха я от частeн космически апарат, поел към Луната.
Частен американски космически апарат, който се отправи към Луната, направи впечатляващи снимки на Земята една седмица след изстрелването си, предаде БТА.
Апаратът на компанията „Файърфлай аероспейс“ (Firefly Aerospace), който все още обикаля около нашата планета, се очаква да стигне крайната си точка – Луната, след повече от месец.
Модулът „Блу гоуст“ (Blue Ghost) изпрати снимки и видео на Земята.
Тексаската компания публикува фотографиите в петък.
Апаратът е свързан и с експерименти за НАСА, които са част от усилията на космическата агенция на САЩ да върне астронавти на Луната през това десетилетие, отбелязва Асошиейтед прес. НАСА плаща 101 млн. щатски долара на „Файърфлай аероспейс“ за мисията и още 44 млн. щатски долара за експериментите.
„Блу гоуст“ е един от двата лунни апарата, изстреляни от Флорида от компанията „Спейс Екс“ на 15 януари. Целта му е да се приземи на Луната на 2 март.
Другият спускаем модул, наречен „Резилиънс“ (Resilience), е спонсориран от японската компания „айСпейс“ (iSpace). Той пое по още по-дълъг маршрут, като е планирано да кацне на естествения спътник на Земята в края на май или началото на юни.
SafeNews припомня, че в средата на януари, 2025 г. „Спейс Екс“ изстреля съвместно двойка частни космически апарати – един на японската компания „айСпейс“ и друг на американската фирма „Файърфлай аероспейс“, които планират да започнат бизнес на Луната, предадоха световните осведомителни агенции.
„Двата спускаеми апарата излетяха от космическия център на НАСА „Кенеди“. Те са най-новите от серията частни космически кораби, които се стремят към Луната, съчетавайки научни с бизнес интереси. За да спестят пари, двата апарата бяха изстреляни заедно, но имат отделни обиколни маршрути за достигането на целта“, отбелязва Асошиейтед прес.
Това е втори опит за базираната в Токио „айСпейс“, чийто първи спускаем апарат се разби в Луната преди две години. Този път на борда му има роувър с приспособление за събиране на лунен грунт за изследване. Плановете на мисията включват също тестване на потенциални източници на храна и вода за бъдещите изследователи.
Базираната в Тексас компания „Файърфлай аероспейс“, която е нов участник в изследването на естествения спътник на Земята, ще извърши 10 експеримента за НАСА. За целта са предвидени вакуумен уред за събиране на лунен грунт, сонда за измерване на температурата под повърхността и устройство, което може да се използва при бъдещите разходки по Луната, за да се предпазват скафандрите на астронавтите от острите, абразивни частици на терена.
Модулът „Блу гоуст“ на компанията „Файърфлай аероспейс“ e кръстен на вид светулки от югоизточната част на САЩ. Той трябва да достигне Луната пръв. Спускаемият апарат с височина 2 метра ще се опита да се приземи в началото на март в Морето на кризите, вулканична равнина в северните ширини.
НАСА плаща 101 млн. щатски долара на „Файърфлай аероспейс“ за мисията и още 44 млн. щатски долара за експериментите.
Японската фирма отказва да разкрие стойността на рестартираната мисия на „айСпейс“ с предвидените шест експеримента, като казва, че тя е по-малка от първата мисия, която надхвърли 100 млн. щатски долара.
На по-големия спускаем модул на „айСпейс“, наречен „Резилиънс“, ще му трябват четири до пет месеца, за да стигне до Луната, след което апаратът ще се стреми да се приземи в края на май или началото на юни в Морето на студа, още по-далеч на север от близката страна на Луната, отбелязва Асошиейтед прес.
След като бъде спуснат на лунната повърхност от „Резилиънс“, 11-килограмовият луноход на „айСпейс“ ще остане близо до спускаемия модул, като ще се движи до стотина метра в кръг със скорост по-малко от 2 – 3 сантиметра в секунда. Луноходът има своя „специална“ доставка – той ще остави на лунната повърхност червена къща с размер на играчка, проектирана от шведски художник.
Ако успеят да се справят със съответните си задачи, двата космически апарата ще прекарат общо две седмици в работа при постоянна дневна светлина и ще се изключват, щом настъпи мрак.
От 60-те години на миналия век насам само пет държави са прилунявали успешно космически апарати – СССР, САЩ, Китай, Индия и Япония.
Източник: БТА