Отчет за работата на Министерството на правосъдието по времето на служебния кабинет представи служебният министър на правосъдието Крум Зарков. По думите му на 100% са изпълнени петте приоритета, които той е поставил при встъпването си в длъжност.
Зарков съобщи, че са изработени и внесени в парламента всички законопроекти от частта „правосъдие“ на Плана за възстановяване и устойчивост; осигурена е самостоятелна сграда за европейските делегирани прокурори; предприети са действия и е започнало изграждането на нов затвор, възстановена е дейността на Съвета за криминологични изследвания, предаде БГНЕС.
Министърът посочи, че въпреки решението за Шенген относно България, министерството активно е участвало в поставянето на този въпрос на дневен ред на най-високо ниво.
Между България и Шенген неформално стоят няколко закона, които, надявам се, че това Народно събрание ще има време не само да обсъди, но и да гласува, добави министърът, като акцентира върху законопроекта за промени в НПК, който предвижда създаване на механизъм за разследване на главния прокурор и който беше приет вчера на първо четене от правната комисия.
Във връзка със законопроекта, уреждащ механизма за разследване на главния прокурор, заместник-министър Емил Дечев, отговарящ за изготвянето му, отхвърли опасенията, че в него има разпоредби, които са противоконституционни. Той обясни, че при създаването му е направен опит да се съобразят текстовете с решенията на Конституционния съд по темата. Дечев отбеляза още, че проектът е готвен осем месеца, участвали са представители на всички институции в съдебната власт, отчетени са препоръките на Венецианската комисия по него, като изрази несъгласие, че „това е набързо написан законопроект“.
По Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) министър Зарков коментира, че за втория и третия транш плащания условията все още не са изпълнени. За законопроектите в частта „правосъдие“, за които той отговаря, министърът посочи, че те са готови и трябва да бъдат приети, като отбеляза, че ако има воля, могат да бъдат приети и от този парламент. Също така припомни, че от четири правителства е заложен в ПВУ въпросът за отчетност на главния прокурор.
„Едни и същи закони се изискват от българското общество, от ПВУ, от мониторинговия механизъм, от Европейския съд за правата на човека и са тези, които ще ни помогнат да свалим пречките от влизането на страната ни в Шенген“, каза министър Зарков. Като добави, че според него трябва да се направи максимумът възможно в сегашната конституционна рамка, преди да се променя в частта за съдебната система.
„Като гражданин и политик чувствам реален натиск от българската общественост най-накрая да се решат проблемите с върховенството на закона у нас“, каза още Крум Зарков.