Миле Лудовит, подобно на други жители на невзрачния сив жилищен блок в покрайнините на заспалия централен словашки град Левице, смята Юрай Чинтула за надежден съсед и приятел. Двамата се живели рамо до рамо повече от 40 години. Затова Лудовит никога не е могъл да си представи, че 71-годишният бивш охранител и любител поет ще бъде заподозрян в извършването на най-лошата политическа атака в съвременната история на Словакия. А именно – стрелбата по министър-председателя няколко пъти от упор.
„Познавам го от десетилетия. Ако планираше нещо, нямаше признаци. Но не мога да погледна в главата му“, казва 68-годишният Лудовит в четвъртък, ден след опита за убийство на Роберт Фицо. „Цялата ни сграда се опитва да разбере защо е направил това.“
Те не са сами. В четвъртък цялото Левице, както и голяма част от Словакия, се бореше да разбере смисъла на атаката
Стрелбата срещу държавни или правителствени ръководители е почти нечувана в новата европейска история. А покушението срещу Фицо предизвика дълбок шок в Словакия и в цяла Европа.
Но докато мотивите на предполагаемия извършител остават мътни, атаката идва на фона на нарастващата поляризация в словашкото общество.
Лудовит казва, че от време на време е обсъждал политиката на страната си с Чинтула. Но неговият съсед не изглежда да има „твърди политически възгледи“. Той все пак е изразил гняв от нарастващите атаки срещу свободата на словото под ръководството на Фицо.
„Но никога не бих си помислил, че той е способен на такива ужасни действия. Той никога не е говорил за използване на насилие. Не беше радикален”, казва съседът.
Словашката полиция все още не е посочила официално Чинтула като нападател. Те обаче бяха категорични – стрелбата изглежда има „ясна политическа мотивация“.
Словашкият вътрешен министър каза, че „вълк единак“, който е бил „радикализиран наскоро, след пролетните президентски избори“, е бил обвинен в опит за убийство.
Както SafeNews писа, видеоклип, публикуван онлайн часове след стрелбата, изглежда показва как Чинтула в ареста казва, че не е съгласен с политиките на правителството. Най-вече с това, което той описа като „ликвидацията“ на медиите. Не е ясно кой е заснел кадрите и как са се появили онлайн.
Лудовит казва, че за последен път е видял Чинтула в понеделник, когато изглеждал като „обикновеното си аз“
Облечен с къси панталони и чехли, Лудовит минава покрай полицейската охрана, разположена пред жилищния блок, и посочи апартамента на последния етаж, принадлежащ на Чинтула и съпругата му.
„Нямам обяснение защо направи това, което направи“, казва той, поклащайки глава.
Първоначалната налична информация описва Чинтула като противоречива фигура. Критик на Фицо, който се обединява срещу насилието, като същевременно понякога се присъединява към ултранационалистическите разкази.
Във видео от 2015 г. в YouTube той твърди, че заедно с други хора основава „група против насилието“ в Левице.
„Всеки нормален човек отхвърля насилието. Нашата цел е да обединим хората, да запазим мира и да възстановим демокрацията“, казва той, обявявайки създаването на групата. „Светът е пълен с насилие и оръжия. Хората сякаш полудяват.”
Година по-късно обаче Чинтула беше заснет да присъства на среща заедно с маргиналната проруска паравоенна организация Slovak Conscript. В публикация във Facebook по това време той хвали групата за „защита на традицията и културата на страната“.
Член на Асоциацията на словашките писатели, Чинтула понякога използва антимигрантски разкази в своите писания.
Според анализ на словашкото издание Postoj в поне една от публикуваните си творби той изразява ксенофобски възгледи срещу ромската общност в Словакия
Това е популярна тема сред крайнодесните партии в страната.
През февруари Чинтула беше сниман да се присъединява към протест в Братислава срещу предложените от Фицо промени в наказателното законодателство. Те бяха насочени към намаляване на наказанията за корупция и икономически престъпления. През последните няколко месеца хиляди словаци се обединяват срещу това, което възприемат като планове на популисткото правителство на Фицо за разрушаване на демократичните институции, по-специално на обществения телевизионен оператор.
Политическият пейзаж на Словакия е рязко разделен от години между проевропейски и националистически ориентирани фракции, водени от Фицо. Това разделение беше допълнително засилено от последните избори, които според критиците се характеризираха с дезинформация и словесни атаки в социалните медии от Фицо и неговите поддръжници
Противоречивите доклади за мотивите на Чинтула, които бавно започнаха да се появяват в четвъртък, изглежда са причинили допълнително разделение и объркване в Левице.
„Разбира се, всички говорят за това в момента. Нищо подобно не се е случвало тук“, казва Мартин, който живееше недалеч от Чинтула.
Той от време на време го виждаше да се разхожда, но не го познаваше лично. Мартин отказва да назове фамилията си.
„Някои казват, че е бил някакъв проруски активист, други го наричат ляв терорист и обвиняват опозицията за подклаждането на атаката. Зависи кого питате и за кого са гласували“, казна Мартин, добавяйки, че Левице, както голяма част от Словакия, е разделена по политически линии „Стрелбата е, разбира се, трагична и всеки един словак трябва да я осъди. Но в същото време Фико и неговата партия бяха тези, които допринесоха за този климат на омраза в обществото.“
Усещайки нарастващо напрежение, официални лица в Словакия призоваха за сдържаност в четвъртък
„Реториката на омраза, на която сме свидетели, трябва да спре“, каза президентът на Словакия Зузана Чапутова на пресконференция в столицата Братислава.
Миналия юни Чапутова обяви, че няма да се кандидатира за преизбиране, след като получи смъртни заплахи.
„Това, което се случи вчера, е индивидуален акт. Но напрегнатата атмосфера на омраза беше наша колективна работа“, каза тя и добави: „Нека излезем от порочния кръг на омраза и взаимни обвинения“.
Появявайки се заедно с Чапутова на пресконференция, новоизбраният президент Петер Пелегрини – приятел и съюзник на Фицо – каза:
„Словакия трябва да върви по пътя на мира, а не да отговаря на омразата с омраза“
Но някои в Левице казаха, че се опасяват, че атаката от сряда ще допринесе допълнително за раздразнителната атмосфера, доминираща в Словакия.
„Надявам се, че греша, но вярвам, че това няма да е последната стрелба“, казва Яна Бачик, 22-годишна студентка.
Източник: The Guardian/Превод: SafeNews