„Искам всички градски реки в България да станат чисти и в тях да има риба. Показваме резултати постоянно, не винаги ги заявяваме, но сега ще изготвим доклад. Един от успехите беше присъствието ни на глобалната конференция за климата. Бяхме забелязани и станахме фактор в европейската и глобална климатична политика. Нашата делегация беше много добре подготвена, организирахме 22 събития. Участвах в европейската позиция на глобалните преговори. Станахме част от програмата за екологично възстановяване на Украйна, коментирахме и въпроса за Черно море.“ Това каза министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
Той коментира и темата с боклука на София. Министърът не смята, че въпросът е политически, а че има технологичен и логистичен проблем. По негови думи заводът за отпадъци би могъл да работи по по-модерни стандарти.
„Не е нужно да изграждаме нови и нови депа, просто трябва да се работи с ускорени темпове“, поясни министърът. Той посочи, че инсталациите в заводите не се проверяват от МОСВ, а от самия собственик и агенциите, които се занимават с условията на труд и технологичната адекватност.
По темата за мръсния въздух Попов каза, че България е спечелила делото срещу ЕК, тъй като качеството на въздуха се подобрява по данни на всички станции, проследяващи чистотата.
„Продължаваме да бъдем на границата на допустимите норми в някои точки на страната. Технологично България се подобрява, което се отразява и на въздуха. В момента в световен мащаб се дискутира възможността нормите да се затегнат според изискванията на СЗО. За да можем да ги изпълним, трябва да електрифицираме и транспорта, и отоплението. Това може да се случи много бързо в България“, каза министърът.
Той допълни, че при ускорена модернизация на транспорта и бита може да се покрият нормите на СЗО за 10 години.
Попов коментира и проблемите с въздуха в Русе. Той посочи, че Румъния трябва да отговори на екологичните стандарти и постоянно се водят разговори с властите в северната ни съседка.
Министърът допълни, че работят върху ново законодателство за миризмите. „Чакам списък от русенци с конкретните искания. Ще изпълним всички, които се отнасят към нас. За останалите ще проведа разговори със съответните институции“, увери Попов.
Той коментира и идеята за зарибяване на Перловската река.
„Искам всички градски реки в България да станат чисти и в тях да има риба. Това ще е индикатор и за екологичното състояние на целия речен басейн“, обясни Попов. И допълни, че се ползва с политическа подкрепа в работата си.
Източник: NOVA NEWS
Още новини четете в категория България.