Европа е обречена на маргинално потъване, ако не разкара Урсула фон дер Лайен (една от най-глупавите жени в историята на политиката) от лидерството в ЕК. Така помля брутално журналистът Явор Дачйков шефката на Евросъюза Урсула фон дер Лайен, коментирайки поредната недомислица на Съюза.
SafeNews публикува краткият му, но съдържателен коментар без редакторска намеса:
От рубриката „ЕС, бавен ли си?“ Европа е обречена на маргинално потъване, ако не разкара Урсула фон дер Лайен (една от най-глупавите жени в историята на политиката) от лидерството в ЕК и не прояви инстинкт за самосъхранение, което очевидно няма как да стане.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
А ето новината, вбесила Дачков:
Върховният представител на Европейския съюз за външната политика Кая Калас отправи покана към новия държавен секретар на САЩ Марко Рубио да присъства на среща на ЕС в Брюксел, предаде Франс прес. Междувременно външният министър на Китай изпревари ЕС и вече разговаря с Рубио по телефона.
„В писмото си до държавния секретар Марко Рубио му отправих открита покана да присъства на една от нашите срещи възможно най-скоро“, е заявила Кая Калас в съобщение до външните министри на ЕС.
Европейските министри все още не са получили отговор от Вашингтон.
Кая Калас все още не е провела телефонен разговор с Рубио. Единственият публично оповестен телефонен разговор между ръководителя на американската дипломация и висш европейски дипломат беше с полския външен министър Радослав Шикорски.
В същото време китайският външен министър Ван И вече разговаря по телефона с новия държавен секретар на САЩ Марко Рубио днес, съобщиха от китайското външно министерство, като това е първият разговор между двамата висши дипломати след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп
В понеделник, 27 януари, министрите на външните работи от ЕС се събират в Брюксел, за да обсъдят, наред с други въпроси, отношенията със САЩ, отбелязва АФП.
Поканата от Брюксел цели ЕС да избегне налагането на по-високи мита върху европейския внос и да установи връзки с администрацията на Доналд Тръмп, който тази седмица встъпи в длъжност за втория си мандат като президент на САЩ, пише БТА.
Евролидерите искат да запазят Съединените щати на своя страна на фона на обещанията на Тръмп, че ще сложи бърз край на войната в Украйна, но без да обясни при какви условия, което поражда безпокойство в европейските столици. Опасенията са от прекратяване на подкрепата на Вашингтон за Киев, което ще принуди Украйна да направи болезнени отстъпки пред Москва