Олигофрени и престъпници. Това е НАТО. Срам за България, че е домакин на този позор. Срам! Така изригна чутовно журналистът Явор Дачков за приетата декларация на срещата на нАТО в София да се позволи на Украйна да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Парламентарната асамблея на НАТО прие декларация на Украйна да се позволи да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия.
Тя беше приета на пленарното заседание на Асамблеята в София.
В декларацията за Украйна делегатите внесоха поправка в подкрепа на Украйна в нейното международно обосновано право да се самоотбранява чрез вдигане на някои ограничения за използване на въоръжение, предоставено от НАТО и партньорите, и възможността да се атакуват легитимни цели на територията на Русия.
Девет от делегатите в асамблеята гласуваха против поправката във финалната декларация, която позволява Украйна да ползва предоставените ѝ оръжия за удари по военни цели на руска територия. Останалите делегати обаче подкрепиха декларацията, която беше приета с голямо мнозинство.
До момента това беше едно от твърдите условия, с които страни от НАТО предоставяха въоръжение на Киев, а именно Украйна да не нанася удари отвъд границите на страната.
Ние сме с Украйна до победата и след това, заяви преди пленарното заседание председателят на парламентарната Асамблея Михал Шчерба от Полша:
„Трябва да изоставим изкуствените червени линии, Украйна трябва получи онова, което иска и да го използва така, както иска“.
„Дойде време да обмислим дали да вдигнем някои от ограниченията върху използването на предоставяните оръжия. Виждаме, особено в Харков, че фронтът и границата малко или много съвпадат. Ако Украйна не може да напада военни цели на руска територия, те не могат да се защитават, защото те са нападани от руска територия с ракети и артилерия“, каза генералният секретар Столтенберг в рамките на пленарното заседание на Парламентарната асамблея на НАТО в София.
Настъпи моментът да се преосмислят рестрикциите за използване на западно оръжие за военни цели в Русия“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на брифинг в Министерския съвет след среща с премиера Димитър Главчев,
министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Йенс Столтенберг изтъкна още трите основни теми на предстоящата годишна среща на алианса във Вашингтон през юли –
подсилване на отбранителните възможности на страните членки на НАТО, подкрепа за Украйна и подсилване на глобалните партньорства с фокус върху Азиатско-тихоокеанския регион.
Йенс Столтенберг определи България като надежден съюзник на НАТО. „Ценим високо извършеното от България по отношение на колективната отбрана и споделена сигурност“, каза още той.
Столтенберг изтъкна, че България е увеличила с 20% разходите си за отбрана.
„Мирът не може да се приема за даденост, необходимо е да се увеличи производството на въоръжения. Необходимо е да засилим ролята на НАТО в областта на сигурността“, допълни Столтенберг.
Приветствие към парламентарната асамблея на НАТО отправи и служебният премиер Димитър Главчев.
Той изтъкна, че от срещата във Вашингтон България очаква фокус върху Черно море и Западните Балкани.
Членството ни в НАТО е цивилизационен избор, това е гаранция за сигурност. То послужи за вдъхновение и мотивация на поколения българи, също така бе мощен стимул за важни реформи и допринесе за развитието на мира и просперитета в страната. Това заяви служебният министър Димитър Главчев на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО.
Чрез седем решения на НС предоставихме широк набор от помощ на Украйна
– политическа, военна, хуманитарна и за възстановяване. НАТО доказва все повече значимостта си и способността да се изправя пред новите предизвикателства пред сигурността. На Срещата на върха във Вашингтон ще бъдат приети решения, които ще затвърдят способността на алианса да отбранява всеки сантиметър от съюзническата територия и да възпира всеки потенциален агресор. Очакваме конкретни резултати за осигуряване на стабилен и предвидим, дългосрочен механизъм за подпомагане сигурността на Украйна, който да е финансово обезпечен. Подобряването на оперативната съвместимост на украинските въоръжени сили ще осигури мост към бъдещо членство на страната в НАТО. Тази сесия е особено важна и защото колеги от Швеция вземат участие за първи път като пълноправни членове. Процесът на разширяване допринася за укрепване на евроатлантическата зона на сигурност. Наложително е постоянното подпомагане на готовността за противопоставяне срещу всички заплахи – както на дезинформацията, така и хибридните такива“, заяви Главчев.
Премиерът Димитър Главчев коментира съботното изказване на Румен Радев, който от Унгария се обяви срещу изпращането на български войски на фронта.
Главчев определи твърденията за изпращане на войници като „типичен пример за хибридна атака и дезинформация“.
Главчев определи присъствието на Столтенберг като знаково. „Сред въпросите, които обсъдихме беше как да се върне значимостта на Западните Балкани. През 2017 г. България беше лидер в този процес. Обсъдихме въпросите в Черноморския регион и помощта за Украйна. И двамата сме на мнение, че не може да има алтернатива“, каза още служебният премиер.
Главчев цитира и думи на Столтенберг от срещата: „С всички сили и възможности трябва да помагаме на Украйна, но с мисълта, че НАТО няма да стигне до конфликта“.
Парламентаристите от държавите членки на НАТО одобриха молбите на Малта и Асамблеята на Косово да станат делегации на асоциирани членове.
Асамблеята препоръча още създаването на център за Център за демократична устойчивост в Централата на НАТО в Брюксел, който да пази основните демократични ценности на алианса, като се бори с дезинформацията.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг бе отличен с Наградата за изключителна служба към алианса.
Италианският вицепремиер призова Столтенберг да подаде оставка след думите за Украйна.
Унгарският премиер Виктор Орбан смята за безумни и безотговорни изявленията на западни политици, насочени към ескалация на конфликта в Украйна и водещи до пряк сблъсък с Русия.