Демографската криза в Япония се задълбочава все повече. Премиерът на страната Фумио Кишида бе принуден да отправи ужасяващо предупреждени, заявявайки, че страната е „на ръба на невъзможността да поддържа социални функции поради намаляващата раждаемост.
В политическо обръщение към законодателите Кишида каза, че проблемът трябва да се реши „сега или никога“ и че „просто не може да чака повече“.
„Мислейки за устойчивостта и приобщаването на икономиката и обществото на нашата нация, ние поставяме подкрепата за отглеждане на деца като наша най-важна политика“, каза министър-председателят.
Кишида добави, че иска правителството да удвои разходите си за програми, свързани с деца, и че през април ще бъде създадена нова правителствена агенция, която да се съсредоточи върху проблема.
Япония има едно от най-ниските нива на раждаемост в света, като Министерството на здравеопазването прогнозира, че ще регистрира по-малко от 800 000 раждания през 2022 г. за първи път от началото на записите през 1899 г.
Страната също има една от най-високите очаквания за продължителност на живота в света, през 2020 г. почти един на всеки 1500 души в Япония е бил на възраст 100 или повече години, според правителствени данни.
Тези тенденции доведоха до нарастваща демографска криза с бързо застаряващо общество, свиваща се работна сила и недостатъчно млади хора, които да запълнят празнините в стагниращата икономика.
Експертите посочват няколко фактора за ниската раждаемост. Високите разходи за живот в страната, ограниченото пространство и липсата на подкрепа за грижи за деца в градовете затрудняват отглеждането на деца, което означава, че по-малко двойки имат деца. Градските двойки също често са далеч от разширеното семейство, което би могло да помогне за предоставяне на подкрепа.
Нагласите към брака и създаването на семейства също се промениха през последните години, като повече двойки отлагат и двете по време на пандемията.
Някои посочват песимизма на младите хора в Япония към бъдещето, много от които са разочаровани от работния натиск и икономическата стагнация.
Икономиката на Япония е в застой след спукването на балона на активите в началото на 90-те години. Ръстът на БВП на страната се забави от 4,9% през 1990 г. до 0,3% през 2019 г., според Световната банка. Междувременно средният реален годишен доход на домакинството е намалял от 6,59 милиона йени (50 600 долара) през 1995 г. до 5,64 милиона йени (43 300 долара) през 2020 г., според данни за 2021 г. от Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи на страната.
Правителството стартира различни инициативи за справяне с намаляването на населението през последните няколко десетилетия, включително нови политики за подобряване на услугите за грижи за деца и подобряване на жилищните условия за семейства с деца. Някои селски градове дори са започнали да плащат на двойки, които живеят там, за да имат деца.
Променящата се демография е проблем и в други части на Източна Азия, пишат от CNN.
Южна Корея наскоро счупи собствения си рекорд за най-ниска раждаемост в света, като данните от ноември 2022 г. показват, че една южнокорейска жена ще има средно 0,79 деца през живота си – далеч под 2,1, необходими за поддържане на стабилно население. Коефициентът на раждаемост в Япония е 1,3, докато в Съединените щати е 1,6.
Междувременно населението на Китай се сви през 2022 г. за първи път от 60-те години на миналия век, добавяйки неволите му, докато се бори да се възстанови от пандемията. Последният път, когато населението му е спаднало през 1961 г., по време на глад, който уби десетки милиони хора в цялата страна.